Legionowo. Będziemy lepiej chronieni przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi? Radar meteorologiczny przy Zegrzyńskiej do remontu

instytut-meteorologii-i-gospodarki-wodnej-772x515

IMiGW w Legionowie, fot. GP (archiwum)

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMiGW) chce zmodernizować radar meteorologiczny przy ulicy Zegrzyńskiej 38 w Legionowie. Dzięki tej inwestycji zwiększona zostanie precyzja w monitorowaniu stanu atmosfery pod kątem zjawisk meteorologicznych, takich jak m. in. powódź, burze, czy śnieżyce. Starostwo Powiatowe w Legionowie prowadzi obecnie postępowanie w sprawie wydania pozwolenia na budowę dla tego przedsięwzięcia.

28 lutego 2022r. do Starostwa Powiatowego w Legionowie wpłynął wniosek o wydanie pozwolenia na budowę dla inwestycji pt. remont stacji radaru meteorologicznego wraz z wymianą radaru. Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane na terenie zajmowanym przez IMiGW przy ulicy Zegrzyńskiej 38 w Legionowie. Decyzji w tej sprawie należy spodziewać się w ciągu kilku najbliższych tygodniu.

 

Konieczna była decyzja środowiskowa

Z uwagi na to, że remont radaru meteorologicznego jest przedsięwzięciem mogącym potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, przed wystąpieniem o pozwolenie na budowę, trzeba było uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Tę 24 lutego 2022r. wydał Urząd Miasta w Legionowie.

 

Cele inwestycji

Radar meteorologiczny znajdujący się na terenie IMGiW przy ulicy Zegrzyńskiej 38 w Legionowie zostanie wymieniony na nowy, magnetofonowy z funkcjonalnością pomiarów w podwójnej polaryzacji. Dzięki temu zwiększona zostanie precyzja w monitorowaniu zjawisk atmosferycznych takich jak m. in. ulewne deszcze, burze, gradobicia, śnieżyce, czy wichury. Skutkiem wykonanych prac będzie natomiast lepsza ochrona zdrowia, życia i mienia ludzkiego przed skrajnymi zjawiskami atmosferycznymi, które, jak mogliśmy się ostatnio przekonać na własnej skórze, zdarzają się coraz częściej. Jak zapewniają realizatorzy inwestycji, zmodernizowany radar będzie spełniał rygorystyczne normy zdrowotne, a emitowane przez niego promieniowanie elektromagnetyczne w miejscach, w których przebywają ludzie będzie znikome i niemierzalne żadnymi standardowymi przyrządami.

 

Za pieniądze z Banku Światowego

Podobne prace IMiGW chce też przeprowadzić na swoich pozostałych radarach meteorologicznych w Polsce. Realizacja tych kosztownych inwestycji będzie możliwa dzięki m. in. pieniądzom pochodzącym z pożyczki udzielonej Polsce przez Bank Światowy w ramach sfinansowania kosztów Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły.