Czym są i jak działają recepty online?

84f4843de1b4432a954f0543bfc5a8df

Technologia w dzisiejszych czasach odgrywa bardzo ważną rolę i wpływa na wiele aspektów życia człowieka. Dzięki niej komunikacja, przesył informacji, a także wiele innych działań, przebiega łatwiej, szybciej i przyjemniej. To właśnie dlatego, tak rozumiana technologia zaczęła być wykorzystywana w medycynie, a dokładniej w gabinetach lekarskich. Jej głównym zadaniem było usprawnienie kontaktu z pacjentem, a pomocą w tym stały się elektroniczne recepty.



Recepty online funkcjonują już w Polsce od kilku lat. Stały się niesamowitym udogodnieniem, które umożliwia pacjentom dostawanie i odbieranie recept bez wizyty u lekarza. Korzystają z niej zarówno chorujący przewlekle pacjenci, którzy wymagają ciągłej farmakologii, jak i osoby, którym zależy na zaoszczędzeniu czasu. Recepty online w znaczący sposób poprawia wydajność systemu opieki zdrowotnej i eliminuje ryzyko wydawania pacjentom złych leków. Elektroniczne recepty są idealnym przykładem na korzystne zastosowanie technologii. Warto więc bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu. Czym jest i jak działa recepta online? Jak ją uzyskać? Kto może z niej skorzystać? oraz Do czego potrzebne będzie Internetowe Konto Pacjenta? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w poniższym artykule.

Czym jest recepta online?

Recepta online to nic innego, jak nowoczesna, elektroniczna alternatywa dla tradycyjnych recept. Aby ją otrzymać, pacjent składa zamówienie za pośrednictwem specjalnej platformy internetowej, gdzie recepta jest generowana i przesyłana, bez potrzeby posiadania fizycznej kopii. Następnie pacjent może ją pobrać lub wydrukować i zrealizować w najbliższej aptece. Forma jaką przybiera internetowe wystawianie recept, bez potrzeby wizyty u lekarza jest korzystne dla dwóch stron. Pacjent ma łatwiejszy i szybszy dostęp do leków, a służba zdrowia staje się bardziej wydajna. To niezwykle praktyczne rozwiązanie dla tych osób, które mają trudności z dotarciem do lekarza lub po prostu nie mają na to czasu. Apteki też na tym korzystają. Dzięki receptą online, mogą one łatwiej i szybciej sprawdzić dostępność danego leku oraz efektywniej realizować zamówienia.


Zapytaliśmy redakcję serwisu e-recepta.net o wypowiedź:
„Jedną z największych zalet e-recepty jest jej wygoda i oszczędność czasu, jaką gwarantuje pacjentom. Dzięki nowoczesnemu systemowi i współpracy z wykwalifikowaną i certyfikowana kadrą medyczną, nie muszą oni już dłużej czekać na wizytę w przychodni i tracić czasu na przesiadywanie w kolejkach, aby kupić potrzebne leki. Pacjent uzyskuje większą swobodę, przy takim samym poziomie bezpieczeństwa, jakie gwarantują mu tradycyjne recepty. Zaletą e-recepty jest więc sprawność, brak stresu i szybkość, gdyż cały proces trwa dosłownie kilkanaście minut. 

Jak działa recepta online?

Aby skorzystać z e-recepty pacjent musi skontaktować się z lekarzem za pośrednictwem specjalnej strony internetowej lub przy pomocy aplikacji. To właśnie tam wprowadza najważniejsze informacje na swój temat, w tym dane osobiste oraz opis problemu zdrowotnego. W zależności od specyfiki danej dolegliwości, lekarz może zadać pytania wspomagające oraz zlecić dodatkowe badania. Po zakończeniu tego procesu i zrealizowaniu przez pacjenta zaleceń lekarza, zostaje wystawiona recepta online. Jest ona tak samo ważna i dotyczą je te same aspekty prawne, co jej tradycyjnej, papierowej wersji. To właśnie dlatego może być ona bez problemu realizowana w każdej aptece – przez 30 dni od daty wystawienia lub zgodnie z terminem ustalonym przez lekarza.

Kto może korzystać z recepty online?

Recepty online są niezwykle wygodnym rozwiązaniem w przypadku wielu dolegliwości. Zarówno tych, które mają charakter długotrwały, jak i krótkotrwały. Każda osoba, która korzysta z opieki w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia ma możliwość skorzystania z opcji recept online. W przypadku leków refundowanych, e-recepta działa jak recepta tradycyjna, dając możliwość wykupienia konkretnych leków stacjonarnie lub przez internet. Jeśli chodzi o leki nierefundowane sytuacja wygląda podobnie. Pacjent musi najpierw odbyć konsultację z lekarzem, który wystawi mu e-receptę, a następnie za jej pomocą może on kupić potrzebne leki. Warto pamiętać, że recepta online może zostać wystawiona tylko przez lekarza do tego uprawnionego.

Kolejną ważną kwestią jest to, kto może odebrać receptę online. W tym przypadku jest kilka możliwości:

  • pacjent, który się po nią osobiście zgłosił,
  • osoba, przez pacjenta pisemnie upoważniona,
  • ustawowy przedstawiciel pacjenta.

Dlaczego warto uruchomić Internetowe Konto Pacjenta?

IPK, czyli Internetowe Konto Pacjenta to narzędzie, dzięki któremu pacjent ma dostęp do swoich danych medycznych oraz może w łatwy sposób komunikować się z lekarzem. W IPK można zobaczyć historię swojej choroby, zalecenia lekarskie, wyniki badań, a także, co istotne dla tematyki tego artykułu – skorzystać z konsultacji i recept online. Warto uruchomić swoje Internetowe Konto Pacjenta, gdyż dzięki niemu ma się ciągły dostęp do swoich danych medycznych, recept, ich stanu i postępu realizacji.