W życie weszły przepisy ograniczające obrót plastikowymi sztućcami, talerzami i styropianowymi opakowaniami

Kilka dni temu zaczęły w Polsce obowiązywać przepisy ograniczające obrót na rynku plastikowymi przedmiotami użytku codziennego takimi jak: plastikowe patyczki do uszu, plastikowe sztućce czy styropianowe pojemniki na żywność na wynos. Inne jednorazówki z tworzyw sztucznych będą oznakowane, a przedsiębiorcy będą musieli płacić za ich wprowadzanie do obrotu. Jednak sklepy, restauracje lub bary mogą nadal używać nabytych wcześniej wspomnianych powyżej przedmiotów jednorazowych z tworzyw sztucznych do wyczerpania zapasów.

 

 

24 maja 2023 roku zaczęła obowiązywać na terenie naszego kraju unijna dyrektywa SUP (Single Use Plastics). Zgodnie z nią nie wolno wprowadzać do obrotu takich wyrobów z tworzyw sztucznych jak:

  • patyczki higieniczne (z wyjątkiem tych stosowanych do celów medycznych),
  • sztućce, talerze, słomki (z wyjątkiem tych stosowanych do celów medycznych),
  • mieszadełka do napojów,
  • patyczki do balonów,
  • styropianowe pojemniki do żywności przeznaczonej do bezpośredniego spożycia oraz kubki do napojów.

 

 

Dodatkowo zakazem wprowadzania do obrotu objęte są wszystkie wyroby wykonane z oksydegradowalnych tworzyw sztucznych (zawierających dodatki powodujące rozpad na mikrofragmenty lub rozkład chemiczny). Powyższe przepisy oznaczają w praktyce, że jeżeli przedsiębiorca nie zdążył tych produktów wprowadzić do obrotu przed 24 maja br., teraz musi taki produkt zutylizować albo wyeksportować poza UE.

Czy po 24 maja nadal będziemy mogli spotkać plastikowe sztućce lub kubeczki w sklepach i restauracjach?

Zgodnie jednak z nowymi przepisami, które zaczęły obowiązywać od 24 maja w Polsce zakaz wprowadzania do obrotu niektórych przedmiotów codziennego użytku z tworzyw sztucznych nie jest jednak równoznaczny z zakazem ich sprzedaży. Wprowadzenie do obrotu oznacza przykładowo wydanie z magazynu krajowego producenta czy wystawienia faktury potwierdzającej przywóz produktu z Unii Europejskiej do Polski albo dokumentu celnego potwierdzającego przywóz produktu spoza UE. Oznacza to, że sklepy, bary czy restauracje mogą używać nabyte i zgromadzone przed 24 maja wyroby wyżej wymienione przedmioty z tworzyw sztucznych do chwili wyczerpania zgromadzonych wcześniej zapasów.

Dodatkowo od 24 maja br. zaczęły obowiązywać regulacje nakazujące odpowiednie oznakowanie innych plastikowych przedmiotów jednorazowych będących nadal w obrocie. Mowa tu m.in. o podpaskach higienicznych, tamponach oraz ich aplikatorach, chusteczkach nawilżonych czy wyrobach tytoniowych z filtrami zawierającymi tworzywa sztuczne.

Dodatkowe opłaty za plastikowe kubki i pojemniki

Według projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, który znajduje się w Rządowym Centrum Legislacji od początku 2024 roku zaczną obowiązywać dodatkowe opłaty za plastikowe pojemniki na żywność. Według planów resortu klimatu i środowiska do każdego jednorazowego kubka z tworzywa sztucznego doliczone zostanie 20 groszy, a do pudełka – 25 groszy (więcej pisaliśmy TUTAJ).