Przedsiębiorstwo Państwowe “Porty Lotnicze” wytoczyło proces Lotnisku w Modlinie i przegrało w sądzie

Lotnisko w Modlinie fot. Port Lotniczy Warszawa-Modlin

Lotnisko w Modlinie fot. Port Lotniczy Warszawa-Modlin

Coraz bardziej napięte stają się relacje pomiędzy współwłaścicielami Mazowieckiego Portu Lotniczego w Modlinie a samym lotniskiem. Najlepszym tego przykładem jest ostatnia sytuacja, kiedy Przedsiębiorstwo Państwowe “Porty Lotnicze” (PPL) wytoczyły proces spółce w Modlinie. Sprawa dotyczyła wsparcia finansowego udzielonego przez pozostałych właścicieli portowi lotniczemu. Sąd w całości oddalił jednak powództwo PPL.

 

 

Problemy finansowe Lotniska w Modlinie nie są spowodowane tylko i wyłącznie epidemią koronawirusa w ciągu ostatnich dwóch lat. Problem ten jest obecny już od kilku lat i rozgrywa się między czterema właścicielami portu w Modlinie. Dokładnie chodzi o brak porozumienia między obecnymi właścicielami lotniska co do wizji jego rozwoju i rozbudowy. Obecnie udziały w Lotnisku w Modlinie posiadają cztery podmioty – Samorząd Mazowsza (36,17% udziałów w spółce), Agencja Mienia Wojskowego (31,56% udziałów w spółce), Przedsiębiorstwo Państwowe “Porty Lotnicze” (27,86% udziałów w spółce) i Nowy Dwór Mazowiecki (4,41% udziałów w spółce).

 

 

Wyraźnie widoczne w tym konflikcie są dwie strony – samorządowa i rządowa. Stronie samorządowej szczególnie trudno porozumieć się co do planów ratowania i rozwoju lotniska z Przedsiębiorstwem Państwowym “Porty Lotnicze”, a zgodnie z umową między udziałowcami musi być jednomyślność.

Sprawa w sądzie

Z początkiem 2022 roku konflikt pomiędzy Mazowieckim Portem Lotniczym Warszawa-Modlin Sp. z o.o. a jednym z udziałowców – Przedsiębiorstwem Państwowym “Porty Lotnicze” przybrał na sile. Współwłaściciel ze strony rządu wytoczył sprawę Mazowieckiemu Portowi Lotniczemu w Modlinie. PPL zabiegało o unieważnienie uchwał Zgromadzenia Wspólników z 12 stycznia br. dotyczących wsparcia finansowego spółki w Modlinie.

Sąd stanął jednak w tej sprawie po stronie portu lotniczego oddalając w całości powództwo PPL. – Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie objęcia przez Samorząd Województwa Mazowieckiego kolejnych udziałów w zamian za podwyższenie kapitału, a tak naprawdę spłaty obligacji, które wyemitowała spółka pod nasze gwarancję. Sąd stwierdził, że ten pozew Przedsiębiorstwa Porty Lotnicze jest w całości wadliwy i w żadnej mierze nie zasługuje na uwzględnienie. Wyrok jest potwierdzeniem, że w istocie pozew PPL-u pozbawiony był podstaw prawnych, a działania przedsiębiorstwa Porty Lotnicze niestety szkodzą interesowi społecznemu i mieszkańcom Mazowsza, którzy masowo korzystają z lotniska w Modlinie – podkreśla Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Jak informuje Samorząd Województwa Mazowieckiego sąd w ustnym uzasadnieniu wyroku w całości podzielił stanowisko Województwa Mazowieckiego i spółki, że powództwo nie zasługuje w żadnej mierze na uwzględnienie. Zdaniem sądu działania PPL polegające na zaskarżeniu uchwał zgromadzenia wspólników, dotyczących wsparcia finansowego spółki – do czego zobowiązało się też PPL podpisując umowę wsparcia, naruszają zasady współżycia społecznego, godzą w dobre obyczaje i naruszają zasadę lojalności wobec spółki i wspólników.

Władze Lotniska w Modlinie zaskoczone działaniami PPL

– Kuriozalne jest także to, że jeden z udziałowców wytacza sprawę własnej spółce. A jeszcze bardziej zdumiewające, że chodzi o uchwały zgromadzenia wspólników, których celem był rozwój portu w Modlinie. Sąd słusznie uznał taką postawę jako nielojalną wobec spółki – komentuje Marek Miesztalski Przewodniczący Rady Nadzorczej spółki.

Jak informuje Samorząd Województwa Mazowieckiego w ocenie sądu, zgodnie z umową wsparcia, wszyscy udziałowcy, w tym powód, zobowiązali się współpracować ze spółką, w tym podejmować wszelkie działania, by umowę wsparcia wykonywać. Sąd zasądził na rzecz Spółki i Województwa Mazowieckiego zwrot kosztów procesu i zastępstwa procesowego. Wyrok jest nieprawomocny.

źródło: Samorząd Województwa Mazowieckiego