Legionowo. Darmowy prąd ze słońca w miejskich wodociągach. Ma uchronić legionowian przed podwyżkami opłat za wodę i ścieki

fotowoltaika pwk

Spółka PWK Legionowo zainwestowała w fotowoltaikę, fot. UM Legionowo

Dzięki fotowoltaice, która pojawiła się na strategicznych obiektach wodociągowych Legionowa i co za tym idzie możliwości zasilania ich tańszym, bo pochodzącym ze słońca prądem, mieszkańcy naszego miasta nie będą narażeni na podwyżki cen wody i ścieków. – Instalacje fotowoltaiczne na obiektach wodociągów mają za zadanie ograniczenie podwyżek cen energii elektrycznej, aby ich koszty nie przedkładały się na ceny wody i odbioru ścieków. Dzięki tej proekologicznej inwestycji mieszkańcy Legionowa przynajmniej w części będą uniezależnieni od znaczących podwyżek cen dostawców energii elektrycznej – zapewnia legionowian prezydent Roman Smogorzewski.

Fotowoltaika na obiektach wodociągowych za 876 tys. zł

Za montaż farm fotowoltaicznych na 4 strategicznych obiektach wodociągowych Legionowa, miejskie wodociągi zapłaciły łącznie 876 tys. zł. Takie proekologiczne rozwiązania umożliwiające m. in. produkcję tańszego, bo pochodzącego ze słońca prądu pojawiły się na terenie siedziby głównej Przedsiębiorstwa Wodociągowo-Kanalizacyjnego Legionowo (PWK Legionowo) przy ulicy Tadeusza Kościuszki, Punktu Zlewnego Ścieków przy ulicy Władysława Sikorskiego oraz Stacji Uzdatniania Wody na osiedlach Łajski i Piaski. Inwestycje te sfinalizowano na przełomie 2021 i 2022r. Ich realizacja zapewni spółce PWK Legionowo darmowy prąd ze słońca, a co za tym idzie uniezależni miasto od podwyżek cen prądu i wpłynie na inne opłaty np. te ponoszone przez legionowian za wodę i ścieki.

 

Aby ograniczyć koszty związane z drastycznymi podwyżkami za prąd

Prace związane z budową instalacji fotowoltaicznych zakończyły się przed 31 marca 2022r.. Termin ten jest o tyle ważny, że PGE będzie musiało zawrzeć umowę z PWK Legionowo na korzystnych warunkach dla PWK, a co za tym idzie mieszkańcy Legionowa będą mogli korzystać z tego, że w przedsiębiorstwie produkowany będzie tani prąd elektryczny – mówi Grzegorz Gruczek, prezes zarządu PWK Legionowo. – Instalacje fotowoltaiczne na obiektach wodociągów mają za zadanie ograniczenie podwyżek cen energii elektrycznej, aby ich koszty nie przedkładały się na ceny wody i odbioru ścieków. Dzięki tej proekologicznej inwestycji mieszkańcy Legionowa przynajmniej w części będą uniezależnieni od znaczących podwyżek cen dostawców energii elektrycznej – dodaje prezydent Legionowa, Roman Smogorzewski.