Legionowo. 15 projektów w pierwszej edycji budżetu obywatelskiego Legionowa. Zwycięskie inwestycje dopiero w 2022r.

ratusz-legionowo-3

Urząd Miasta w Legionowie (fot. GP)

15 projektów inwestycji złożyli legionowianie w pierwszej edycji budżetu obywatelskiego. Przedsięwzięcia przejadą teraz przez urzędnicze sito, potem poddane zostaną pod powszechne głosowanie. Te, które zwyciężą zrealizowane zostaną w 2022r.

Inwestycje zgłaszali młodzi i to głównie przez internet

Kurs pierwszej pomocy dla młodzieży, młodzieżowa strefa aktywności, modernizacja oświetlenia, place zabaw, park, remont boiska ogólnodostępnego ze sztucznej trawy, rewitalizacja boiska sportowego na Kozłówce, spotkania sąsiedzkie, szatnia sportowa w Arenie, szkoły super babć i dziadków, ścieżki rowerowe oraz zakup książek i audiobooków – to propozycje inwestycji w Legionowie. Łącznie do pierwszej edycji budżetu obywatelskiego Legionowa mieszkańcy zgłosili 15 projektów, a większość z nich zrobiła to elektronicznie. – Statystyki dotyczące wnioskodawców są również niezwykle ciekawe. Wnioski zostały złożone głównie przez osoby w wieku od 36 do 49 lat (ok. 45%), kolejne w wieku 25-35 lat (ok. 36%) i 60+ (ok. 18%). Łączny koszt realizacji wszystkich złożonych projektów (na podstawie szacunków wnioskodawców) wynosi prawie 2,5 mln zł – podsumowuje Kamil Stępkowski z Urzędu Miasta w Legionowie. – Wszystkie zmiany związane z pandemią COVID-19 nie „wystraszyły” mieszkańców, ale wręcz ich zmobilizowały i wyzwoliły kreatywność, czego dowodem jest złożone 15 projektów, historycznych, bo złożonych w pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego. Wkrótce trafią one do zespołu ds. budżetu obywatelskiego w celu weryfikacji formalnej, a później do komórek Urzędu Miasta, gdzie zostaną sprawdzone merytorycznie. Zapewne czasami projekt będzie wymagał doprecyzowania pod względem zakresu, a czasami trzeba będzie zmodyfikować kosztorys, ale będziemy robić wszystko, co w naszej mocy, by wątpliwości rozstrzygać na korzyść autorów. Nie ukrywam, że bardzo cieszę się przeglądając listę zgłoszonych projektów. Jest na niej mnóstwo ciekawych propozycji, dzięki czemu w przyszłorocznym głosowaniu mieszkańcy nie będą mieli łatwego zadania – dodaje wiceprezydent Piotr Zadrożny.

 

Harmonogram budżetu obywatelskiego

Zgodnie z obowiązującym harmonogramem, urzędnicy do końca tego roku zweryfikują 15 zgłoszonych projektów inwestycyjnych, głównie pod kątem możliwości finansowych i prawnych ich realizacji. Pomysły, które przejdą tę wstępną selekcję, poddane zostaną pod powszechne i bezpośrednie głosowanie, które zaplanowano między 16 marca a 17 maja 2021r. Zrealizowane zostaną te przedsięwzięcia, które uzyskają najwyższą liczbę głosów. Ich realizacja nastąpi jednak dopiero w 2022r. Na pierwszą edycję budżetu obywatelskiego Legionowa przeznaczono pół miliona złotych.

 


Zachęcamy do subskrypcji naszego kanału na YouTube: