Jabłonna. W markecie Lidl przy Królewskiej w Jabłonnie powstanie skup butelek. Sieć dostosowuje się do zmian w prawie

lidl-jablonna

Lidl w Jabłonnie, fot. GP/am (archiwum)

Sieć Lidl chce w swoim mieszczącym się przy ulicy Królewskiej w Jabłonnie sklepie utworzyć skup butelek. W związku z tym musi rozbudować ten market. W Starostwie Powiatowym w Legionowie wszczęto właśnie postępowanie administracyjne, zmierzające do wydania pozwolenia na budowę na rzecz tej inwestycji.

1 sierpnia 2023 r. do Starostwa Powiatowego w Legionowie wpłynął wniosek o wydanie pozwolenia na budowę na rzecz inwestycji pt. rozbudowa z przebudową istniejącego budynku handlowo-usługowego o pomieszczenie skupu butelek. Inwestycja ma zostać zrealizowana na 4 działkach przylegających do marketu Lidl, łącznie mierzących nieco ponad 3 tys. m². Chodzi o sklep Lidl zlokalizowany pomiędzy ulicami Królewską i Zegrzyńską w Jabłonnie. Przedsięwzięcie ma zostać zrealizowane na terenach przylegających do ulicy Królewskiej.

Decyzji administracyjnej w tej sprawie należy spodziewać się w ciągu kilku najbliższych tygodni.

 

Butelkomaty w wybranych Lidl-ach

Sieć Lidl w wybranych sklepach działających pod tą marką już w 2022 r. zaczęła testować butelkomaty. Obecnie sieć ma 16 takich maszyn, w których można oddawać butelki plastikowe. Żadna z nich nie została jednak zlokalizowana na terenie powiatu legionowskiego. Urządzenia są dostępne w Lidl-ach działających głównie w Poznaniu. Konsumenci za oddanie plastikowych butelek w takich automatach otrzymują kupony rabatowe – za 1 oddaną butelkę, należy im się upust w wysokości 5 groszy.

System kaucyjny na plastikowe i szklane butelki

Od 1 stycznia 2025 r. ma zostać wprowadzony w Polsce system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów – mowa tu o butelkach na wodę, sok, czy też mleko. System kaucyjny ma też objąć opakowania szklane na napoje o pojemności do 1,5 litra i puszki metalowe o pojemności do 1 litra. Do tego rodzaju opakowań producenci mają doliczać po 50 groszy kaucji. Pieniądze te będzie można odzyskać, oddając puste wskazane powyżej rodzaje opakowań do sklepów. Obecne założenia mówią, że sklepy o powierzchni sprzedaży przekraczającej 200 m² – a takimi niewątpliwie są markety Lidl – będą zobligowane do zbiórki pustych opakowań m. in. plastikowych i szklanych oraz zwrotu kaucji za nie wcześniej pobranych. Szerzej na ten temat informowaliśmy w m. in. tej wiadomości.