Czy dłuższy sen to więcej szczęścia?

pexels-acharaporn-kamornboonyarush-1028741

Młodzi ludzie przedkładają sen nad zabawę.

Okazuje się, że coraz więcej młodych ludzi chodzi do łóżka wcześniej, aby móc dłużej spać. O godzinie 21:00 można robić wiele różnych rzeczy: oglądać telewizję, czytać książkę, siedzieć w pubie, restauracji lub kinie. Rodzice małych dzieci zazwyczaj wtedy znajdują czas dla siebie. Jak podaje The Guardian nowe badania pokazują, że coraz więcej młodych ludzi o tej porze idzie spać..

 

Wydaje się, że jest to godzina spania dla seniorów i dzieci. Wbrew pozorom 21:00 stała się bardzo modną porą snu dla nastolatków i dwudziestoparolatków. Wygląda na to, że dzisiejsi młodzi ludzie zmieniają swoje nawyki snu i przedkładają sen nad zabawę.

 

Mężczyzna śpiący w łóżku.

 

Sen jest niezbędny dla funkcjonowania organizmu. Ma kluczowe znaczenie dla ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia, ponieważ pozwala ciału odpocząć, naprawić się i naładować, promując funkcje poznawcze, stabilność emocjonalną i zdrowie fizyczne.

Inne badania wykazały, że odpowiednia ilość snu różni się znacznie w zależności od osoby, od zaledwie sześciu godzin na dobę do nawet 10 lub 11, choć większość z nas nadal mieści się w przedziale od siedmiu do ośmiu godzin. Podczas gdy chroniczny brak snu nieuchronnie prowadzi do drażliwości, impulsywności i problemów z nawiązywaniem kontaktów społecznych.

W dużej mierze ilość snu, jakiej potrzebujemy – i jaką otrzymujemy – jest regulowana genetycznie. Nic na to nie poradzisz. Pory kładzenia się spać i wstawania rano są również do pewnego stopnia z góry określone: ludzie naturalnie wpadają w różne „chronotypy” – skowronki lub sowy, w zależności od tego, o której porze dnia większość ludzi jest produktywna – ale te wzorce zmieniają się wraz z wiekiem.

Oprócz predyspozycji genetycznych i wieku, trzeci czynnik znacząco wpływa na sen. Światło słoneczne jest naprawdę ważne dla ustawienia zegara biologicznego, ale światło o różnych porach dnia działa w różny sposób – mówi Foster. Poranne światło przyspiesza zegar, sprawiając, że wstajesz wcześniej. Wieczorne światło opóźnia zegar, sprawiając, że wstajesz później.

Prawda jest taka, że nie masz wpływu na to ile snu potrzebujesz. Sen jest procesem pasywnym, podobnie jak oddychanie, czy trawienie, masz taką samą kontrolę nad snem, jak nad zapuszczaniem brody.