Chcą poprawić transport w metropolii warszawskiej. Ruszają wielkie konsultacje

Mapa z podziałem administracyjnym metropolii warszawskiej fot. omw.um.warszawa.pl

Zaczynają się konsultacje społeczne nad Planem Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (ang. SUMP – Sustainable Urban Mobility Plan) dla metropolii warszawskiej w tym dla gmin powiatu legionowskiego. Zostaną zorganizowane trzy etapy konsultacji. Pierwsze spotkanie odbędzie się już w najbliższy czwartek (12 maja).

 

 

SUMP to dokument strategiczny. Ma na celu pomóc w planowaniu transportu i mobilności. Niezwykle istotny w tworzeniu SUMP jest udział społeczny. To mieszkańcy, którzy codziennie dojeżdżają do pracy czy szkoły wiedzą, czego potrzeba, by przemieszczanie się po metropolii warszawskiej było łatwiejsze. W 2021 roku w ramach projektu pilotażowego poświęconego przygotowaniu i wdrożeniu planu odbyło się dziewięć spotkań i warsztatów z jednostkami samorządu terytorialnego. Na początku 2022 roku ankieterzy odwiedzili blisko osiem tysięcy gospodarstw domowych na terenie całej metropolii warszawskiej. Pytali mieszkańców m.in. o ich aktualne problemy związane z przemieszczaniem się po najbliższej okolicy oraz podróżami do innych miejscowości.

 

 

 

W czwartek (12 maja) rozpoczynają się konsultacje społeczne spotkaniem online, otwartym dla każdego. Organizatorzy opowiedzą, jak wygląda proces tworzenia Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej krok po kroku. Początek konsulracji zaplanowano o godz. 17.30. W spotkaniu można uczestniczyć za pośrednictwem YouTube (link do kanału SUMP metropolii warszawskiej: https://tiny.pl/9s5tq) lub platformy ZOOM (link do spotkania: https://tiny.pl/92q18, hasło: mobilnosc).

Do 4 czerwca będzie można zgłosić swoje uwagi, wypełniając internetowy formularz (dostępny od 12 maja). Prace nad SUMP potrwają do połowy 2023 roku.

Mapa z podziałem administracyjnym metropolii warszawskiej fot. omw.um.warszawa.pl

 

Ekologia, wygoda i bezpieczeństwo

SUMP dla metropolii warszawskiej ma służyć poprawie mobilności mieszkańców. Pozwoli lepiej:

  • wykorzystać istniejącą infrastrukturę w miastach, gminach i powiatach metropolii,
  • planować rozbudowę systemu transportowego oraz utrzymywać jego wysoką jakość,
  • koordynować inwestycje.

Dzięki SUMP-owi łatwiej będzie można zaplanować przyjazną dla ludzi przestrzeń. Plan pozwoli również zadbać o większą wygodę i bezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu.

SUMP ma przyczynić się do zmniejszenia negatywnego wpływu transportu na środowisko, takiego jak: zanieczyszczenie powietrza, hałas czy emisja gazów cieplarnianych. Warunkiem tych zmian jest zwiększenie roli środków transportu przyjaznych środowisku, do których należą:

  • transport publiczny,
  • rowery,
  • komunikacja piesza,
  • transport elektryczny.

Wdrożenie Planu to dodatkowo większe bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg: kierowców, pasażerów, pieszych, rowerzystów czy osób z niepełnosprawnościami. Zrównoważona mobilność oznacza zarówno dobre drogi, równe chodniki uwzględniające wygodę wszystkich użytkowników (m.in. niskie krawężniki) i ścieżki rowerowe jak też poprawę dostępu do transportu publicznego dla jak największej liczby mieszkańców. Wszystkie te elementy mają podnieść jakość życia mieszkańców i poprawić wydajność i efektywność transportu osób i towarów.

Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP) dla metropolii warszawskiej tworzony jest wspólnie z mieszkańcami i samorządowcami. Przygotowywany dokument będzie konsultowany z mieszkańcami na trzech etapach. Dwa z nich są planowane w 2022 r., trzeci w 2023 r. Udział w konsultacjach pozwoli określić, z jakimi problemami komunikacyjnymi mierzą się na co dzień mieszkańcy i poznać ich opinię na temat sposobów usprawnienia codziennych podróży.

źródło: omw.um.warszawa.pl