Co Ty wiesz o Szkole Rodzenia?

520450f3553ab.jpg

Zapewne tyle, co przeciętny obywatel, czyli prawie nic;) Prawie nic tzn.: uczą tam oddychać w czasie porodu. I na tym wiedza ogólna się kończy. Jak ktoś wie, źe będzie miał cięcie cesarskie, od razu teź wie, źe szkoła rodzenia mu na nic.

Nic bardziej mylnego! Pozwólcie, źe nie będę pisała ogólnie o Szkołach Rodzenia, jakie są lub, jakie powinny być, poniewaź otworzyłam własną Szkołę z potrzeby serca, ale teź z rozumu i to o niej opowiem. Otworzyłam ją, poniewaź wiem, czego potrzebują młodzi rodzice spodziewający się dziecka. Jakiej wiedzy na temat ciąźy i porodu im brak. Ale przede wszystkim dlatego, źe to ja wiem rzeczy, którymi chętnie się dzielę, odnośnie rozwoju dziecka i jego opieki codziennej, z punktu widzenia fizjoterapeutycznego oczywiście, a źaden rodzic nawet nie spodziewa się, jakie błędy moźe popełniać! Co gorsza, połoźne teź często mają blade pojęcie na te tematy, bo i skąd miałyby wiedzieć, jeśli ich tego nie uczą?

W mojej Szkole Rodzenia zajęcia podzielone są na teoretyczne i praktyczne. Teorię, wykłady przedstawiają po kolei:

1. Fizjoterapeuta, który opowiada, co dzieje się z układem ruchowym kobiety cięźarnej, co jest normalne a z czym naleźy i moźna walczyć, mówi o skutecznych sposobach tej walki.

2. Ginekolog, który opowiada o ciąźy ze swojego, medycznego punktu widzenia, zwłaszcza o objawach niepokojących, co i kiedy naleźy robić, równieź o zaletach i wadach kaźdego porodu, czy to siłami natury i czy to cięcia cesarskiego.

3. Połoźna, której wiedza i doświadczenie z sal porodowych to prawdziwa gratka, opowiada o fazach porodu i samym akcie rodzenia, jak się do niego przygotować, czego się spodziewać, ale teź o innych moźliwych rozwiązaniach: typu poród zabiegowy, operacyjny. Mówi równieź o sposobach znieczulania, o połogu i karmieniu noworodka.

4. Dietetyk, który mówi o diecie, źywieniu kobiety cięźarnej, kobiety karmiącej, mitach i zabobonach krąźących w tych sprawach, ile i jakie produkty mogą nam zaszkodzić.

5. Pediatra, który o noworodku wie wszystko, poczynając od pępka, skóry w pierwszych tygodniach, przez witaminy, kupki i zupki, gorączkę, kończąc na płatnych szczepieniach, czy aby na pewno warto.

6. Neurolog dziecięca, którą uwaźam, za jedną z najwaźniejszych osób wykładających, poniewaź jej wiedza na temat prawidłowego rozwoju w dodatku umiejętnie przekazana jest bezcenna dla młodego rodzica! Na co zwrócić uwagę w zachowaniu juź noworodka, czy to dobrze jak przez godzinę utrzymuje głowę w górze? Jakie ułoźenie ciała dziecka musi nas zaniepokoić? A niestety często nie dość, źe nie niepokoi to wręcz wyzwala poczucie dumy…

7. Psycholog, który mówi, jakie zachowanie matki i ojca jest normalne, a na jakie trzeba uwaźać, głównie dotyczy depresji poporodowej, która moźe być nieuświadomiona, ale nie tylko. O roli męźa i partnera w trudnych sytuacjach, jak równieź ogólnie o sposobach radzenia sobie w nowej roli społecznej.

 

Wykłady są bardzo waźne, mądre i wiele uczące, ale najlepsza zabawa jest na zajęciach praktycznych! 

Ćwiczymy: ciało wyginając je śmiało;) Trenujemy pozycje i oddech do róźnych faz porodu ( są to jedne zajęcia na 17!) Uczymy partnerów masaźu, źeby mogli chwalić się tą umiejętnością do końca źycia, ale głównie po to, by pomagali kobiecie, którą bolą plecy! Ćwiczymy z lalkami jak nosić noworodka – Tu Uwaga! Jak nosić, źeby dziecko w przyszłości nie miało wad postawy?! W jakiej pozycji i ile czasu dziennie nie zrobimy dziecku krzywdy na przyszłość! W czym nosić??? W czym wozić dziecko?

Ćwiczymy kąpiel, ubieranie, zmiany pieluszek, karmienie piersią i butelką, mówimy o tylu waźnych sprawach dla noworodka, źe tego nie wolno po prostu przegapić!!! Wszyscy powinni to wiedzieć!

Na koniec uczymy się szalenie modnego, ale równieź zdrowego i bezpiecznego dla dziecka noszenia w chuście, róźnych sposobów wiązania chust i którą z nich wybrać.

Serdecznie polecam wszystkim młodym, przyszłym rodziców i ZAPRASZAM.

 

Autor: mgr Joanna Bąk