Legionowo. Budżet obywatelski. Pokój zabaw sensorycznych dla dzieci w Poczytalni na dworcu

poczytalnia

Magiczny dywan, sensoryczne hamak, podłoga z cieczą, panele ścienne i optyczne, tablice manipulacyjne, fakturowe zgadywanki, drabinka gimnastyczna z drążkiem, drewniany bujak, deska do balansowania, klocki rozwijające motorykę dużą, zestaw kształtek rehabilitacyjnych, domek terapeutyczny, drewniane kuchnia i sklep – tak mógłby zostać urządzony pokój zabaw sensorycznych dla dzieci w Poczytalni na dworcu w Legionowie. O tym, czy ta inwestycja zostanie zrealizowana, zdecydują legionowianie podczas właśnie trwającego finałowego głosowania w ramach trzeciej edycji budżetu obywatelskiego.

Do 4 września 2023 r. trwa finałowe głosowanie w ramach trzeciej edycji legionowskiego budżetu obywatelskiego. Do wydania jest pół miliona złotych. Legionowianie mogą oddać swój głos na jedną z dziesięciu inwestycji. Do końca głosowania będziemy każdą z nich szczegółowo opisywać. Również ich pomysłodawcy zabiorą głos na łamach Gazety Powiatowej. Kolejność prezentacji tych dziesięciu przedsięwzięć będzie przypadkowa.

 

Pokój zabaw sensorycznych dla dzieci w Poczytalni

Kolejną inwestycją, którą chcemy Wam przybliżyć jest projekt obywatelski nr 8. Jest to pomysł polegający na utworzeniu w jednym z pomieszczeń znajdującej się na legionowskim dworcu Poczytalni pokoju zabaw sensorycznych dla dzieci. – Projekt ma na celu stworzenie w Poczytalni specjalnego pokoju, w którym dzieci będą mogły spędzić czas na zabawach sensorycznych. Specjalnie dobrane urządzenia i zabawki będą pozytywnie wpływały na ich rozwój, a rodzice zyskają szansę na znalezienie dla siebie czegoś do wypożyczenia, czytanie lub odpoczynek. Pokój będzie miejscem integracji mieszkańców, a wydzielanie przestrzeni dedykowanej dzieciom będzie zapobiegało konfliktom między użytkownikami biblioteki o różnych potrzebach – mówią pomysłodawcy tego przedsięwzięcia obywatelskiego tj. użytkownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej (MBP), którzy często odwiedzają to miejsce ze swoimi dziećmi. – Obecnie w bibliotece nie ma przestrzeni wyłącznie dla dzieci. Najmłodsi używają też często elementów wyposażenia biblioteki jako zabawek, wspinają się na fotele, czy budują wieże z puf, co przyczynia się do niszczenia mebli i prowokuje niebezpieczne sytuacje. Zdarza się, że chęć zabawy wchodzi w paradę innym potrzebom użytkowników, którzy chcieliby skorzystać z prasy, szukają ciszy, co wywołuje konflikty. Jak wynika z przeprowadzonej w zeszłym roku dla biblioteki „Diagnozy potrzeb oraz potencjału kulturowego mieszkańców Legionowa”, użytkownikom brakuje w Poczytalni wydzielonego miejsca dla dzieci, wcześniej funkcjonujący kącik umożliwiał im swobodne wybieranie książek i pozwalał cieszyć się lekturą. Realizacja projektu pozwoliłaby także unikać konfliktów między różnymi grupami użytkowników biblioteki – tych, którzy szukają w niej ciszy i spokoju i tych, którzy chcą zachęcić dzieci do sięgania po książki – tak następnie argumentują potrzebę realizacji tego przedsięwzięcia.

 

Szczegóły przedsięwzięcia

Magiczny dywan, sensoryczne hamak, podłoga z cieczą, panele ścienne i optyczne, tablice manipulacyjne, fakturowe zgadywanki, drabinka gimnastyczna z drążkiem, drewniany bujak, deska do balansowania, klocki rozwijające motorykę dużą, zestaw kształtek rehabilitacyjnych, domek terapeutyczny, drewniane kuchnia i sklep – tak mógłby zostać urządzony pokój zabaw sensorycznych dla dzieci w legionowskiej Poczytalni. W tej przestrzeni miałoby się też znaleźć miejsce na zabawki Montessori i pomoce edukacyjno-terapeutyczne takie jak m. in. projektor bajek lub planet, gra memory w zmysłowym wydaniu polegająca na słuchaniu dźwięków zamkniętych w drewnianych kubikach, czy też na nawlekaniu sera i myszy. Pomysłodawcy chcą też, aby w takim pokoju mogłyby odbywać się darmowe spotkania z sensoplastyką. – Istotne jest, aby większość elementów mogło zostać ukrytych w specjalnie przygotowanych w tym celu szafach i pojemnikach do przechowywania, tak aby sala nie zatraciła swojej pierwotnej, warsztatowej funkcji. W ten sposób przestrzeń byłaby optymalnie wykorzystana, przed południem mogłyby się tam odbywać lekcje biblioteczne, a po południu, kiedy sala jest przeważnie nieużywana, mogłyby tam znaleźć dla siebie miejsce odwiedzające bibliotekę dzieci – sugerują. – Pracownicy biblioteki zgodzili się wykonać proste prace dostosowujące salę pod względem wizualnym – ułożenie tapet itd. Do pomocy można by zaprosić także przedstawicieli bibliotecznej społeczności, rodzin z niej korzystających. Sprzyjałoby to budowaniu wzajemnych relacji i przyczyniało się do poczucia odpowiedzialności mieszkańców za funkcjonowanie przeznaczonej dla nich instytucji – zobowiązują się następnie.

Koszty inwestycji

Koszty realizacji tej inwestycji oszacowano na kwotę 70 tys. zł. Lwią część tej puli, bo kwotę aż 54 tys. zł pochłonęłyby zakupy mebli i zabawek do pokoju zabaw sensorycznych.