Legionowo. Na dachu piekarni Nowel powstanie elektrownia słoneczna. Jest pomyślna decyzja środowiskowa

Nowel

Na dachu położonej przy ulicy Szarych Szeregów w Legionowie piekarni Nowel powstanie elektrownia słoneczna. Prezydent Legionowa, Roman Smogorzewski właśnie wydał pomyślną decyzję środowiskową na rzecz realizacji tego przedsięwzięcia.

 

14 sierpnia 2023 r. prezydent Legionowa, Roman Smogorzewski wydał pomyślną decyzję środowiskową na rzecz inwestycji pt. budowa farmy fotowoltaicznej o mocy do 2 MW wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Przedsięwzięcie zrealizuje spółka Nowel na dachu swojej, mieszczącej się przy ulicy Szarych Szeregów 11 w Legionowie piekarni. Postępowanie administracyjne w tej sprawie trwało od stycznia 2023 r. tj. ponad 8 miesięcy.

 

 

 

Bez szczegółowego raportu środowiskowego

Z uwagi na to, że budowa elektrowni słonecznej jest przedsięwzięciem mogącym potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, zwrócono się do szeregu innych instytucji z prośbą o zaopiniowanie tej inwestycji w zakresie konieczności wykonania dla niej szczegółowszego raportu środowiskowego. Wystąpiono w tej sprawie do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Legionowie oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z siedzibą w Dębem. Instytucje te orzekły, że w przypadku tej inwestycji nie ma konieczności opracowania raportu środowiskowego tj. dokumentu, w którym kompleksowo oceniany jest wpływ danej inwestycji na środowisko, w tym na zdrowie ludzi.

 

 

Szczegóły przedsięwzięcia

Z karty informacyjnej wskazanego przedsięwzięcia wynika, że farma fotowoltaiczna zostanie zbudowana na powierzchni 2,3 hektara. W większości zlokalizowana ona zostanie na dachu piekarni Nowel oraz na terenie wiaty parkingowej znajdującej się na nieruchomości, na której wskazany przedsiębiorca prowadzi działalność. – Przedsięwzięcie polegać będzie na budowie farmy fotowoltaicznej o mocy do 2 MW wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Zastosowana technologia opiera się na monokrystalicznych modułach fotowoltaicznych zamontowanych na metalowych statycznych konstrukcjach. Panele będą zamontowane pod kątem od 10-25 stopni w kierunku południowo-zachodnim. Towarzysząca infrastruktura techniczna składa się z inwerterów, kablowania, prefabrykowanej stacji transformatorowej z transformatorem żywiczym lub olejowym, tablicy pomiarowej oraz urządzenia do monitoringu pracy instalacji. Część paneli fotowoltaicznych i inwerterów umieszczona na dachu piekarni zamontowana zostanie na metalowej konstrukcji przytwierdzonej do dachu budynku, część paneli z inwerterami przeznaczona do montażu na wiacie przymocowana zostanie do metalowego ożebrowania dachu, natomiast pozostała cześć paneli i inwerterów zostanie zamontowana na konstrukcji zakotwiczonej do głębokości 1,5 m w gruncie. Część na gruncie będzie miała wysokość do 3 m, zostanie ona dodatkowo ogrodzona. Stacja transformatorowa zostanie posadowiona bezpośrednio w wykopie na cienkiej warstwie betonu. Wszystkie elementy instalacji montowane będą w postaci modułów, gotowych elementów i prefabrykatów. Planowana inwestycja zostanie podłączona do linii średniego napięcia. Wytwarzany przez panele fotowoltaiczne prąd po przekształceniu w prąd zmienny będzie wykorzystywany przez piekarnię, a jego nadmiar będzie przesyłany do sieci energetycznej przez stację transformatorową oraz linię kablową. Planowana inwestycja będzie podłączona do sieci energetycznej na warunkach określonych przez jej zarządcę – dowiadujemy się z dalszej części wskazanego dokumentu.

 

Co to jest farma fotowoltaiczna?

Farmy fotowoltaiczne powstają na specjalnie wydzielonych obszarach, na których umieszczone zostają łańcuchy paneli fotowoltaicznych wraz z instalacjami inwerterów solarnych. Elektrownie słoneczne zamieniają energię słoneczną w elektryczną. Produkują prąd i przesyłają do ogólnej sieci energetycznej. Zazwyczaj mają moc od 0,5 do kilku lub nawet kilkunastu megawatów (MW) i zasilają w energię większe obszary np. gminy, powiatu lub regionu. Działają one tylko w dzień i wymagają magazynowania wyprodukowanej energii elektrycznej.