Nowe rzeczy warto poznawać w każdym wieku

Brydz-karty-senior

fot. GP/sch

Długie, zdrowsze życie, radość odkrywania, większa pewność siebie i zahamowanie demencji – to tylko kilka zalet, jakie daje nauka nowych umiejętności. Ludzki mózg uczy się przez całe życie, a co najważniejsze potrzebuje tego, aby prawidłowo funkcjonować.

Mózg to niewielki organ o wielkich możliwościach. Dzięki niemu chodzimy, oddychamy, myślimy. Nie można go zaniedbywać szczególnie w dojrzałym wieku. Bo jak wskazują najnowsze badania, neurony powstają w naszych mózgach przez całe życie. Poprzez nowe doświadczenia jak np. nauka języka, sport, w mózgu uruchamiane są nowe połączenia neuroprzekaźnikowe. Im bardziej i im więcej będziemy go stymulować, tym większa ilość neuronów w nim powstanie, a my tym samym będziemy sprawniejsi umysłowo.

Spowolnij proces starzenia

Nowe bodźce dostarczane do umysłu nie pozwalają mu się starzeć i słabnąć. Odbywa się to podobnie, jak z mięśniami nieużywane wiotczeją i marnieją, a my zaczynamy odczuwać nieprzyjemne dolegliwości ze strony kręgosłupa lub szybciej łapać zadyszkę. Co prawda, nasz mózg aktywny jest przez cały czas, jednak należy pamiętać, że odpowiednie jego pobudzenie przekłada się na dłuższe i zdrowsze życie.

 

 

Trening pamięci

Nową rzeczą niekoniecznie musi, być coś zupełnie nieznanego. W byciu aktywnym intelektualnie chodzi przede wszystkim o zerwanie z codzienną monotonią. Dobrym przykładem może być tu przeczytanie nowej książki, wycieczka w nowe miejsca, ale także rozmowa z drugą osobą.

W przypadku bardziej zaawansowanych trudności z pamięcią warto jest udać się do poradni psychoterapeutycznej na trening funkcji poznawczych.

Czym jest trening funkcji poznawczych?

Polega on na ćwiczeniu funkcji poznawczych w tych obszarach, w których stwierdzony został deficyt jak np. mowa, pamięć, myślenie abstrakcyjne, liczenie, słuch, dotyk. Warto wspomnieć, że często zaburzonych jest kilka funkcji jednocześnie. Diagnoza zostaje postawiona przez psychologa/neuropsychologa/neurologa, który w wyniku badań i przeprowadzonych analiz stwierdza, który obszar został uszkodzony i dopiera odpowiednie narzędzia i metody do ćwiczeń i stymulacji funkcji zabrudzonych.

Jeżeli ktoś z Twoich bliskich lub sam podejrzewasz u siebie uszkodzenie funkcji poznawczych mózgu, skontaktuj się z Poradnią Zdrowia Psychicznego i dokonaj zapisu do neuropsychologa. Obecnie jest wiele bezpłatnych programów dla seniorów, bądź uważny na nie i pytaj w Poradni o bezpłatne treningi funkcji poznawczych. W Poradni Zdrowia Psychicznego EDUCATIO bezpłatne programy dla seniorów trwają aż do 2020r.

Praktyczny trening na co dzień

Jednak trening funkcji poznawczych jest „ekstremalnym” przypadkiem i nie dotyczy każdego seniora. Nie zmienia to faktu, że swój umysł powinniśmy trenować codziennie. Zdrowy i spokojny umysł to dobre samopoczucie. Jako emeryci nie powinniśmy zaprzestawać nauki nowych rzeczy wraz z odejściem na emeryturę. Nasz mózg nie chcę przechodzić w stan spoczynku, wręcz przeciwnie jest „głodny” nowych umiejętności. Być może to właśnie teraz będziesz miał czas na naukę rzeczy, na które wcześniej nie miałeś czasu. Ćwiczenia pamięciowe nie są trudne, będą wymagać od Ciebie jedynie zaangażowania, regularności i różnorodności:

  • Postaraj się od dziś zwracać uwagę na drobne szczegóły otaczające Cię na co dzień, pobudź swoje zmysły poprzez skupienie się na tym, co słyszysz, widzisz, czujesz.
  • Postaraj się nie zapisywać wszystkich produktów na liście zakupów idąc do sklepu – spróbuj je zapamiętać na początku kilka, później systematycznie zwiększaj liczbę zapamiętywanych produktów do momentu, aż zupełnie nie będziesz jej potrzebować.
  • Możesz także spotkać się z innymi przyjaciółmi i wspólnie pograć w gry towarzyskie np. gra w skojarzenia, kalambury, wspólne rozwiązywanie sudoku, krzyżówek.

To tylko kilka idealnych zadań, które tworzą nowe połączenia neuronowe, a im więcej takich połączeń tym pamięć i umysł stają się sprawniejsze. Brak ćwiczeń, treningów z neuropsychologiem/ psychologiem może powodować problemy z koncentracją i wzrastającą utratę pamięci. W ekstremalnych sytuacjach może doprowadzić nawet do demencji starczej.

mgr Barbara Wesołowska-Budka

Poradnia Zdrowia Psychicznego EDUCATIO

ul. Mała 11, Chotomów

ul. Heroldów 19a, Warszawa Bielany

www.educatio.pl

www.doktorpsychiatra.pl