Od czytelników: O Legionach w Restauracji Legionowskiej

Legionowska

5 grudnia w Restauracji Legionowskiej odbyło się uroczyste spotkanie finalistów konkursu: ,,Legiony a niepodległość Polski w latach 1914-1918. Rola Józefa Piłsudskiego” z pomysłodawcą konkursu z panem Henrykiem Matuszewskim oraz współorganizatorką konkursu panią Anną Gogolewską. Okazją do spotkania była 156 rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tego miejsca bardzo pragniemy podziękować za tak ciepłe przyjęcie.  

-Wszyscy tu zebrani laureaci konkursu  jesteście elitą legionowską. Ludźmi prawdziwie bogatymi, nie w zasobne konta, nieruchomości, stanowiska ale w wiedzę o Legionach. Ta wiedza może się przerodzić w serdeczną pamięć o Nich. W tym miejscu gdzie mieszkamy jest to szczególnie istotne. Od 104 lat to już nie Gucin, Jabłonna Nowa, Bukowiec, Ludwisin, III Parcela , Przystanek ale Legionowo jest tym co nas określa. Czy takie wyróżnienie tą nazwą do czegoś nas zobowiązuje? W czasie I Wojny Światowej Legiony dawały nadzieję i budziły ducha niepodległości wśród zrezygnowanych. Tak i dzisiaj mamy tu niewątpliwie pewne zadania. Jakie, to już każdy zgodnie ze swoim rozeznaniem może odpowiedzieć. 6 sierpnia 2024r. minie 110 rocznica wymarszu Legionów z Oleandrów Krakowskich w kierunku , patrząc z perspektywy lat ,, Piasków Legionowskich”. Niech ta data nie przejdzie bez echa w Legionowie. Wasi koledzy w ubiegłym roku poparli moje starania o element legionowy w Rynku Miejskim. Wspólnie trzymajmy rękę na pulsie w tej sprawie. – przywitał zgromadzonych Henryk Matuszewski.

Atmosferze legionowej towarzyszył nie tylko plakat ze słowami ,,Pierwszej Brygady”, ale również ciasto śliwkowe (ulubione marszałka) oraz herbata. Nie brakowało również cennych wypowiedzi finalistów. Nadia Niemczyk (laureatka II miejsca w kategorii klas 7-8 ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Legionowie) podzieliła się historią Andrzeja Galicy. Oto fragmenty jej wypowiedzi:

,,Generał Andrzej Galica – urodził się w Białym Dunajcu w 1873 roku. […] Przed 1914 rokiem rozpoczął działalność niepodległościową. Był komendantem Związku Strzeleckiego w Skawinie i tam rozpoczął współpracę z Józefem Piłsudskim. Podczas I wojny światowej służył w Legionach Polskich, dochodząc do stanowiska dowódcy pułków (6, 3 i 4). Walczył m.in. pod Jastkowem (chrzest bojowy – lipiec/sierpień 1915 r.) i Kostiuchnówką (lipiec 1916 r.). Po wojnie wstąpił do Wojska Polskiego w stopniu pułkownika i rozpoczął organizowanie pułków strzelców podhalańskich. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, jako dowódca dywizji. […]

W 1931 roku generał Andrzej Galica został przeniesiony w stan spoczynku, rezerwy. Ta historia szczególnie przykuła moją uwagę, ponieważ okazało się, że dzieje Galicy są troszkę związane z historią mojej rodziny. Postanowiłam bliżej zapoznać się z dziejami Galicy. W wakacje odwiedziłam miejsca związane z generałem. […]’’

Amelia Ptaszyńska-Kolary (laureatka II miejsca na szczeblu szkół ponadpodstawowych z  LO im. M. Konopnickiej w Legionowie) także podzieliła się swoimi przemyśleniami: ,,O konkursie dowiedziałam się z wiadomości Librus, wysłanej przez nauczyciela historii z mojego liceum. Z uwagi na humanistyczny profil mojej klasy, jak również zamiłowanie do tego przedmiotu, zdecydowałam się wziąć udział. Nie przypuszczałam jednak, że zajdę tak wysoko. Samo wydarzenie wspominam bardzo miło. Było ono okazją do spotkania rówieśników z podobnymi zainteresowaniami. Słowa p. Henryka Matuszewskiego, pomysłodawcy konkursu, wzbudziły we mnie refleksję na temat historii w dzisiejszym świecie. Obecnie bowiem niewielu Polaków podziela takie zainteresowanie dziejami naszego kraju.  Wszystko to zmotywowało mnie do dalszego rozwijania swojej pasji i utwierdziło w przekonaniu, że to my – młodzież – decydujemy o przyszłych losach Polski. […]”

Jest to bardzo potrzebne, by kultywować pamięć historyczną m.in.  o legionach, ponieważ właśnie ci bohaterowie dają nam przykłady życia, które stanowią dla nas wzór do naśladowania. Mówię to również dlatego, że swoją przyszłość planuję związać ze służbą wojskową, i warto pamiętać, o tych którzy wywalczyli dla nas wolny kraj. Z pewnością Legiony Pilsudskiego i ich sława inspiruje narody walczące o wolność swoich ojczyzn. Mam tu na myśli m.in. białoruski – Pułk im. Konstantego Kalinowskiego oraz rosyjski – Legion Wolność Rosji, walczące obecnie na wojnie rosyjsko-ukraińskiej. – opowiadał o swoich doświadczeniach związanych z konkursem Damian Majewski (laureat II miejsca na szczeblu szkół ponadpodstawowych z II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Legionowie).

 

Finaliści konkursu z pewnością staną się swoistymi ,,ambasadorami” Legionów. Jak widzimy już od wielu lat, zainteresowanie kwestią walki o niepodległość jest wciąż wysokie, a owa olimpiada stanowi potwierdzenie tej  tezy. Kolejna – XXV  (jubileuszowa) edycja konkursu odbędzie się w październiku.

                                                                                             autor: Damian Majewski