Start sezonu ogrodniczego! Sprawdź jak się przygotować.

szklarnia_z_poliweglanu_balance_green_2_44_x_4_87_m_palram

Gdy dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze, a spod śniegu wyłaniają się pierwsze kwiaty, nadchodzi pora, by rozpocząć kolejny sezon ogrodniczy. Początek wiosny to gorący czas w życiu każdego miłośnika roślin. Od przeprowadzonych teraz prac zależy jakość i obfitość późniejszych plonów. Podpowiadamy, od czego zacząć pracę w ogrodzie i jak dobrze przygotować się do nowego sezonu ogrodniczego.

 

Kiedy rozpocząć przygotowania do sezonu ogrodniczego?

Wiosna tradycyjnie uznawana jest za początek sezonu w ogrodzie. Koniec marca to zwykle idealny moment na uporządkowanie terenu i przeprowadzenie pierwszych prac w ogrodzie. Każdy ogrodnik powinien jednak bacznie obserwować pogodę i dostosować harmonogram swoich prac do aktualnych warunków.

Jakie prace wykonać w ogrodzie na wiosnę?

Na wiosnę pracy w ogrodzie nie brakuje. Gdy pokrywa śnieżna już stopnieje, pora przystąpić do pierwszych zabiegów. Do najważniejszych prac ogrodniczych, jakie należy wykonać na początku sezonu ogrodniczego, należą:

  • uporządkowanie terenu ogrodu,
  • sprawdzenia stanu i konserwacja elementów architektury ogrodowej,
  • zdjęcie zimowych osłon z roślin,
  • przygotowanie podłoża pod uprawę roślin,
  • rozpoczęcie nawożenia roślin,
  • przycięcie drzew i krzewów owocowych oraz krzewów ozdobnych kwitnących latem,
  • renowacja trawnika po zimie,
  • wysiew/sadzenie pierwszych warzyw i roślin ozdobnych.


Szklarnia ogrodowa z aluminium i poliwęglanu, fot. Palram.pl

Jak przygotować teren pod uprawę warzyw?

Jedną z najważniejszych prac, jakie trzeba wykonać na początku sezonu ogrodniczego, jest przygotowanie podłoża pod uprawę roślin. Aby zapewnić roślinom optymalne warunki do wzrostu, należy spulchnić podłoże, przekopując je na głębokość kilkunastu centymetrów. Warto pamiętać także o usunięciu kiełkujących chwastów.

Intensywny wzrost roślin na wiosnę wiąże się z wysokim zapotrzebowaniem na składniki odżywcze. Jeśli chcesz cieszyć się obfitymi plonami, musisz więc zadbać o odpowiednią żyzność podłoża. Glebę możesz wzbogacić nawozami organicznymi (np. kompostem, obornikiem) lub mineralnymi.

Wiosenna uprawa roślin – w gruncie czy w szklarni ogrodowej?

Wiosną szczególnie przydatnym elementem ogrodu jest szklarnia. Pozwala ona rozpocząć sezon ogrodniczy wcześniej i dłużej cieszyć się plonami. Rośliny w szklarni ogrodowej typu: https://palram.pl/szklarnie-ogrodowe mają zapewnione stabilną temperaturę i sprzyjający mikroklimat. Dzięki temu przy ich uprawie często nie trzeba używać nawozów sztucznych, by uzyskać obfite plony. Dodatkowo warzywa pod osłonami nie są narażone na wiosenne przymrozki, porywiste wiatry czy masowe ataki szkodników. Wszystko to sprawia, że uprawa pod osłonami często jest znacznie mniej problematyczna niż w gruncie, a uzyskane plony zdrowsze.

Warto pamiętać, że rośliny pod osłonami – w przeciwieństwie do tych w gruncie – nie mogą korzystać z wody opadowej, dlatego niezbędne jest ich regularne podlewanie.


Szklarnia poliwęglanowa, fot. Palram.pl

Kiedy sadzić pierwsze warzywa w ogrodzie?

By przez cały sezon cieszyć się pysznymi warzywami z własnego ogrodu, już wiosną należy pomyśleć o ich wysiewie. Pierwsze warzywa pod osłonami można wysiewać pod koniec lutego lub na początku marca. To optymalna pora na wysiew większości nowalijek i warzyw o krótkim okresie wegetacyjnym, m.in. sałaty, rzodkiewki, szczypiorku. Druga połowa marca lub początek kwietnia to dobry czas na sadzenie pod osłonami pomidorów i wysiew większości roślin ciepłolubnych. W pierwszej połowie maja możesz wysadzić w szklarni rozsadę ogórków i papryki, a w drugiej połowie miesiąca bakłażanów.

Terminy siewu i sadzenia roślin bezpośrednio do gruntu są zwykle o kilka tygodni późniejsze niż w szklarni. W większości przypadków trzeba więc się z tym wstrzymać aż do końca maja, a nawet do początku czerwca.