Członkowie legionowskiej SMLW chcą zwołać walne zgromadzenie i odwołać zarząd. Bunt przeciwko podwyżkom rachunków nasila się

spotkanie smlw1

Lokatorzy ze spółdzielczych blokowisk spotkali się w UM w Legionowie, fot. GP/ms

Ponad 200 lokatorów ze spółdzielczych blokowisk uczestniczyło w ostatnim zebraniu, którego celem było poinformowanie ich o możliwościach powstrzymania niekontrolowanie rosnących kosztów utrzymania ich mieszkań. Jedną z takich opcji jest zwołanie walnego zgromadzenia w Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej (SMLW) w Legionowie i wprowadzenie do porządku obrad tego ciała projektów uchwał dotyczących m. in. odwołania obecnego zarządu tej instytucji, czy też likwidacji działających w ramach niej i generujących niepotrzebne koszty dla lokatorów rad osiedli. Koordynatorem tej akcji jest Artur Pawłowski, legionowski radny Prawa i Sprawiedliwości (PiS), prywatnie zaś członek miejscowej spółdzielni.

Gigantyczna podwyżka za ogrzewanie i podgrzew zimnej wody

Przybliżmy. W związku z podwyżkami cen ciepła, wody i ścieków w Legionowie, SMLW uaktualniła stawki czynszów mieszkaniowych. Ich koszty od 1 października 2023 r. poszły w górę nawet i o ponad 200 zł miesięcznie, zgodnie z zasadą, że im większe mieszkanie i większe zużycie wody, tym większy wzrost tych rachunków. Ten gigantyczny wzrost czynszów mieszkaniowych na legionowskich blokowiskach zmobilizował spółdzielców do podjęcia kroków, których celem jest powstrzymanie – tych w ich opinii – niekontrolowanych podwyżek ich codziennych rachunków. Na tę okoliczność powstało pismo, w którym mieszkańcy domagają się wycofania się przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (PEC), a dalej przez SMLW z ogłoszonych niedawno podwyżek. Lokatorzy chcą też, aby wskazane instytucje szczerze odpowiedziały im na szereg nurtujących ich pytań. Szerzej na ten temat informowaliśmy w tej wiadomości.

 

Bunt spółdzielców

Bunt lokatorów ze spółdzielczych blokowisk przeciwko niekontrolowanym podwyżkom kosztów utrzymania ich mieszkań przerodził się w oficjalny protest. Koordynatorem tej akcji jest legionowski radny z PiS, Artur Pawłowski, prywatnie zamieszkały w zasobach mieszkaniowych miejscowej SMLW. Samorządowiec od przeszło miesiąca zbiera podpisy wśród członków SMLW. Oprócz wycofania ostatnich i tych ewentualnie planowanych w najbliższej przyszłości podwyżek czynszów mieszkaniowych, protestujący chcą też płacić za faktycznie zużyte w ich mieszkaniach ciepło. Dlatego też domagają się od SMLW, aby opomiarowała ich lokale certyfikowanymi urządzeniami pomiarowymi, a nie podzielnikami ciepła. Na tę okoliczność domagają się zwołania walnego zgromadzenia w SMLW. Te nietypowe, bo poniekąd nadprogramowe – aczkolwiek zgodne ze spółdzielczym statutem i merytoryczną ustawą – obrady mają zostać zwołane na wniosek 10 procent członków SMLW. – Na dzień 31 grudnia 2022 r. spółdzielnia liczyła 10064 osób będących jej członkami – dowiadujemy się ze sprawozdania spółdzielczego zarządu ze swojej działalności w 2022 r. Innymi słowy, aby walne zgromadzenie w legionowskiej SMLW mogło zostać w najbliższej przyszłości zwołane, pod kolportowanym przez wskazanego samorządowca wnioskiem powinno się podpisać nieco ponad 1 tysiąc osób, mających status członków spółdzielni.

 

Spotkanie w ratuszu

W niedzielę, 5 listopada 2023 r. w sali widowiskowej Urzędu Miasta (UM) w Legionowie, radny Pawłowski zorganizował spotkanie informacyjne dla lokatorów ze spółdzielczych blokowisk. W spotkaniu uczestniczyło ponad 200 osób. Podczas tego spotkania lokatorzy mogli podpisać się pod wskazanym wnioskiem. Ustaliliśmy, że przed spotkaniem tych podpisów było około 800. Obecnie, wszystkie te podpisy, w tym również te złożone przez spółdzielców na powyższym spotkaniu są jeszcze raz przez lidera tego protestu zliczane. Zapowiada on ponadto, że zbiórka tych podpisów będzie w kolejnych dniach jeszcze kontynuowana. Chce on mieć bowiem pewność, że pod wnioskiem o zwołanie walnego zgromadzenia w SMLW podpisze się znacznie więcej, niż 1 tysiąc osób mających status członka spółdzielni. Z kolejnych zapowiedzi wynika, że organizacja walnego zgromadzenia w SMLW planowana jest na styczeń 2024 r. Organizatorzy tych obrad tj. członkowie SMLW chcą przy pomocy prawników przygotować na nie kilka projektów uchwał, których celem będzie poprawa zarządzania spółdzielczymi zasobami mieszkaniowymi.

 

Pomysły na obniżenie rachunków w spółdzielczych mieszkaniach

W opinii organizatorów tego protestu i zarazem inicjatorów zwołania walnego zgromadzenia w SMLW, jedną z opcji, która jest szansą na powstrzymanie niekontrolowanie rosnących kosztów utrzymania spółdzielczych mieszkań jest odwołanie obecnego zarządu tej instytucji. Taki krok można jedynie podjąć w uchwale przegłosowanej podczas spółdzielczego walnego zgromadzenia. Oprócz tego, na niedzielnym spotkaniu dla spółdzielców w ratuszu wybrzmiały głosy domagające się likwidacji generujących jedynie niepotrzebne dla lokatorów koszty spółdzielczych rad osiedli. Padły też gotowe rozwiązania dotyczące obniżenia rachunków za ogrzewanie i podgrzew wody w spółdzielczych mieszkaniach. – Fotowoltaika na dachach bloków i wykorzystanie w ten sposób pozyskanej energii do podgrzewu wody, podłączanie spółdzielczych budynków wielorodzinnych do kontenerowych kotłowni gazowych oraz opomiarowanie znajdujących się w nich mieszkań certyfikowanymi urządzeniami pomiarowymi, a nie podzielnikami ciepła – to najważniejsze z tych pomysłów. Niewykluczone zatem, że już niebawem przekute one zostaną na projekty uchwał i staną się przedmiotem oficjalnych obrad spółdzielczego ciała stanowiącego tj. walnego zgromadzenia.

Do sprawy będziemy wracać.

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 27

  1. Brawo wreszcie ktoś powiedział dość już dawno powinni Rosiaka Borkowska i Petrykowskiego pogonić i tych wszystkich darmozjadów po co ich tam tyle siedzi nic nie robią a kasę nie mała biorą przecież to wszystko by 10 ludzi ogarnęło żadnych remontów nie robią brud smród tylko czynsze w górę Ludzie trzeba skończyć z tą społdzielcza mafią która doi biednych lokatorów Rozwalić to i zawiązać wspolnoty

    • zgadzam się

  2. Na szczęście to już nie mój problem,ale lepiej otworzyć oczy późno niż wcale. To powinno się już dawno zadziać. PRLowska patologia.

  3. Pan Prezes tak się w mieszkania w blokach spółdzielczych obkupił, że nawet jak go odwołacie, to stratny nie będzie. 🙂

  4. Pisowy aparatczyk nie ma oczywiście pomysłu jak obniżyć czynsze bo to zależy glównie od dostawców ciepła oraz pisowskich cen odbioru śmieci a koszty zarządu w spółdzielni są niskie. Ale będzie jątrzył aż doprowadzi do tego że spółdzielnia nie zapłaci za ciepło śmieci i wodę i dostawcy to zablokują. Wtedy pisowczyk powie ze to wina Tuska ale to wy drodzy mieszkańcy będziecie mieć zimno i ciemno w śmieciach na święta. To pis wywindował ceny ciepła energii elektrycznej i śmieci a teraz ten sam co się do tego przyczynił ma to zmienić. Hi hi. Nie dajcie się nabrać pisowym nieudacznikom. I pilnujcie portfeli…

    • masz rację, „pilnujcie portfeli”

    • Buraku KałOwski wszędzie widzisz PiŚ do lekarza się zapisz tego od głowy

      • Tylko PiS mimo wszystko potrafi się postawić wobec ucisku a KałO tylko dziamać i skarżyć w obliczu frustracji …dno i wodorosty

        • Jeszcze lepszy interes Dojna Zmiana robi na CPK, NBP, KNF, ZUS, PZU, PKB-BP, SKOK, takiego zorganizowanego złodziejstwa nie było jeszcze nigdy w Polsce, nawet podczas szwedzkiego Potopu:))

  5. Na fotowoltaikę można dostać dofinansowanie od państwa , na ocieplenie budynków i okien także, ale kontenerowe kotłownie? To jakaś bzdura ciepło z Pecu zawsze będzie tańsze niż z gazowej ciepłowni kontenerowej, taką ciepłownie spółdzielcy musieli by kupić sami za własne pieniądze nikt im nie dofinansuje takiej inwestycji jak dostępne jest w pobliżu ciepło systemowe.

    • Takie to ciepło z Pecu tanie, że za moje rachunki za mieszkanie 53 można ogrzać dom 200m…..

      • Chce się mieszkać w mieście, to trzeba płacić „pisowe”. 🙂

  6. „Zapłacić Pisowe”. Ludzie jesteś co z wami. za takie samo mieszkanie spółdzielcze np. 53m w innych miastach płaci się Max 700 zł.

    • Warszawa Targówek ul Orłowska mieszkanie 54 metry budynek zarządzany przez wspólnotę zasilany elektrociepłownią na Żeraniu … podwyżka za ogrzewanie 300 pln to wsumie już 1000 miesięcznie

  7. To w koncu ile placicie czynszu z 53 metry?

  8. Nareszcie. Widac grono seniorskie zauważyło że 13 i 14 emerytura co im ‚dał’ rząd z pieniazków tychże seniorów NIE pokrywa wzrostu czynszów i podatków aby na te emeryturki starczyło…

  9. Widzę tu dyskusję w której temacie miałbym dużo do powiedzenia, sam byłem w zarządzie w tym najtrudniejszym czasie gdzie ciepło poszło w górę zgodnie z zatwierdzoną taryfą o 360 procent, szczęściem było dofinansowanie z budżetu do cen ochronnych, grupa która walczyła że spółdzielnią odwołała cały zarząd i radę i mówiła wszystkim że obniży koszty. Jak do tej pory jest nowa rada, kilka zarządów się zmieniło jak dalej żadnych obniżek nie ma i nie widać a wręcz przeciwnie koszty dalej rosną . Widzę w tym wszystkim taką politykę że jak trzeba płacić więcej to trzeba zmienić zarząd ale inicjatorzy tego nie mają zielonego pojęcia jak dalej wziąć się do tych zmian i jak obniżyć koszty .do tego są potrzebne pieniądze i nowe inwestycje za które muszą zapłacić mieszkańcy i czy to będą inwestycje słuszne.Kij zawsze ma dwa końce tylko kończy się dla tych co chcą takich zmian i nie do końca sprawdzonych innowacji że nabiją ludzi w butelkę i pozostawią z problemami i kosztami, pozdrawiam serdecznie i życzę obniżenia rachunków.A swoją drogą najlepiej przyjrzeć się kosztom kalkulacji taryfy dla dostawcy ciepła i co w nich jest bo to jest chyba najważniejszy czynnik który rzutuje na właściwą cenę rachunku mieszkańców.

  10. Problemem nie jest SMLW tylko PEC. SMLW nie podniosło opłat eksploatacyjnych, tylko dostało podwyżkę ogrzewania od PEC’u. Samo nie może zapłacić bo spółdzielnia nie ma ‚własnych’ pieniędzy tylko jest spółdzielnią właścicieli mieszkań.
    Dlaczego opłata za podgrzew ciepłej wody to 50 zł/m3 a w Warszawie jest 32 zł/m3 ? To pytanie do ratusza. Ratusz robi nas w balona, PEC kupuje działki a Ty płać.

    • 50 zł to śmieszna cena,w mojej spółdzielni dochodziło do 200 zł za podgrzanie m3 więc zaproponowalem inny system rozliczania i poprzednia rada wprowadziła nowy regulamin ale to też wiąże się z niezadowoleniem mieszkańców którzy korzystają minimalnie że zużycia ciepłej wody. Wprowadziliśmy opłatę za podgrzanie ciepłej wody w kwocie 0,3 GJ x cena pozostałe koszty są dzielone do mieszkań które posiadają instalację z ciepłą wodą i liczone jest to do mieszkania jako opłata cyrkulacyjna. Jest to gotowość do zapewnienia ciepłej wody w każdym mieszkaniu poprzez jej krążenie w pionach i dla tego na cyrkulacji poprzez gotowość ciepłej wody są straty i oddawanie ciepła do pomieszczeń wewnętrznych, szycht/ kanałów gdzie te piony się znajdują/ 70 procent ciepła, jeżeli te piony są nie izolowane a to jest w budownictwie z wielkiej płyty tzw OWT, dlatego każdy powinien płacić za cyrkulację i gotowość czy zużywa ciepłą wodę czy nie a dla tych którzy korzystają dużo z ciepłej wody płacą 0,3 GJ x cena za Gj + opłata cyrkulacyjna za mieszkanie .Pozdrawiam

      • W OWT to zbudowano Niedźwiadek. W Legionowie mamy apartamentowce „szczecińskie”. I tu te piony trzymają ciepło.
        Ale nie ma co się sprzeczać, 50 zł/m3 to dużo i miasto powinno podjąć kroki do redukcji na 30 zł/m3. Jak ktoś zużywa 6 m3 ciepłej wody to jest to 300 zł miesięcznie.

        • Jak ktoś zużywa 6000 litrów tylko samej ciepłej co miesiąc, to albo niech zacznie oszczędzać zużycie albo niech zmieni robotę na taką, gdzie będzie go stać na takie luksusy. Ludzie się przyzwyczaili, że wszystko jest za darmoszkę, a to już nie te czasy. Teraz komfort kosztuje.

          • Ciepła woda luksusem xd. Tylko w zakładzie zapierdalać od rana do nocy i się nie wychylać.

          • jak ktoś ma ochotę to niech zużywa i 10.000 litrów CIEPŁEJ wody. pytanie było dlaczego w Warszawie 1m3 ciepłej wody to koszt 32zł a w Legionowie 50?

  11. Bo Warszawa, to nie zapyziałe Legionowo z zabetonowanym samorządem, który od lat tylko pierdzi w stołki zamiast rozbudowywać infrastrukturę. A i jeszcze pożyczki na węgiel bierze 😂

    • to może być clue. w Warszawie są ‚młode’ osiedla z młodymi we wspólnocie. bardziej aktywni, ze świeżym spojrzeniem, którzy nie boja się zerwać starych umów aby negocjować nowe. to daje zysk – oszczędności. tu nie ma miejsca na ‚pana działacza’ w spółdzielni od 1988 roku który nic nie robi, oprócz wpakowania do zarządu połowy rodziny z wnukami łącznie…

      • W Warszawie jest jeden dostawca wody i jeden dostawca ciepła, większość nowych blokowisk jest podłączana do sieci miejskiej i są skazani na monopolistów, jedyne co mogą sobie zmienić to firma sprzątająca itp.

  12. W Warszawie jest jeden dostawca wody i jeden dostawca ciepła, większość nowych blokowisk jest podłączana do sieci miejskiej i są skazani na monopolistów, jedyne co mogą sobie zmienić to firma sprzątająca itp. I nie clue tylko clou.

Dodaj komentarz