Warzywa – recepta na zdrowie i szczupłą sylwetkę

zieleniak_17

Zieleniak w Legionowie (fot. GP/kf)

Nie bez powodu zaleca się, by każdego dnia zjadać co najmniej 400 g warzyw. To niskokaloryczne źródło błonnika, witamin, składników mineralnych i przeciwutleniaczy. Jak wpływają na stan naszego organizmu?

Szczupła sylwetka

Warzywa należą do najmniej kalorycznej grupy produktów spożywczych. Zawierają cokoło 10-krotnie mniej kalorii niż produkty zbożowe, średnio 20 razy mniej niż mięso i uwaga… ok 50 razy mniej niż tłuszcze (oleje, masła, margaryny). Nie chcę oczywiście straszyć przed tymi bardziej kalorycznymi produktami, bo one także muszą znaleźć się w diecie. Moim celem jest udowodnienie, że dodawanie do każdej potrawy dużej porcji warzyw znacznie zwiększa objętość posiłku przy nieznacznym zwiększeniu jego kaloryczności. Oznacza to skuteczne odchudzanie bez głodzenia się miniaturowymi potrawami. Ponadto warzywa stanowią świetne źródło błonnika, który po zjedzeniu pęcznieje w przewodzie pokarmowym i sprawia, że czujemy się najedzeni zarówno mniejszą porcją jak i na dłużej. W efekcie wydłużenia uczucia sytości zmniejsza się ryzyko podjadania między posiłkami, co jest jednym z najczęstszych powodów tycia.

Na straży zdrowia i młodości

Błonnik obecny w warzywach nie tylko zapobiega nadwadze i otyłości, ale także obniża stężenie cholesterolu zmniejszając ryzyko miażdżycy, zawałów i udarów. Dodatkowo reguluje tempo uwalniania cukru do krwi, zapobiegając jego nagłym skokom. Dzięki temu częste spożywanie warzyw może nas ochronić przed cukrzycą typu II. Błonnik ale i obficie występujące w warzywach przeciwutleniacze zmniejszają ryzyko chorób nowotworowych.  Dodatkowo przeciwutleniacze spowalniają procesy starzenia się wszystkich komórek w naszym ciele. Nie tylko dłużej wyglądamy młodo, ale także mamy lepszą odponość i jesteśmy mniej narażeni na choroby związane ze starzeniem się.

Zapobiegają zakwaszeniu

Większość z warzyw jest jednym z najbardziej zasadowych składników naszej diety. Dzięki temu wpływają na utrzymanie prawidłowego ph w organizmie zapobiegając jego zakwaszeniu. Ponieważ wiele często zajadanych przez nas produktów ma charakter kwasowy (czerwone mięso, cukier, kawa, czarna herbata, alkohol, sery żółte) lub lekko kwasowy (większość produktów zbożowych) powinniśmy równoważyć to produktami zasadowymi (pH>7). Z tego powodu warzywa powinniśmy dodawać do każdego posiłku. W innym przypadku może dojść do zaburzenia równowagi i zakwaszenia organizmu, a to skutkuje ogólnym osłabieniem, bólami głowy, chorobami układu sercowo-naczyniowego, cukrzycą, kamicą nerkową, dną moczanową, przedwczesnym starzeniem, zwiększonym ryzykiem powstawania nowotworów, zmniejszoną odpornością, skurczami mięśni, problemami z cerą, włosami, paznokciami. Chyba nie warto ryzykować? Tym bardziej, że warzywa to nie tylko zdrowie, ale także smak i bogactwo kolorów na talerzu. Warto więc urozmaicać nimi każdy posiłek.

Warzywa miesiąca

Jarmuż

Jarmuż jest doskonałym źródłem wapnia, magnezu, żelaza, kwasu foliowego, witaminy C i K. Dzięki wysokiej zawartości karotenu, luteiny i zeaksantyny chroni nasze oczy, zmniejszając ryzyko zaćmy i zwyrodnienia plamki żółtej. Jest on bogaty w przeciwutleniacze, które spowalniają procesy starzenia się naszych komórek. Podobnie jak inne warzywa kapustne zawiera sulforafan, związek posiadający właściwości przeciwnowotworowe.
Częścią jadalną są liście, które przygotowuje się podobnie jak szpinak – można je dusić, gotować, także jeść na surowo. Jest on doskonałym dodatkiem do surówek, zup, sałatek. Warzywo to stanowi doskonałe uzupełnienie witamin i składników mineralnych w zimowym jadłospisie, ponieważ jego świeże liście dostępne od późnej jesieni przez całą zimę, nawet i przedwiośnie.

Fenkuł (koper włoski)

Fenkuł to dobre źródło błonnika, wapnia, potasu i folianów. Swe właściwości zdrowotne zawdzięcza głównie olejkom eterycznym zawierającym w swoim składzie anetol. Substancja ta pobudza wydzielanie soków trawiennych, łagodzi zaparcia i stan zapalny   żołądka i jelit, działa ochronnie na wątrobę. Olejki eteryczne zawarte w fenkule wykazują także właściwości przeciwbakteryjne. Zwalczają m.in. bakterie powodujące zatrucia pokarmowe. Dodatkowo związki te wykazują działanie przeciwnowotworowe i obniżające stężenie cukru we krwi. Koper włoski wpływa także na gospodarkę hormonalną – reguluje miesiączki, zmniejsza stan napięcia przedmiesiączkowego, poprawia libido i zwiększa produkcję mleka u kobiet karmiących piersią, łagodzi objawy klimakterium.

Buraki

Buraki to świetne źródło folianów i żelaza. Oba składniki biorą udział w budowie czerwonych krwinek. To właśnie dlatego buraki są tak polecane w dietach osób chorych na niedokrwistość. Poza tym warzywa te zawierają cenną betalaninę, która burakom nadaje piękną barwę, a nam zatrzymuje młodość i piękno. Składnik ten działa przeciwzapalnie, przeciwoksydacyjnie, wspomaga organizm w oczyszczaniu z toksyn oraz spowalnia rozrost komórek nowotworowych.

zieleniak-logoZieleniak

Legionowo, ul. Juliusza Słowackiego 37, lokal U8.

Poniedziałek – piątek: 8.00 – 20.00

Sobota: 8.00 – 17.00

 

Sklepy Zieleniak w Warszawie:

Al. Rzeczypospolitej 18 lok 208 B- Wilanów

ul. Magicznej 6/4 – Białołęka