Legionowo. Cmentarz powiększony o tereny przy Cynkowej? Duchowni wnioskują o przekształcenie kolejnych działek na cele grzebalne

cmentarz-legionowo-2-773x515

Niewykluczone, że legionowski samorząd w najbliższej przyszłości zmieni miejskie studium z 2017r., aby m. in. umożliwić rozbudowę cmentarza parafialnego o tereny przylegające do ulicy Cynkowej na III Parceli. Zmiana tego dokumentu będzie się też łączyła z dopuszczeniem lokalizacji usług publicznych na terenach położonych przy ulicach Jasnej i Krótkiej na legionowskich Grudziach. W tym miejscu magistrat chce bowiem wznieść Centrum Edukacji i Usług Opiekuńczych.

Chcą przystąpić do zmiany studium

W środę, 25 maja 2022r. legionowski samorząd zdecyduje o przystąpieniu do zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Miejskiej Legionowo z 2017r. Zmiana tego dokumentu jest konieczna, aby umożliwić m. in. rozbudowę cmentarza parafialnego o tereny przylegające do ulicy Cynkowej i realizację usług publicznych na miejskich działkach położonych przy ulicach Jasnej i Krótkiej na Grudziach.

 

Przy Cynkowej można grzebać zmarłych

O zmianę studium z 2017r. w zakresie przeznaczenia części 5 łącznie mierzących blisko 7,4 tys. m² nieruchomości przylegających do ulicy Cynkowej na III Parceli wystąpili ostatnio do Urzędu Miasta w Legionowie duchowni z parafii pw. św. Jana Kantego, która jest właścicielem jedynego w mieście cmentarza. Tereny, o których mowa są w obecnych przepisach przestrzennych miasta przeznaczone pod obsługę komunikacyjną. Zanim urzędnicy przygotowali projekt uchwały zezwalającej na zmianę przepisów studium w tym zakresie, sporządzono opinię geotechniczną określającą, czy wskazane działki pod względem sanitarnym są odpowiednie pod nekropolię. – Opinia ta wykazała, że teren przebadanych działek nadaje się na cmentarz – dowiadujemy się z uzasadnienia projektu powyższej uchwały.

Na cmentarzu brakuje miejsc

O tym, że na jedynej legionowskiej nekropolii zaczyna brakować miejsc do pochówku nowych zmarłych informowaliśmy w przeszłości już kilkukrotnie. Z wyliczeń duchownych z parafii pw. św. Jana Kantego w Legionowie, która jest właścicielem tego cmentarza wynika, że obecnie dostępnych jest tam około 2 tysięcy miejsc oraz, że najdalej za 2,5 roku cmentarz nie będzie w stanie przyjąć nowych zmarłych.

Cmentarz ma być powiększony również o tereny przy Kochanowskiego i Dąbrowskiego

Oprócz powiększenia miejscowej nekropolii o tereny przylegające do ulicy Cynkowej, duchowni z parafii pw. św. Jana Kantego chcą też ją rozbudować o nieruchomości o łącznej powierzchni przeszło 3 tys. m² położone przy ulicach Kochanowskiego i Dąbrowskiego na III Parceli w Legionowie. Działki są własnością parafii, ale obecnie obowiązujący na nich miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (mpzp) przeznacza je pod jednorodzinną zabudowę mieszkaniową. W związku z tym, w maju 2021r. legionowski samorząd wszczął procedurę zmierzającą do zmiany tych zapisów. Szerzej na ten temat informowaliśmy w tej wiadomości.

Centrum Edukacji i Usług Opiekuńczych na przy Jasnej i Krótkiej Grudziach

O zmianę legionowskiego studium z 2017r., – ale w nieco innym zakresie – zawnioskował też ostatnio prezydent Roman Smogorzewski. Głowa Legionowa chce, aby dotąd przeznaczone w tym dokumencie pod jednorodzinną zabudowę mieszkaniową i usługi oświaty tereny położone przy ulicach Jasnej i Krótkiej na Grudziach w Legionowie przekwalifikować na tereny usług publicznych. Chodzi o nieruchomości, na których m. in. znajduje się niedokończone przez prywatnego inwestora przedszkole. – W interesie miasta leży realizowanie na tych obszarach usług publicznych – dowiadujemy się z uzasadnienia projektu uchwały inicjującej zmianę legionowskiego studium z 2017r. Miejscy urzędnicy chcą, aby w tym budynku powstało Centrum Edukacji i Usług Opiekuńczych. W drugiej połowie 2021r. porozumiano się z jedną z lokalnych pracowni projektowych w zakresie opracowania wielobranżowego projektu adaptacji tej niedokończonej budowli pod wspomniane centrum. Na ten cel wydano 64 tys. zł. Szerzej na ten temat informowaliśmy w tej wiadomości.

Czasochłonna procedura

Oba wnioski – duchownych z parafii pw. św. Jana Kantego i prezydenta Romana Smogorzewskiego – o zmianę miejskiego studium z 2017r. w powyżej opisanych zakresach będą procedowane w jednej uchwale. W tym miejscu warto podkreślić, że będzie to dopiero początek skomplikowanej i czasochłonnej procedury. Bowiem czas związany ze zmianą i wdrożeniem reform przestrzennych we wskazanych lokalizacjach na poziomie studium może być długi. Równie długi, jak w przypadku zmian na poziomie szczegółowszych mpzp. Na przykład, w przypadku terenów położonych na osiedlu Sobieskiego w Legionowie, na które to ziemie obecnie rozbudowuje się handlowy Maxim, od momentu podjęcia decyzji o przystąpieniu do sporządzania mpzp do daty uchwalenia tych przepisów przez Radę Miasta minęły aż blisko 3 lata.

Do sprawy będziemy wracać.