Serock korfballem stoi!

korfball

W Serocku trenują korballa (fot. Maciej Goławski)

Korfball. Ta gra, podobna trochę do koszykówki, bo też trafia się tutaj do kosza, została wymyślona przez nauczyciela wychowania fizycznego, który uczył w amsterdamskiej szkole na przełomie XIX i XX wieku. Nazywał się Nico Broekhuysen. Z dużym powodzeniem cieszy się zainteresowaniem w Serocku.

Można powiedzieć, że jest to jedna z pierwszych kier koedukacyjnych, ponieważ w drużynie grają zarówno dziewczęta jak i chłopcy. Sama nazwa korfball pochodzi od holenderskich słów – korf, oznaczający kosz i bal – piłkę.

W Serocku trenują

O historii tej dyscypliny sportu, którą trenują serockie dzieci, mówi dyrektor OSiR-u Serock, a zarazem trener Maciej Goławski: Po raz pierwszy korfball zawitał do Serocka przy okazji organizacji turniejów Beachkorfballu na serockiej Plaży Miejskiej. Natomiast korfball halowy znalazł uznanie wśród uczniów szkół podstawowych, jako wspaniała dyscyplina koedukacyjna, w zeszłym roku. Na pewno przyczyniły się do tego dwa zdarzenia. Po pierwsze korfball w zeszłym roku był jedną z głównych dyscyplin rozgrywanych we Wrocławiu na olimpiadzie dyscyplin nieolimpijskich WorldGames. Po drugie zaufaniem rodziców i dzieci do nowego projektu OSiR – utworzenia sekcji korfball.

Maciej Goławski, dyrektor OSiR, to były zawodnik reprezentacji Polski w tej dyscyplinie, utytułowany sędzia międzynarodowy i zdobywca kilku tytułów Mistrza Polski jako zawodnik i trener. Jak widać nie tylko rodzice ale i dzieci zachwyciły się korfballem. Warto nadmienić, że za sprawą tego, że korfball jest jedyną koedukacyjną dyscypliną zespołową, stanowi doskonały model dla wspólnej gry podczas lekcji wychowania fizycznego. Obecnie w Serocku trenuje przeszło 30 dzieci z pierwszych klas ze Szkoły Podstawowej w Serocku. W planach jest udział drużyny dziecięcej w rozgrywkach organizowanych przez Polski Związek Korfballu.

W związku z tym na pewno wróżymy szybki rozwój tej dyscypliny w całym powiecie. Od nowego roku bowiem rusza program rozwoju korfballu przy współudziale PZKorf oraz Gmin, który będzie koordynowany przeze mnie. Projekt ma na celu zorganizowanie w marcu szkolenia instruktorskiego z udziałem nauczycieli wf i innych zainteresowanych, wyposażenie szkół biorących udział w projekcie w niezbędny sprzęt do korfballu i organizację turniejów powiatowych oraz udział w lidze PZKorf. To także wspólne obozy i współpraca wymiany dzieci z klubami z Holandii. Już niedługo będą ogłoszone szczegóły w tym zakresie. Proszę obserwować stronę osir.serock.pl i jej facebookowy fanpage – podsumował początki dej dyscypliny sportu w Serocku, Maciej Goławski.