Co należy wiedzieć o skierowaniu na fizjoterapię?

electrostimulation-gd7a6de9c1_1280

Skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne – w porównaniu ze skierowaniami do innych lekarzy specjalistów – trzeba wyjątkowo zarejestrować w zakładzie rehabilitacji w ciągu 30 dni od jego wystawienia.

Rehabilitacja lecznicza

Świadczenia z zakresu rehabilitacji realizowane są w warunkach domowych, ambulatoryjnych, w ośrodku bądź oddziale dziennym oraz w warunkach stacjonarnych. Aby móc z nich skorzystać trzeba posiadać skierowanie od lekarza, który pracuje w ramach umowy z NFZ. Warto wiedzieć, że na niektóre zakresy świadczeń skierowanie musi zostać wystawione przez lekarza specjalistę.

Rehabilitacja w warunkach domowych

Na zabiegi fizjoterapeutyczne w domu skierowanie może wystawić lekarz POZ bądź każdy inny specjalista związany z dziedziną rehabilitacji w chorobach narządu ruchu. Takie skierowanie jest ważne 30 dni od daty wystawienia. Oznacza to, że w tym czasie pacjent musi zarejestrować je bez względu na to, gdzie rehabilitacja będzie się odbywać.

Rehabilitacja w warunkach domowych przeznaczona jest dla pacjentów posiadających trudność w samodzielnym poruszaniu się bądź dla tych, którzy mają problem z dotarciem do placówki rehabilitacyjnej. Zabiegi fizjoterapeutyczne w warunkach domowych są udzielane osobom z zaburzeniami funkcji motorycznych, spowodowanymi m.in.:

  • uszkodzeniem rdzenia kręgowego,
  • urazami kończyn dolnych,
  • osobom w stanie wegetatywnym lub apalicznym,
  • ogniskowymi uszkodzeniami mózgu,
  • chorobami przewlekle postępującymi,
  • ciężkimi uszkodzeniami centralnego i obwodowego układu nerwowego odpowiadającymi piątemu stopniowi skali oceny stopnia inwalidztwa.

Fizjoterapia w warunkach ambulatoryjnych

Skierowanie na taki rodzaj rehabilitacji może wystawić każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, jednak w przypadku stwierdzenia u pacjenta wady postawy, która kwalifikuje się do rehabilitacji leczniczej narządu ruchu, dokument musi wystawić specjalista. Tak jak w przypadku rehabilitacji w warunkach domowych, skierowanie ważne jest 30 dni i w tym czasie należy je zarejestrować.

Rehabilitacja w ośrodku bądź oddziale dziennym

Taki rodzaj rehabilitacji skierowany jest do pacjentów, których stan zdrowia uniemożliwia fizjoterapię w warunkach ambulatoryjnych i nie wymagają oni całodobowego nadzoru medycznego.

Fizjoterapia w warunkach stacjonarnych

Świadczenia te udzielane są świadczeniobiorcom, którzy ze względu na kontynuację leczenia wymagają stosowania kompleksowych świadczeń lekarskich, całodobowego nadzoru lekarskiego i pielęgniarskiego.

Potrzebujesz skierowania na rehabilitację? Zgłoś się do Jutro Medical

Jutro Medical to przychodnia, która działa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Posiadając ubezpieczenie zdrowotne możemy korzystać z ich usług bezpłatnie. Dotyczy to również wystawiania skierowań do specjalistów. Jeżeli więc potrzebujesz skierowania na fizjoterapię to zgłoś się do przychodni Jutro Medical. Wystarczy tylko, że ściągniesz ich aplikację na swojego smartfona, zalogujesz się i podpiszesz deklarację. Gotowe! Możesz się umówić do lekarza, który wystawi Ci potrzebne skierowanie.