Legionowo. Nowy dworzec bez kas? Lokale na 20-letnią dzierżawę

dworzec-legionowo-wrzesien-2014-1140x760

Dworzec w Legionowie (fot. GP/kg)

Legionowscy radni 27 sierpnia zwiększyli o blisko 13 m² powierzchnię 2 z 5 lokali handlowo-usługowych przeznaczonych do wynajęcia na parterze Centrum Komunikacyjnego. Sąsiadujący z nimi pawilon zarezerwowali pod dworcową kasę biletową.

Przypomnijmy, prezydent Roman Smogorzewski już 25 czerwca otrzymał zgodę od miejskich radnych na oddanie w 20-letni najem 5 lokali usługowo-handlowych mających powstać w nowoczesnym Centrum Komunikacyjnym przy ulicy Kościuszki w Legionowie. Pod koniec sierpnia, tuż przed ogłoszeniem przetargu, dokonano niewielkich korekt w ich rozkładzie i gabarytach. Prawie 10 m² lokal, w którym miała powstać kasa biletowa nie dość, że zwiększył swą powierzchnię o blisko 7 m², to w dodatku przeznaczony został na prowadzenie działalności gospodarczej innego typu. W sąsiadującym z nim pawilonie, powiększonym z blisko 11 do prawie 17 m² świadczone mają być też typowo komercyjne usługi. Na dworcową kasę biletową zarezerwowano z kolei, leżące tuż za nimi pomieszczenie o nieco mniejszej powierzchni użytkowej.

Czy na dworcu będzie kasa biletowa?

Niewykluczone, że lokal zarezerwowany obecnie pod kasę biletową, w przyszłości wynajęty zostanie pod działalność całkiem innego typu. Okazuje się bowiem, że na prowadzenie kasy biletowej nie ma zbyt wielu chętnych. Spółki kolejowe lawinowo zamykają swoje kasy na wielu dworcach z uwagi na koszty wielokrotnie przekraczające przychody ze sprzedaży biletów. Usługi tego typu coraz częściej zlecają prywatnym ajentom. Ci z kolei, raczej nie zaryzykują bankructwem i nie otworzą kasy biletowej na dworcu w Legionowie, na którym w ciągu dnia zatrzymuje się raptem kilka pociągów dalekobieżnych, a większość pasażerów podróżuje na biletach stołecznego Zakładu Transportu Miejskiego (ZTM), dostępnych w licznie zaplanowanych na nowym dworcu biletomatach.

Przetargi na 20-letnią dzierżawę

Wysokość czynszów za najem pawilonów komercyjnych na dworcu zostanie ustalona już wkrótce w drodze odrębnych przetargów. Lokale trafią w ręce dzierżawców w tzw. surowym stanie. Umowy najmu lokali zawierane będą w formie aktów notarialnych na co najmniej 20-letnie okresy. Ponadto, strony będą mogły się porozumieć i bez udziału legionowskich radnych określić warunki ich wcześniejszego wypowiedzenia.

Wyborne towarzystwo?

Na parterze nowego dworca, obok kasy biletowej na nieco ponad 240 m² przestrzeni przeznaczonej pod działalność usługowo-komercyjną powstanie też poczekalnia dla pasażerów, wypożyczalnia rowerów oraz kilka pomieszczeń technicznych. Pozostałe 2 kondygnacje dworca, o łącznej powierzchni użytkowej nieco ponad 2,8 tys. m² przeznaczone zostaną głównie na cele użyteczności publicznej, szczególnie zaś dla Centrum Komunikacji wraz z tzw. multimedialną strefą obsługi pasażerów. Legionowski ratusz zapowiedział ponadto, że w budynku nowego dworca, obok pomieszczeń dla pracowników ochrony znajdzie się też miejsce dla posterunku policji lub straży miejskiej.

centrum-komunikacyjne-plan