Legionowo. Cmentarz parafialny powiększy się o tereny przy Kochanowskiego i Dąbrowskiego? Samorząd chce zmienić plan, aby rozbudować nekropolię

H.Dabrowskiego - Legionowo

Ulica Generała Jana Henryka Dąbrowskiego przylega do ogrodzenia legionowskiego cmentarza parafialnego, fot. GP/kg (archiwum)

Legionowski cmentarz parafialny ma zostać rozbudowany o nieruchomości o łącznej powierzchni 0,31 hektara położone przy ulicach Kochanowskiego i Dąbrowskiego. Legionowski samorząd chce przystąpić do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) obowiązującego w tej okolicy, a działki dotąd w nim przeznaczone pod jednorodzinną zabudowę mieszkaniową przekształcić na tereny cmentarne. Decyzja w tej sprawie zapadnie w następną środę (26 maja).

Na cmentarzu brakuje miejsc

O tym, że na jedynej legionowskiej nekropolii zaczyna brakować miejsc do pochówku nowych zmarłych informowaliśmy w przeszłości już kilkukrotnie. Z wyliczeń duchownych z parafii pw. św. Jana Kantego w Legionowie, która jest właścicielem tego cmentarza wynika, że obecnie dostępnych jest tam około 2 tysięcy miejsc oraz, że najdalej za 2,5 roku cmentarz nie będzie w stanie przyjąć nowych zmarłych. Stąd właściciele nekropolii podjęli starania o jej powiększenie. Jednym z pomysłów jest zmiana przepisów przestrzennych obowiązujących na terenach przylegających do nekropolii od strony ulicy Bandurskiego w Legionowie. Nieruchomości są własnością wskazanej parafii. Sęk w tym, że mpzp Legionowa z 2001r. przeznacza je pod jednorodzinną zabudowę mieszkaniową.

 

2 działki i większa strefa sanitarna wokół cmentarza

Już w następną środę tj. 26 maja legionowski samorząd chce przystąpić do zmiany mpzp z 2001r. i przekształcić wybrane działki na cele grzebalne. Chodzi tu o 2 działki o łącznej powierzchni 0,31 hektara położone przy ulicach Kochanowskiego i Dąbrowskiego, a przylegające do cmentarza parafialnego w Legionowie. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpił ksiądz proboszcz Grzegorz Kucharski z parafii pw. św. Jana Kantego w Legionowie. Procedura zmiany mpzp dla tej okolicy będzie się też wiązała z określeniem nowej większej strefy sanitarnej wokół cmentarza.

To jest zgodne z prawem – mówią urzędnicy

Legionowscy urzędnicy ustalili, że zmiana mpzp dla wskazanych powyżej działek jest możliwa. Legionowskie studium z 2017r. przeznacza, bowiem ten teren pod cmentarz. Zlecono również opinię geotechniczną, która wykazała, że wspomniane działki nadają się pod cmentarz.

Czasochłonna procedura

Czas związany z kompleksowym opracowaniem i wdrożeniem zmian przestrzennych przy legionowskim cmentarzu może być długi. Na przykład, w przypadku terenów położonych na osiedlu Sobieskiego w Legionowie, na które to ziemie ma się rozbudować handlowy Maxim, od momentu podjęcia decyzji o przystąpieniu do sporządzania mpzp do daty uchwalenia tych przepisów przez radę miasta minęły blisko 3 lata.