Legionowo. Na działkach pomiędzy Sikorskiego a Suwalną zakażą gospodarki śmieciami? Trwa zmiana legionowskiego studium z 2017 r.

przeładownia śmieci

Mapa Legionowa, fot. UM Legionowo

Jest wysoce prawdopodobne, że legionowski samorząd w najbliższej przyszłości zmieni miejskie studium z 2017 r., aby m. in. zakazać gospodarki śmieciami pomiędzy ulicami Suwalną, a Władysława Sikorskiego. Zmiana tego dokumentu będzie się też łączyła z umożliwieniem rozbudowy cmentarza parafialnego o tereny przylegające do ulicy Cynkowej na III Parceli oraz z dopuszczeniem lokalizacji usług publicznych na terenach położonych przy ulicach Jasnej i Krótkiej na legionowskich Grudziach.

Prace nad zmianą studium rozpoczęto już w 2022 r.

W środę, 29 marca 2023 r. legionowski samorząd zdecyduje o zwiększeniu zasięgu terytorialnego zmian przestrzennych mających być w przyszłości dokonanych w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Miejskiej Legionowo z 2017 r. Uchwałę o zmianie tego dokumentu podjęto w maju 2022 r. Wówczas konieczność jego modyfikacji uzasadniano chęcią umożliwienia m. in. rozbudowy cmentarza parafialnego o tereny przylegające do ulicy Cynkowej na III Parceli oraz realizacją usług publicznych na miejskich działkach położonych przy ulicach Jasnej i Krótkiej na Grudziach. W tej ostatniej lokalizacji, miejscowy samorząd chce wznieść bowiem Centrum Edukacji i Usług Opiekuńczych dla osób niepełnosprawnych. Informowaliśmy o tym w tej wiadomości.

 

Jest projekt uchwały

W związku z potężnym oburzeniem społecznym, jaki wywołała próba realizacji inwestycji pod postacią stacji przeładunkowej dla śmieci na działkach miejskich położonych pomiędzy ulicami Suwalną i Władysława Sikorskiego w Legionowie, miejscowy samorząd chce uspokoić mieszkańców i zakazać na tych terenach realizacji usług takich jak przeładowywanie, czy też magazynowanie śmieci. Aby stało się to jednak możliwe trzeba najpierw zmienić przepisy przestrzenne obowiązujące w tej okolicy. Stąd decyzja o włączeniu powyższych terenów do już rozpoczętych prac nad zmianą ogólnego legionowskiego studium z 2017 r.

 

Najpierw zmiana studium, dopiero potem mpzp

Ogólne legionowskie studium z 2017 r., które jest dokumentem nadrzędnym względem wszystkich szczegółowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (mpzp) obowiązujących w Legionowie, tereny położone przy ulicy Władysława Sikorskiego, na których firma Ms-Eko wciąż może przeładowywać i magazynować śmieci zabezpiecza pod infrastrukturę gospodarowania odpadami. Właściwy dla tych terenów mpzp z 2016 r. jest zgodny z zapisami studium i uszczegóławia funkcje im zapisane w studium. Aby zatem skutecznie zmienić przeznaczenie tych nieruchomości, trzeba najpierw zmienić studium, potem zaś uszczegóławiający jego zapisy mpzp z 2016 r. – Prace nad zmianą studium i zmianą mpzp będą prowadzone równolegle – zapowiedział 24 lutego 2023 r. na piśmie wiceprezydent Legionowa, Marek Pawlak. Informowaliśmy o tym w tej wiadomości.

Czasochłonna i skomplikowana procedura

W tym miejscu warto podkreślić, że nawet równoległe przystąpienie do zmiany studium z 2017 r. i mpzp z 2016 r. będzie początkiem skomplikowanej i czasochłonnej procedury. Bowiem czas związany ze zmianą i wdrożeniem reform przestrzennych we wskazanej lokalizacji na poziomie studium może być długi. Równie długi, jak w przypadku zmian na poziomie szczegółowszego mpzp. Na przykład, w przypadku terenów położonych na osiedlu Sobieskiego w Legionowie, na które to ziemie już obecnie rozbudował się handlowy Maxim, od momentu podjęcia decyzji o przystąpieniu do sporządzania mpzp do daty uchwalenia tych przepisów przez Radę Miasta minęły aż blisko 3 lata.