XXII Grand Prix Gminy Jabłonna – Turniej 1

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Grają od lewej: Wojciech Wnuk z Piotrem Kubalskim (fot. L. Bałda)

W sali Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Jabłonnie rozpoczęto 22. edycję Grand Prix Gminy Jabłonna w szachach. Nad przebiegiem zawodów czuwał sędzia szachowy, wiceprezes Lotosu Jabłonna Leszek Bałda.

W sobotę rywalizowano w kategorii open – grupa A i szkoła podstawowa – grupa B. Turniej OPEN został zgłoszony do międzynarodowej federacji szachowej FIDE. Zawodnicy, dzięki temu, mają możliwość zdobycia lub podniesienia swojego rankingu w szachach szybkich.

47 szachistów na starcie

Do pierwszego turnieju zgłosiło się 31 zawodników, a do drugiego 16. Razem brało udział 47 zawodników. Przyjechali zawodnicy z Warszawy, Makowa Mazowieckiego, Legionowa, Chotomowa i Jabłonny. Turniej rozegrano systemem szwajcarskim kojarzonym programem komputerowym ChessArbiter Pro 2010 v.6.02. z tempem 15 minut + 5 sekundy na każdy wykonany ruch dla zawodnika na całkowite zakończenie partii szachowej z zastosowaniem zegarów elektronicznych.Turnieje A i B są także zaliczane jako 65 i 66 turniej z cyklu: 90 turniejów na 90-lecie Polskiego Związku Szachowego. Zwycięzcy tych turniejów będą mieli prawo do udziału w specjalnym turnieju, który rozegrany zostanie w grudniu 2016r.
Z turnieju 65 – OPEN prawo udziału uzyskał Manfred Mannke z Warszawy , a z turnieju 66 – szkoła podstawowa Mateusz Śmietanko z Warszawy.
W kategorii open zwyciężył w szachach szybkich Manfred Masnnke, syn znakomitego szachisty pochodzenia niemieckiego Manfreda seniora, który z siedmiu rozegranych partii uzyskał 6pkt. Drugie miejsce zajął Ziemowit Ossoliński z klubu KSZ Polonia Warszawa – 5,5pkt. z 7, a trzecie miejsce zdobył Adam Podgajny z Makowa Mazowieckiego – 5,5pkt. z 7. Najlepszym zawodnikiem z LKS Lotos Jabłonna był Edward Nowak, który zajął 16 miejsce zdobywając 3,5pkt. z 7, a tuż za nim był kolejny zawodnik jabłonowskiego klubu Marcin Kaczmarczyk.
W kategorii – szkoła podstawowa zwyciężył Mateusz Śmietanko z klubu UKS Czternastka Warszawa uzyskując 6pkt. z 7. Drugie miejsce przypadło Piotrowi Kubalskiemu z LKS Lotos Jabłonna, który uzyskał 5,5pkt. z 7. Trzecie miejsce zdobył Piotr Kowalik z klubu KSZ Polonia Warszawa, który uzyskały 5pkt. Trzech pierwszych zawodników w kategorii OPEN i szkoła podstawowa otrzymało pamiątkowe dyplomy. Zwycięzcą XXII Grand Prix Gminy Jabłonna zostanie ta osoba, która z czterech rozegranych turniejów szachowych zgromadzi jak największą liczbę punktów.
Następny drugi turniej odbędzie się 1 października 2016r.