Jak przygotować taras całoroczny?

ogrody_zimowe_veranda_sanremo_palram_3_x_4_25_m_szara

Powiększenie budynku o dodatkową powierzchnię rekreacyjną jest możliwe i to bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Wystarczy zdecydować się na taras całoroczny. Tutaj do wyboru mamy kilka konstrukcji. Oczywiście musimy też zastanowić się nad doborem odpowiedniego ogrzewania. Warto dowiedzieć się na ten temat więcej.

 

Taras całoroczny – wybierz konstrukcję, która jest możliwa do wykonania

Taras całoroczny bywa też nazywany ogrodem zimowym. Taka konstrukcja najczęściej wykonana jest z profili aluminiowych, które wypełnione są cienkim szkłem akrylowym, a w przypadku dachu poliwęglanem. Taki taras zimowy może być wykonany nawet po postawieniu budynku, na utwardzonym gruncie. Z kolei taras zimowy o profilach aluminiowych z szybami zespolonymi wypełnionymi argonem musi mieć solidne podparcie. Trzeba wiedzieć, że taka konstrukcja może ważyć nawet tonę, dlatego konieczne jest jej oparcie nie tylko o ścianę, ale i na solidnym fundamencie. Stąd tego rodzaju taras całoroczny powinien być zaplanowany na etapie budowy domu. Konstrukcja lekka, choć nie zapewnia takiej izolacji termicznej i akustycznej także może sprawdzić się przez cały rok, jednak konieczne jest zastosowanie odpowiedniego ogrzewania i to nie jednego źródła, a przynajmniej dwóch źródeł ciepła. Zanim przejdziemy do omówienia tej jakże ważnej kwestii, warto jeszcze zatrzymać się przy rodzajach ogrodów zimowych. Otóż mogą mieć one rozmaite kształty. Można zdecydować się na sześciokątny ze stożkowatym daszkiem, ale i klasyczny – czterokątny ze spadzistym jednostronnym daszkiem. Ścianki ogrodu zimowego mogą skutecznie blokować promieniowanie UV, a jednocześnie przepuszczać promienie słoneczne. Dzięki temu ogród zimowy może być świetnym miejscem nie tylko rekreacji, ale i uprawy roślin. Jeżeli chcecie poznać inspiracje, jak może prezentować się ogród zimowy, to odwiedźcie stronę ogrodosfera.pl.


Ogród zimowy jako przedłużenie tarasu, fot. Ogrodosfera.pl

Jak można ogrzać taras całoroczny – poznaj skuteczne sposoby

Jeśli taras ma być całoroczny, to konieczne jest nie tylko jego obudowanie z każdej strony, ale również zastosowanie ogrzewania. Metod jest kilka. Można wybrać dogrzewanie tej przestrzeni promiennikami podczerwieni, które mogą szybko nagrzać daną strefę. Jednak ze względu na duże, zimne przestrzenie szklone to nie wystarczy i takie ogrzewanie najlepiej stosować w połączeniu z innym źródłem ciepła. Może to być kominek wolnostojący. Jeżeli taras całoroczny jest planowany na etapie budowy, to można wybrać ogrzewanie podłogowe albo kanałowe. Takie rozwiązania nie zajmują dużo miejsca, a zapewniają możliwość utrzymywania zimą stale dodatniej temperatury. Poprowadzenie instalacji ogrzewania w istniejącym budynku teoretycznie jest możliwe, ale jednak niesie ze sobą spore koszty. Warto wiedzieć, że w ogrodzie zimowym może sprawdzić się zarówno ogrzewanie podłogowe elektryczne, jak i wodne. W przypadku tego drugiego należy dbać o stałe utrzymywanie dodatniej temperatury, przynajmniej 5 stopni, aby nie doszło do poważnej awarii. Dwa źródła ogrzewania np. promienniki i ogrzewanie kanałowe albo promienniki i ogrzewanie podłogowe zapewnią większy komfort termiczny i brak szoku termicznego przy przejściu z domu do ogrodu zimowego czy oranżerii. W przypadku ogrzewania kanałowego konieczne jest wykonanie wysokiego stropu, przynajmniej 10 cm, aby zmieściła się wanna grzejnikowa. Umieszczone w otworach konwektory można bezpośrednio połączyć z instalacją centralnego ogrzewania. Dzięki utrzymywaniu dodatniej temperatury można zadbać o znajdujące się wewnątrz meble, a także komfort użytkowników tarasu całorocznego.


Ogród zimowy z poliwęglanu, fot. Ogrodosfera.pl