XXII Grand Prix Gminy Jabłonna – Turniej 2

szachy-jablonna_06

Emocji przy szachownicach nie brakowało (fot. Leszek Bałda)

Kolejne zmagania przy szachownicach w jabłonowskim Gminnym Centrum Kultury i Sportu. Odbył się tam w sobotę drugi turniej XXII Grand Prix Gminy Jabłonna, w którym wzięło udział 38 zawodników. Zawody prowadził niezastąpiony wiceprezes Lotosu Jabłonna i sędzia szachowy Leszek Bałda.

Drugi turniej szachowy XXII Grand Prix Gminy Jabłonna odbył się jak zwykle w kategorii open – grupa A i szkoła podstawowa – grupa B. Turniej OPEN został zgłoszony do międzynarodowej federacji szachowej FIDE. Zawodnicy mają możliwość zdobycia lub podniesienia swojego rankingu w szachach szybkich.

Do pierwszego turnieju zgłosiło się 25 zawodników, a do drugiego 13. Jabłonnę odwiedzili szachiści z Warszawy, Makowa Mazowieckiego,Wyszkowa, Serocka, Legionowa i Chotomowa. Nie zabrakło również miejscowych pasjonatów tej królewskiej gry. Turniej rozegrano systemem szwajcarskim kojarzonym programem komputerowym ChessArbiter Pro 2010 v.6.02. z tempem 15 minut + 5 sekundy na każdy wykonany ruch dla zawodnika na całkowite zakończenie partii szachowej z zastosowaniem zegarów elektronicznych.
Turnieje A i B są także zaliczane jako 76 i 80 turniej z cyklu: 90 turniejów na 90-lecie Polskiego Związku Szachowego. Zwycięzcy tych turniejów będą mieli prawo do udziału w specjalnym turnieju, który rozegrany zostanie w grudniu 2016 roku. Z turnieju 76 (open) prawo udziału uzyskał Bartosz Fiszer z Warszawy , a z turnieju 80 (szkoła podstawowa) Piotr Kowalik z Warszawy.

Zwycięzcy

W kategorii open zwyciężył w szachach szybkich Bartosz Fiszer, który z siedmiu rozegranych partii uzyskał 6,5 punktu. Drugie miejsce zajął Wojciech Radecki z Warszawa – 6 punktów z 7, a trzecie miejsce zdobył Adam Podgajny z Makowa Mazowieckiego z 5 punktami z 7. Najlepszym zawodnikiem z LKS Lotos Jabłonna był Dariusz  Wójcikiewicz, który zajął 7 miejsce zdobywając 4,5 punktu, a tuż za nim był były prezes Mazowieckiego Związku Szachowego Janusz Minko. W kategorii szkoła podstawowa zwyciężył Piotr Kowalik z Warszawy, który uzyskał 6 punktów 7. Drugie miejsce zajął Klim Filip z Warszawy, który uzyskał również 6 punktów .Trzecie miejsce zdobyła Zofia Łaszczuk z Wesołej, która uzyskała 5 punktów.