Legionowo. Przychodnia, która mogłaby powstać w bloku w miejscu Peweksu odległą perspektywą. Co z opieką zdrowotną na osiedlu Młodych?

ulica olszankowa

Ulica Olszankowa na osiedlu Młodych w Legionowie, fot. GP/kg (archiwum)

Prezydent Roman Smogorzewski zwrócił się do zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej (SMLW) z prośbą o rozważenie możliwości przeznaczenia jednego z lokali w bloku planowanym przy ulicy Olszankowej na osiedlu Młodych w Legionowie na potrzeby ośrodka zdrowia. Odpowiedzi jeszcze nie otrzymał. Jednak z uwagi na długi czas, jaki może upłynąć, zanim powyższy proces inwestycyjny się dokona, podsunął samorządowcom walczącym o reaktywację przychodni na tym osiedlu jeszcze jeden pomysł. 

Nie ustają próby zorganizowania publicznej przychodni zdrowia na osiedlu Młodych w Legionowie. Inicjatywę w tym względzie podejmują radni m. in. radny Sławomir Traczyk, Mirosław Grabowski i Bogdan Kiełbasiński ze stowarzyszenia Nasze Miasto Nasze Sprawy (NM NS), Matylda Durka-Wróbel z Koalicji Obywatelskiej (KO). O tej sprawie w przeszłości informowaliśmy wielokrotnie, m. in. w tej wiadomości.

 

Kupić lokal w bloku wybudowanym przy Olszankowej przez spółdzielnię – podpowiadają radni Grabowski i Kiełbasiński

W kwietniu 2023 r. radni Mirosław Grabowski i Bogdan Kiełbasiński ze stowarzyszenia NM NS zwrócili się do prezydenta Legionowa, Romana Smogorzewskiego z oficjalnym wnioskiem o interwencję w SMLW w sprawie zabezpieczenia jednego lokalu na potrzeby przychodni lekarskiej w nowym bloku planowanym przez tę instytucję przy ulicy Olszankowej tj. w miejscu, w którym obecnie stoi budynek dawnego Pewexu. – W ostatnim okresie pojawił się wniosek SMLW w Legionowie, aby dla działki o numerze 10/39 w obrębie ewidencyjnym 68 zmienić mpzp, poprzez dopuszczenie na tej działce zabudowy wielorodzinnej z usługami nieuciążliwymi. Wniosek ten zyskał Pana akceptację na etapie zgłaszania uwag do trwającej obecnie procedury zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla tego obszaru – zwrócili uwagę prezydentowi Romanowi Smogorzewskiemu wspomniani radni. – Dlatego zwracamy się z prośbą, aby Urząd Miasta przed podjęciem ostatecznej decyzji odnośnie zmiany mpzp podjął działania zmierzające do uzyskania zapewnienia ze strony spółdzielni wydzielenia w wybudowanym budynku powierzchni z przeznaczeniem na przychodnię lekarską. Uważamy, że najlepszym rozwiązaniem byłby zakup tego lokalu, aby był w dyspozycji gminy Legionowo i mógł być w przyszłości wynajęty operatorowi medycznemu. Byłby to pierwszy etap i dobry początek do podjęcia dalszych starań o przywrócenie funkcjonowania na tym osiedlu przychodni, w której mieszkańcy mogliby korzystać z pomocy lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej – podpowiedzieli głowie naszego miasta następnie.

 

Spółdzielnia rozpatruje obecnie prezydencką prośbę

Po kilku dniach, bo 5 maja 2023 r. prezydent Roman Smogorzewski odniósł się do tych postulatów. Zapewnił wskazanych samorządowców, że już wystąpił do zarządzających spółdzielnią z prośbą o rozważenie stworzenia takiego pomieszczenia planowanym bloku. Na ten moment, SMLW jeszcze nie ustosunkowała się o tej prośby. – Jednocześnie pragnę podkreślić, że wskazują panowie jako lokalizację dla przychodni podstawowej opieki zdrowotnej budynek, który w tej chwili nie istnieje, a termin realizacji takiego budynku jest bliżej nieokreślony i uzależniony od podmiotu zewnętrznego. Niewątpliwie, w takiej sytuacji należy liczyć się z faktem, że jakiekolwiek działania zmierzające do zlokalizowania przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w tym miejscu i w nieistniejącym budynku, mogą odwlec się w czasie. W mojej ocenie jest to proces liczony w latach – przestrzegł następnie interweniujących w tej sprawie radnych.

Prezydent nie da rady? Potrzebna pomoc radnego Traczyka?

Z uwagi na pilną już obecnie potrzebę stworzenia ośrodka zdrowia na tym osiedlu, prezydent Roman Smogorzewski podsunął radnym Grabowskiemu i Kiełbasińskiemu jeszcze inną propozycję inwestycyjną w tym zakresie. – Właściwe byłoby szukanie rozwiązań z wykorzystaniem na ten cel istniejących lub będących w trakcie realizacji budynków. Pod uwagę można brać także budynki mieszkalne jednorodzinne, w których zgodnie z obowiązującymi przepisami na cele usługowe można przeznaczyć lokal o powierzchni całkowitej nieprzekraczającej 30 procent powierzchni całkowitej budynku. Pod rozwagę państwa radnych pozostawiam inwestycję realizowaną w okolicy przez zaangażowanego w rozwiązanie tegoż problemu radego Sławomira Traczyka, który mógłby przeznaczyć część budowanych przez siebie (nie jest to prawdą – przyp. red.) budynków mieszkalnych na cele usługowe – zasugerował.

Osiedle 4 szeregowców przy Suwalnej na osiedlu Młodych

Budynki mieszkalne, w których radny Traczyk w opinii prezydenta Romana Smogorzewskiego mógłby udostępnić pomieszczenia pod przychodnię zdrowia, zostaną wybudowane przy ulicy Suwalnej na osiedlu Młodych, nieopodal skrzyżowania tej ulicy z ulicą Jaśminową. Każda z tych budowli ma mieć kubaturę po nieco ponad 900 m³. Wszystkie są wznoszone na mierzącej przeszło 1,1 tys. m² działce. Starostwo Powiatowe w Legionowie wydało pozwolenie na budowę na rzecz tego przedsięwzięcia 24 stycznia 2023 r. O tej sprawie informowaliśmy w przeszłości, w tej wiadomości.

Mieszkający w tej okolicy i od lat inwestujący w rejonie ulic Suwalnej i Alei Legionów radny Traczyk (formalnie jego rodzina) jakiś czas temu kupił wcześniej opisaną nieruchomość, uzyskał pozwolenie na budowę, a obecnie planowany jest etap realizacji inwestycji. Z uzyskanych od radnego informacji wynika, że ani on, ani jego rodzina nie będzie budowała tego osiedla.

Do sprawy utworzenia przychodni lekarskiej na osiedlu Młodych w Legionowie w przyszłości będziemy jeszcze wielokrotnie wracać.