Bezruch zabija nasze dzieci

dziecko-kmputer

Nasze zdrowie zależy przede wszystkim od diety i aktywności fizycznej. Niestety wraz z udogodnieniami cywilizacji coraz gorzej się odżywiamy i coraz mniej ruszamy. Ruchu za mało mają już najmłodsi.

W związku z tym WHO szacuje, że nasze dzieci będą pierwszym pokoleniem, które będzie żyło krócej niż ich rodzice. Zadbajmy więc o zdrowie naszych dzieci, póki mamy na to czas.
Człowiek jest stworzony do ruchu, nie do siedzenia. Prędzej czy później każdy z nas poniesie konsekwencje niedostatecznej aktywności fizycznej. Objawi się to albo nadwagą, albo problemami z kręgosłupem lub chorobami metabolicznymi takimi jak cukrzyca, czy zaburzenia lipidowe (a niekiedy wszystkim na raz). Im wcześniej zniknie z naszego życia zdrowa aktywność fizyczna, tym większe spotkają nas negatywne konsekwencje zdrowotne. Problem potęguje się, gdy siedzący tryb życia następuje u dzieci i młodzieży. Kompletnie zaburza to ich zdrowy rozwój. Warto więc wiedzieć, jak pozytywny wpływ na zdrowie ma aktywność fizyczna u młodych osób.

Systematyczna aktywność fizyczna u dzieci i młodzieży to:

prosta, szczupła sylwetka, lepsze umięśnienie, sprężysty chód, brak objawów zmęczenia przy pracy fizycznej, lepsze samopoczucie, większa siła, szybkość, zwinność i wytrzymałość.

mocniejsze kości. Wysiłek fizyczny wpływa na mineralizację kości i proces ich wzrastania. Ruch koryguje wady postawy, wzmacnia i stabilizuje stawy, wzmacnia przyczepy, ścięgna i wiązadła. Uprawianie sportów poprawia umięśnienie, dzięki czemu lepsza jest stabilizacja układu kostnego. Dzieci aktywne fizycznie mają mniejsze ryzyko zachorowania na osteoporozę w późniejszym wieku.

zdrowszy układ krążenia. Zwiększa się liczba erytrocytów, hemoglobiny i leukocytów oraz pojemność tlenową krwi. Regularne uprawianie sportu spowalnia tętno do 40-50 uderzeń na minutę, zmniejsza ciśnienie skurczowe krwi i kształtuje ekonomiczniejszą pracę serca. Osoby prowadzące aktywny tryb życia i regularnie wykonujące ćwiczenia fizyczne wykazują o połowę mniejsze ryzyko zachorowania na choroby serca.

zwiększona pojemność życiowa płuc i głębokość oddechu

lepszy rozwój mózgu. Ćwiczenia fizyczne pobudzają dojrzewanie ośrodków ruchowych w mózgu, przyśpieszając tym rozwój motoryczności; powodują wzrost szybkości przewodzenia bodźców nerwowych; polepszają koordynację ruchową; zmniejszają poziom lęku; obniżają stany depresyjne oraz poprawiają jakość snu. Młodzież uprawiająca sport wykazuje większe opanowanie i syntonię psychiczną. Wśród młodych, którzy unikają ćwiczeń, więcej jest nerwic i zaburzeń zachowania.

lepsza odporność na choroby

niższe stężenie cholesterolu

lepszy metabolizm glukozy. Wysiłek fizyczny zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę, przez co zmniejsza się zapotrzebowanie na insulinę. Dzięki temu ryzyko powstania cukrzycy u osób bardzo aktywnych jest mniejsze o 33 do 50%.

Nie zabierajmy dzieciom ruchu

Jak deklarują dzieci w przeprowadzonych badaniach ankietowych, głównym ich wysiłkiem fizycznym w ciągu dnia są lekcje wychowania fizycznego (88% przepytanych dzieci), na drugim miejscu znajduje się dojście do szkoły (ten wysiłek wskazało 61% respondentów). Biorąc pod uwagę te odpowiedzi, mocno niepokoić powinny coraz powszechniejsze praktyki zwalniania dzieci z zajęć wf oraz codziennie dowożenie uczniów do szkoły. W ten sposób odbieramy dzieciom i młodzieży niekiedy jedyną okazję do ruchu. I w głównej mierze to my, rodzice, przyczyniamy się do pogorszenia ich zdrowia i zaburzenia rozwoju. To my, chcąc dobrze dla swoich pociech, codziennie dowozimy je i odwozimy ze szkoły, to my ulegamy ich prośbom i w nieuzasadnionych sytuacjach zwalniamy ich z zajęć wychowania fizycznego.

W efekcie ponad połowa nastolatków w ciągu tygodnia wysiłek fizyczny o umiarkowanym poziomie wykonuje mniej niż 3 razy w tygodniu. To poniżej zaleceń lekarzy, którzy rekomendują aktywność fizyczną przynajmniej 5 dni w tygodniu przez minimum godzinę. Eksperci oceniają, że tylko jedna trzecia młodzieży w wieku dojrzewania wykonuje wysiłek fizyczny gwarantujący prawidłowy rozwój fizyczny, psychiczny i emocjonalny. Młodzi swój wolny czas zamiast w ruchu spędzają głównie przed monitorem lub ze smartfonem. Badania wykazują, że nastolatkowie przed telewizorem spędzają średnio 5 godzin dziennie. Taki tryb życia przyczynia się do fakatlnego stanu zdrowia u najmłodszych. Już teraz co czwarty uczeń wykazuje odchylenia zdrowotne. Coraz częściej u dzieci występują wady postawy, nowotwory i cukrzyca typu 2.

Zdrowe dojrzewanie – w ruchu

Trzeba pamiętać, że zwłaszcza okres dojrzewania jest krytycznym momentem, w którym aktywność fizyczna jest bardzo ważna. W tym okresie następuje szybki wzrost, a przy braku ruchu zwiększają się predyspozycje do nabywania wad postawy rzutujących na funkcjonowanie organizmu w późniejszym życiu. Dojrzewanie to także czas szybkiego rozwoju psychicznego i brak racjonalnego spożytkowania energii może przerodzić się w podejmowanie ryzykownych zachowań zdrowotnych takich jak palenie tytoniu, picia alkoholu czy zażywania narkotyków. Poza tym aktywność fizyczna poprawia zdolność koncentracji, przez co dzieci i młodzież osiągają lepsze wyniki w nauce oraz zmniejszają się zachowania agresywne. Zmniejsza również skłonność do depresji i nerwic.

Bierne przedszkolaki

Problem braku ruchu pojawia się jednak już w wieku przedszkolnym. Jak wynika z badania firmy AVG Technologies prawie 1/6 brytyjskich dzieci w wieku 4 – 6 lat spędza każdego dnia nawet 6 godzin przed komputerem! Tymczasem psychologowie i pedagodzy zalecają, by dzieci w tym wieku przed ekranem nie spędzały więcej niż 1 godzinę dziennie. Nadmierne korzystanie z telewizora, smartfona, tabletu prowadzi do nadwagi, zaburzeń snu, rozdrażnienia, problemów z nauką i depresji. Wyciągnijmy więc swoje dzieci ze świata cyfrowego i zachęcajmy je jak najczęściej do aktywności fizycznej, zanim pojawią się problemy zdrowotne.