Szachy. XXI Grand Prix Gminy Jabłonna – Turniej 4 Finał

szachy-jablonna_03

XXI Grand Prix Gminy Jabłonna dobiegło końca (fot. L. Bałda)

W sobotę 9 kwietnia w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Jabłonnie odbył się finałowy turniej XXI Grand Prix Gminy Jabłonna w szachach. Turniej organizowany był przez Lotos Jabłonna, a nad prawidłowością turnieju czuwał wiceprezes jabłonowskiego klubu Leszek Bałda.

Szachiści rywalizujący w Jabłonnie prócz punktów do klasyfikacji cyklu mają możliwość udziału w specjalnym turnieju z cyklu: 90 turniejów na 90-lecie Polskiego Związku Szachowego. Zwycięzcy z turniejów A i B – kategoria OPEN i szkoła podstawowa będą mogli wziąć udział w grudniowych zawodach. Promocję na ten turniej zyskali Rafał Szymczak z Warszawy i Piotr Kubalski z Jabłonny. Dodatkowo Turniej A (OPEN) został zgłoszony do międzynarodowej federacji szachowej FIDE. Zawodnicy mają możliwość zdobycia lub podniesienia swojego rankingu w szachach szybkich.

Kategoria OPEN

W turnieju otwartym dla wszystkich amatorów królewskiej gry zgłosiło się 15 szachistów. Turniej rozegrano systemem szwajcarskim kojarzonym programem komputerowym ChessArbiter Pro 2016 v.6.01. z tempem 15 minut + 5 sekundy na każdy wykonany ruch dla zawodnika na całkowite zakończenie partii szachowej z zastosowaniem zegarów elektronicznych. Zwyciężył Rafał Szymczak, który zgromadził 6 punktów. Drugie miejsce przypadło Dariuszowi Gajewskiemu – 5,5 punktu, a trzecia lokata Bartoszowi Fiszerowi – 5 puntów. W końcowej klasyfikacji OPEN triumfował Fiszer.

Kategoria Szkoła Podstawowa

Do turnieju zgłosiło się 16 zawodników. Najlepszym okazał się Piotr Kubalski, który zgromadził 6 punktów, za nim na podium uplasował się Piotr Budny – 5,5 punktu. Tyle samo punktów co Budny zgromadził Jakub Fiszer, co dało mu trzecią pozycję. W końcowej klasyfikacji w klasach 0-3 wygrał Aleksander Abramowicz, a w klasach 4-6 Jakub Fiszer.