Jak długo trwa proces regeneracji organizmu po odstawieniu narkotyków?

Find,Hope,And,Recovery,From,Drug,Addiction.,Get,Support,,Therapy,

Pokonanie uzależnienia od narkotyków to coś, o czym marzy wiele osób cierpiących na tę chorobę. Ważnymi częściami tego procesu są detoks narkotykowy oraz czas regeneracji organizmu. Choć nie są to łatwe etapy leczenia, stanowią ważny punkt w odzyskaniu zdrowia pacjenta. Ile czasu potrzebuje organizm osoby uzależnionej, by zregenerować się po odstawieniu narkotyków? Sprawdź.

Od czego zależy regeneracja organizmu po odstawieniu narkotyków?

Pierwszym etapem regeneracji organizmu jest detoks. To, ile on trwa, zależy w dużej mierze od takich czynników jak:

  • rodzaj nadużywanej substancji;
  • częstotliwość sięgania po narkotyk;
  • historia medyczna pacjenta;
  • wiek i płeć osoby uzależnionej.

Jak długo regeneruje się organizm po narkotykach?

Marihuana jest jedną z substancji, która opuszcza organizm najdłużej i trwa to od 7 do 30 dni. Twardsze narkotyki, takie jak kokaina i heroina, mogą zniknąć z organizmu w ciągu czterech dni, nie pozostawiając żadnego śladu. Problem pojawia się, gdy ludzie spożywają je w nadmiernych ilościach, nie dając nawet organizmowi czasu na wyeliminowanie substancji. Kokaina utrzymuje się w moczu przez 3 do 4 dni, we krwi przez 1-2 dni. Jeśli chodzi o heroinę, czas potrzebny na detoksykację organizmu z narkotyków wynosi od 3 do 4 dni, by nie było substancji w moczu, a we krwi do 12 godzin. LSD utrzymuje się w moczu do trzech dni, a we krwi od 2 do 3 godzin.

Czas, w którym organizm zostaje pozbawiony dostępu do substancji, od której jest uzależniony, jest okresem tzw. ostrego zespołu abstynencyjnego. Intensywność doświadczanych wówczas objawów zależy od długości trwania uzależnienia. Mogą pojawić się:

  • nudności,
  • wymioty,
  • bóle głowy,
  • bóle mięśni,
  • bezsenność,
  • nadmierna potliwość,
  • drgawki,
  • zaburzenia psychotyczne.

Jest to dopiero początek długiej drogi, podczas której organizm „uczy się” żyć bez uzależniającej substancji.

 

Proces wychodzenia z narkomanii to długofalowa procedura, która wymaga regeneracji organizmu na poziomie fizycznym i psychicznym.

Jaki organ regeneruje się najdłużej po odstawieniu narkotyków?

Pełna regeneracja organizmu po odstawieniu narkotyków może zająć nawet kilka miesięcy. Substancje uzależniające mocno obciążają zwłaszcza mózg i serce. Zażywanie narkotyków może prowadzić do toksycznego uszkodzenia mięśnia sercowego. Bardzo często u narkomanów występują problemy z ciśnieniem (nadciśnienie tętnicze lub obniżenie ciśnienia) oraz zmiany częstotliwości rytmu serca (bradykardia albo tachykardia). Są to objawy, które wymagają specjalistycznego leczenia, by organ ten mógł wrócić do swojej sprawności.

Wraz z pogłębianiem się uzależnienia dochodzi również do spowolnienia pracy mózgu. Jeżeli nie nastąpiły trwałe zmiany neurologiczne lub neuropsychologiczne, organ ten potrzebuje tygodni, a nawet miesięcy, by móc się zregenerować. W tym czasie należy utrzymać życie w trzeźwości i stosować się do zaleceń specjalistów.

Jak szybko zregenerować organizm po narkotykach?

Najlepszą metodą szybkiej regeneracji organizmu po odstawieniu narkotyków jest utrzymywanie kontroli nad swoim nałogiem. Nie jest to możliwe bez pracy nad kwestiami zdrowia fizycznego i psychicznego. Dlatego osobom uzależnionym zaleca się przeprowadzenie kompleksowego leczenia odwykowego w zamkniętym ośrodku, np. w podwarszawskiej klinik Odnowa24 (https://odnowa24h.pl/leczenie-narkomanii/).

W takim miejscu można liczyć na pomoc wielodyscyplinarnego zespołu lekarzy i terapeutów, którzy indywidualnie podchodzą do każdego pacjenta. Proces regeneracji organizmu po odstawieniu narkotyków przebiega pod kontrolą specjalistów, co zwiększa szansę powrotu do zdrowia.