Rower elektryczny dla seniora? Poznaj zalety tego sprzętu!

rower

Rowery elektryczne stają się coraz popularniejszym pojazdem zauważalnym na polskich drogach. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że rower elektryczny nie jest synonimem skutera – to dwa zupełnie różne jednoślady! Sprawdzamy czym są rowery elektryczne, jakie mają zastosowania i dlaczego są polecane osobom starszym.

Rower elektryczny – czym jest i jak działa?

Do działania roweru elektrycznego nadal niezbędna jest praca ludzkich mięśni, która pobudzi silnik do pracy. Nieodzownym elementem wyposażenia takiego pojazdu jest bateria, silnik oraz kontroler, które odpowiadają za wspomaganie elektryczne.

Dzięki nim dochodzi do wspomagania podczas jazdy, a sam proces pedałowania jest mniej męczący.

Co ważne – przy zgaszonym silniku jazda na rowerze elektrycznym niczym nie różni się od korzystania z tradycyjnego jednośladu. Jednak w przypadku trudniejszego dystansu czy pojawienia się pierwszych objawów zmęczenia można z powodzeniem kontynuować jazdę dzięki wsparciu mocy silnika.

Rodzaje rowerów elektrycznych

Różnorodna oferta rowerów elektrycznych sprawia, że każdy użytkownik jednośladu będzie w stanie dobrać idealny dla siebie model. Jazda po mieście, wycieczki górskie, a może długodystansowe wycieczki? Mnogość dostępnych propozycji pozwoli wybrać rower skrojony na miarę indywidualnych potrzeb.

Miejskie rowery elektryczne

To najpopularniejszy model wybierany głównie przez osoby, które szukają wygodnego środka transportu, łączącego w sobie cechy tradycyjnego roweru i skutera. Ważna jest tutaj regularność i włączenie nawet niedużej dawki ruchu – starsze osoby często obawiają się jazdy rowerem ze względu na ryzyko szybkiego przemęczenia – z elektrycznym napędem ten problem zostaje wyeliminowany.

Rowery trekkingowe

Modele przeznaczone do długich wypraw rowerowych różnią się dodatkowym wyposażeniem. Mowa o specjalnym systemie oświetlenia, błotnikach i zapewnieniu wygodnej pozycji podczas długodystansowych tras. Elektryczne rowery przypominają zatem tradycyjne rowery trekkingowe, a elektryczny napęd to akcent uprzyjemniający podróże.

Rowery crossowe

Te modele są często określane jako bardziej sportowe wydanie roweru miejskiego. Większa średnica kół, pochylona pozycja w czasie jazdy, nastawienie na szybkość, przystosowanie do pokonywania także nieutwardzonych dróg – to właśnie atuty rowerów crossowych.

Zalety i wady roweru elektrycznego

Przede wszystkim pozwalają na skuteczne odciążenie użytkownika podczas pedałowania. Finalnie pozwala to na pokonanie dłuższych dystansów nawet przez osoby starsze, które nie mają kondycji sportowca. Dodatkowym atutem jest też możliwość ominięcia korków, co sprawdzi się w miejskich warunkach.

Nieprzecenioną zaletą jest włączenie regularnej dawki ruchu do codziennego rozkładu dnia osoby starszej.

Kolejnym atutem rowerów elektrycznych jest też niski koszt eksploatacji. Nie wymagają bowiem tankowania, a samo naładowanie akumulatora wymaga jedynie dostępu do tradycyjnego gniazdka elektrycznego.

Wybór takiego środka transportu to też wyraz troski o środowisko. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników – rowery elektryczne można połączyć ze smartfonem i na bieżąco monitorować pokonany dystans oraz spalone w trasie kalorie.

Do wad tego sprzętu można zaliczyć wysoką cenę. Koszt jednośladu elektrycznego to wydatek zbliżony do bardzo dobrej klasy tradycyjnego modelu roweru.

Kolejnym minusem rowerów elektrycznych jest ograniczona żywotność akumulatora, którą definiuje się w liczbie cyklów ładowania.

Poza tym te urządzenia niekoniecznie spełnią swoją funkcję podczas zimowych miesięcy – przy niskich temperaturach następuje spadek zasięgu.

Dlaczego rower elektryczny to idealny środek transportu dla seniorów?

Przede wszystkim ułatwia przemieszczanie się w każdych warunkach – w mieście i na prowincji. Korzystanie z tego pojazdu pozwoli omijać korki i skutecznie uprzyjemnić podróż nawet w przypadku pokonywania większych odległości dzięki elektrycznemu wspomaganiu.

Przy właściwej eksploatacji rower elektryczny można służyć przez lata oraz pomóc w aktywizacji osoby starszej i zachęceniu jej do samodzielnego przemieszczania się i zapewnieniu sobie niezbędnej dawki ruchu.