Problemy z prostatą – co warto wiedzieć?

20230519135727_download

Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Problemy z prostatą zdarzają się u mężczyzn w różnym wieku. Jednak choroby gruczołu krokowego dotyczą głównie starszych panów. Jak objawia się tego typu schorzenie? Co warto wiedzieć o chorobach prostaty? Na te oraz inne pytania odpowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Czym jest prostata? 

Prostata, zwana również gruczołem krokowym, jest elementem męskiego układu moczowo-płciowego. Swoim rozmiarem przypomina kasztana i tworzy obwódkę dookoła cewki moczowej. 

Gruczoł krokowy odpowiada za produkcję wydzieliny będącej nośnikiem plemników. Prostata znajduje się nisko w miednicy, poniżej pęcherza moczowego i tuż przed odbytnicą. Gruczoł krokowy otoczony jest torebką z mięśni gładkich, które kurczą się w czasie ejakulacji. Jakie choroby mogą rozwinąć się w prostacie? 

Jakie są choroby prostaty?

 

Jedną z nich jest zapalenie gruczołu krokowego, które jest jedną z częstszych chorób zapalnych występujących u młodych mężczyzn. Można wyróżnić ostre oraz przewlekłe zapalenie prostaty. Drugą dolegliwość stwierdza się, kiedy objawy utrzymują się powyżej trzech miesięcy.

Przyczyną ostrego zapalenia stercza jest infekcja bakteryjna. Inne przyczyny mogą obejmować substancje chemiczne w moczu, reakcję organizmu na poprzednią infekcję dróg moczowych bądź uszkodzenie nerwów w okolicy miednicy. 

Do chorób prostaty należy także przerost gruczołu krokowego, który dotyka zazwyczaj około połowy mężczyzn powyżej 60 roku życia. Warto zaznaczyć, że łagodny przerost prostaty występuje u większości panów w podeszłym wieku. Do powstania tego zaburzenia dochodzi na skutek rozrostu komórek gruczołowych oraz podścieliska stercza. 

Mężczyźni o nadmiernej masie ciała, z podwyższonym poziomem cholesterolu oraz nadciśnieniem tętniczym znajdują się w grupie ryzyka tej dolegliwości. 

Kolejną chorobą należącą do chorób gruczołu krokowego, jest rak prostaty. Nowotwór ten zaliczany jest do złośliwych, rozwija się w sterczu i stanowi najpoważniejszą chorobę prostaty. Co ważne, rak może rozwijać się bezobjawowo nawet kilkanaście lat. Na początkowym etapie raka prostaty nie ma bowiem żadnych niepokojących dolegliwości. 

 

Problemy z prostatą – objawy

Symptomy towarzyszące chorobom prostaty są bardzo podobne. Najpopularniejsze objawy to przede wszystkim problemy z oddawaniem moczu, czyli: 

  • częste oddawanie moczu (częstomocz),
  • bolesne oddawanie moczu, 
  • trudności w rozpoczęciu mikcji, 
  • niejednokrotnie zatrzymanie moczu, 
  • zwężenie strumienia moczu oraz osłabienie jego ciśnienia, 
  • pulsacyjny strumień moczu, 
  • nykturia – częste oddawanie moczu w nocy, 
  • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza, 
  • obecność krwi w moczu, 
  • mocz mętny
  • nietrzymanie moczu. 

 

Do innych dolegliwości wskazujących na choroby prostaty należą także: 

 

  • gorączka i dreszcze, 
  • pogorszenie samopoczucia, 
  • dolegliwości związane z obecnością przerzutów nowotworowych – bóle kręgosłupa, intensywna utrata masy ciała. 

 

Leczenie chorób prostaty

Aby rozpoznać problemy z prostatą, niezbędne jest przeprowadzenie wywiadu lekarskiego, badania przedmiotowego, a także badania per rectum, czyli badania palpacyjnego przez odbytnicę. Ostatnia analiza pozwala na ocenę wielkości, kształtu, konsystencji oraz obecności patologicznych struktur w gruczole krokowym. 

Często wykonywanym badaniem jet również analiza krwi pod kątem występowania antygenu sterczowego PSA. Takie badanie przeprowadza się celem wczesnego wykrycia raka prostaty. Należy jednak pamiętać, że podwyższone wartości PSA nie stanowią od razu o nowotworze stercza. Ich obecność obserwuje się także w przypadku łagodnego rozrostu oraz zapalenia prostaty. Diagnostyka nieprawidłowości ze strony gruczołu krokowego obejmuje także uroflowmetrię, czyli badanie strumienia moczu. 

Jak natomiast przebiega leczenie chorób prostaty? W leczeniu dolegliwości gruczołu krokowego stosuje się antybiotyki, leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, środki rozkurczające mięśnie gładkie, poprawiające odpływ moczu z pęcherza czy preparaty zmniejszające wielkość gruczołu krokowego. 

 

U pacjentów, u których przyjmowane leki nie przynoszą oczekiwanych rezultatów bądź przestają działać, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu usunięcia prostaty, czyli protatektomii (częściowej bądź całkowitej). Jeśli dojdzie natomiast do wykrycia bądź podejrzenia występowania raka złośliwego, specjaliści wykonują całkowite usunięcie prostaty.

 

W przypadku powikłań po zabiegu oraz zaawansowanej choroby prostaty, skutkiem ubocznym mogą być nie tylko problemy seksualne, ale także nietrzymanie moczu. W takiej sytuacji produkty na nietrzymanie moczu są niezbędne. Przykładem są wkładki czy bielizna od firmy TENA, które pozwalają mężczyznom zachować odpowiednią kontrolę. 

Profilaktyka chorób prostaty 

Jeśli mowa o profilaktyce chorób prostaty, to nie ma jeszcze skutecznych sposobów zapobiegania tego typu schorzeniom. Jednak jak podkreślają specjaliści, kluczowe jest w tym przypadku udanie się do lekarza rodzinnego bądź od razu urologa w sytuacji, w której zauważymy pierwsze niepokojące sygnały dotyczące m.in. oddawania moczu. 

 

Artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z marką TENA.