Nie będzie ronda im. Piotra Pawłowskiego w centrum Legionowa. Patronką nowego skrzyżowania na Bukowcu została Bronisława Romanowska-Mazur

tunel6 — kopia

Rondo u zbiegu ulic Handlowej, Przemysłowej i Kwiatowej na Bukowcu w Legionowie, fot. GP (archiwum)

Patronką ronda, powstałego na skrzyżowaniu ulic Handlowej, Przemysłowej i Kwiatowej na legionowskim Bukowcu wolą większości radnych została Bronisława Romanowska- Mazur, działaczka Armii Krajowej (AK). Z kolei drugie miejskie rondo, zbudowane w tym roku u zbiegu ulic Zygmunta Krasińskiego, generała Józefa Sowińskiego i Artura Grottgera w centrum Legionowa na chwilę obecną nie ma patrona. Radni nie zgodzili się, aby został nim Piotr Pawłowski, urodzony w naszym mieście działacz wspierający niepełnosprawnych. Wyniki głosowań w tych sprawach pokrywają się z wynikami internetowych konsultacji społecznych.

Rondo na Bukowcu nazwano imieniem Bronisławy Romanowskiej-Mazur

W środę, 27 września 2023 r. Rada Miasta Legionowo – po dość burzliwych obradach – zdecydowała, że patronką nowego miejskiego ronda, powstałego na skrzyżowaniu ulic Handlowej, Przemysłowej i Kwiatowej na legionowskim Bukowcu będzie Bronisława Romanowska – Mazur, działaczka. O tej propozycji nazewniczej dla tego ronda informowaliśmy w przeszłości w tej i w tej wiadomości.

 

Kontrpropozycja nazewnicza opozycji

Obrady legionowskiego samorządu w powyższej sprawie przebiegały dość burzliwie i na pewno niejednomyślnie, ponieważ względem tego ronda złożono jeszcze jedną propozycję nazewniczą. Mianowicie, radni Katarzyna Skierkowska-Pacocha, Małgorzata Grabowska-Kozera, Artur Pawłowski, Zdzisław Koryś i Andrzej Kalinowski z klubu Prawa i Sprawiedliwości (PiS) zawnioskowali, aby jego patronami byli podchorążowie Jerzy Dąbrowski „Lato” i Stefan Majewski „Warty”, którzy podczas II wojny światowej zostali nieopodal tego ronda pojmani i rozstrzelani przez hitlerowców. – Ci młodzi elewowie tajnej podchorążówki w dniu 20 czerwca 1943 roku nieopodal dzisiejszego ronda w trakcie akcji transportu broni zostali pojmani przez Niemców. Po pięciodniowym śledztwie, w czasie którego pomimo tortur nie wydali nikogo zostali rozstrzelani. Miejsce ich pochówku nie jest znane. Tylko my mieszkańcy Legionowa możemy zadbać o to, by ich bohaterstwo, honor i ofiara życia były pamiętane. Przy rondzie znajduje się kamień z informacją na temat Stefana Majewskiego „Warty” lat 24 i Jerzego Dąbrowskiego „Lato” lat 21 oraz ich bohaterstwa. W sposób niemal naturalny staną się patronami tego miejsca – to fragment wniosku z przedmiotową propozycją nazewniczą dla wskazanego ronda. Wniosek ten nie był jeszcze rozpatrywany na forum legionowskiego samorządu, również wskazanej w nim propozycji nazewniczej dla tego nowego ronda nie poddano żadnym konsultacjom społecznym.

 

W obliczu przyjęcia uchwały stwierdzającej, że patronką nowego ronda zbudowanego na Bukowcu w Legionowie jest Bronisława Romanowska-Mazur, nazwa dla tego ronda zaproponowana przez klub PiS najpewniej nie zostanie zatwierdzona w odpowiedniej uchwale.

 

Piotr Pawłowski nie będzie patronem ronda w centrum Legionowa

Również w środę, 27 września 2023 r. Rada Miasta Legionowo – po równie burzliwych obradach – zdecydowała, że kolejne nowe legionowskie rondo zbudowane u zbiegu ulic Zygmunta Krasińskiego, generała Józefa Sowińskiego i Artura Grottgera, póki co nie będzie miało patrona. Propozycja autorstwa Wojciecha Kowalczyka, pełnomocnika Urzędu Miasta (UM) w Legionowie ds. osób niepełnosprawnych została przez większość rządzącą w naszym mieście odrzucona. Zatem, patronem wskazanego ronda na pewno już nie będzie Piotr Pawłowski, urodzony w naszym mieście działacz wspierający niepełnosprawnych. O tej propozycji nazewniczej dla tego ronda informowaliśmy w przeszłości w tej i w tej wiadomości.

Rondo imienia Wiesława Huberta Klejmenta ps. „Huragan”?

Jeśli mowa o tym ostatnim rondzie, to na horyzoncie pojawia się kolejna propozycja nazewnicza. Mianowicie radni z Koalicji Obywatelskiej (KO) i Porozumienia Samorządowego (PS) wnioskują, aby jego patronem był Wiesław Hubert Klejment „Huragan”, harcerz Szarych Szeregów, który aktywnie uczestniczył w działaniach zbrojnych toczących się podczas II wojny światowej na terenie Legionowa. – Wiesław Hubert Klejment, znany jako Sławek ps. „Huragan” – syn Franciszka i Nadziei z domu Dejneka urodził się 3 listopada 1928 roku w Legionowie. Rodzina Klejmentów od przed wojny mieszkała w domu położonym w pobliżu obecnie wybudowanego ronda u zbiegu ulic generała Józefa Sowińskiego i Zygmunta Krasińskiego w Legionowie. Wiesław Hubert Klejment uczęszczał do Szkoły Powszechnej nr 3 w Legionowie. W czasie II wojny światowej harcerz Szarych Szeregów IV zastępu Zbigniewa Wiśniewskiego drużyny „Dęba” oraz żołnierz I batalionu „Znicza” w 2. kompanii Zenona Janikowskiego I Rejonu „Marianowo-Brzozów” AK. Przeszedł szkolenie harcerskie i wojskowe. Brał udział w Powstaniu Warszawskim na terenie Legionowa. Poniósł śmierć z bronią w ręku 2 sierpnia 1944 roku podczas ostrzału przeprowadzonego przez niemieckie czołgi przy Szosie Warszawskiej w Legionowie, gdy jako łącznik przenosił meldunek między 709 plutonem, a 3. kompanią. Uchwałą Rady Państwa otrzymał pośmiertnie Warszawski Krzyż Powstańczy (88-82-24K) – piszą we wniosku samorządowcy. Domagają się również przeprowadzenia konsultacji społecznych w tej sprawie.

Będą kolejne konsultacje nazewnicze. Co na to mieszkańcy?

Powyższy wniosek nie był jeszcze oficjalnie rozpatrywany na forum legionowskiego samorządu, również wskazanej w nim propozycji nazewniczej dla tego nowego ronda nie poddano żadnym konsultacjom społecznym. Niewątpliwie jednak, w najbliższym czasie tak się jednak stanie.

Burzliwość obrad legionowskiego samorządu w powyższych sprawach dotyczyła doboru patronów dla tych dwóch nowych legionowskich rond. Żadne z lokalnych środowisk politycznych nie kwestionowało zasług osób, które chciano upamiętnić w nazwach nowej infrastruktury drogowej. Spór dotyczył m.in. pierwszeństwa zgłoszonych propozycji nazewniczych oraz związków tych ewentualnych patronów z naszym miastem.