Usuwanie ósemek w Warszawie – jak przygotować się do takiego zabiegu? Podpowiadamy!

ortodoncja

Ósemki, zwane również zębami mądrości, to pozostałość po naszych przodkach. Niegdyś były niezbędne do żucia i gryzienia, obecnie są całkowicie bezużyteczne, a często nawet są źródłem przykrych dolegliwości. Sprawdź, jak przygotować się do usuwania ósemek.

Kiedy należy usunąć ósemki? 

Jeśli ósemki wyrżnęły się w pełni, są zdrowe i nie powodują problemów ze zgryzem, czyli mają właściwą pozycję, nie muszą być usuwanie. Konieczność przeprowadzenia zabiegu ekstrakcji pojawia się w momencie, kiedy zaczynają być one kłopotliwe. Co to jednak oznacza w praktyce? 

Usunięcie zębów mądrości jest rekomendowane, gdy rosną nieprawidłowo i powodują ból, ale nie tylko. Również w przypadku braku miejsca w łuku zębowym i uciskania na resztę zębów – wynika to z faktu, że szczęka współcześnie żyjącego człowieka jest dużo mniejsza w porównaniu z rozmiarem szczęki naszych przodków. Zęby ósemki przeważnie rosną pod kątem, przez co ciężko się do nich dostać – tak trudno dostępne położenie sprzyja rozwojowi bakterii i stanów zapalnych. To także ogromne wyzwanie w kontekście leczenia, dlatego ich usunięcie może okazać się najlepszym wyjściem w tej sytuacji. 

Jak wygląda standardowe usuwanie ósemek oraz tych, które jeszcze nie wyrosły? 

Usunięcie zęba mądrości może przebiegać na dwa sposoby: jako klasyczna ekstrakcja lub usunięcie chirurgiczne. Pierwsza metoda ma miejsce, kiedy ząb wyrżnął się w pełni i jest ustawiony w łuku zębowym. Taki zabieg przeprowadza się, wykorzystując narzędzia do wyważania zęba oraz kleszcze, które pozwalają na uchwycenie i jego wyrwanie.

Natomiast chirurgiczna ekstrakcja jest stosowana w przypadku ósemek, które nie wyrosły w całości lub są częściowo zatrzymane. Zabieg polega na utworzeniu właściwego dostępu do zęba, co zazwyczaj wiąże się z nacięciem dziąsła, przygotowaniem specjalnego obszaru i usunięciem fragmentów tkanki kostnej przy użyciu specjalnych narzędzi. Czy taki sposób usuwania ósemek boli? Wiele osób utożsamia to z większym stresem, jednak nowoczesna stomatologia zapewnia przeprowadzenie tej procedury w pełnym komforcie dla pacjenta – sprawdź, w jaki sposób przebiega usuwanie ósemek w Dental Fraternity w Warszawie. Procedura prowadzona jest zupełnie bezboleśnie. 

Pacjenci ortodontyczni zastanawiają się, jak wygląda usuwanie ósemek podczas noszenia aparatu. Odpowiedź jest prosta: od strony technicznej nie ma przeszkód, aby usunąć ósemki w trakcie leczenia. 

Jak przygotować się do zabiegu ekstrakcji ósemki? 

Odpowiednie przygotowanie do zabiegu zapewnia komfort psychiczny i minimalizuje stres. O czym warto pamiętać? Najlepiej wygospodarować sobie około 2-3 dni wolnego, by w razie wystąpienia jakichkolwiek objawów niepożądanych móc zgłosić się na kontrolę. W drugiej lub trzeciej dobie może wystąpić obrzęk, który jest naturalną reakcję organizmu. 

Przed zabiegiem dobrze zjeść lekki posiłek, ponieważ 2 godziny po usunięciu nie będzie można ani jeść, ani pić. Bezpośrednio przed zabiegiem wolno pić tylko wodę niegazowaną. Dzień przed nie powinno się spożywać alkoholu, ponieważ obniża działanie środków znieczulających. To samo dotyczy papierosów.

Najważniejszy jednak jest porządny odpoczynek. Równie ważne jest pozytywne nastawienie – warto pamiętać, że przy znieczuleniu miejscowym wyrywania zęba nie boli. Często stosowaną praktyką jest również przyjście z bliską osobą, która będzie mogła wesprzeć oraz pomóc przy powrocie do domu.

Ekstrakcja zęba może wiązać się z pewnym dyskomfortem, ale jak się mówi „nie taki diabeł straszny, jak go malują”.