Legionowo. Historyczna debata o stanie Legionowa. Mieszkańcy wpłyną na wotum zaufania dla prezydenta Smogorzewskiego?

pierwszasesjalegionowo1

Rada Miasta w Legionowie kadencji 2018-2023, fot. GP/kg (archiwum)

Nowością wynikającą z ubiegłorocznej nowelizacji kodeksu wyborczego jest obowiązek przygotowania przez ratusz raportu o stanie Miasta Legionowo, oraz udział legionowian w debacie poprzedzającej przyjęcie tego dokumentu podczas czerwcowej sesji. Mieszkańcy chętni do zabrania głosu w tej sprawie muszą wylegitymować się odpowiednim poparciem społecznym, a także odpowiednio wcześniej zgłosić chęć wystąpienia publicznego szefowi legionowskiej rady.

Wysłuchanie publiczne w ratuszu

Legionowscy samorządowcy zmierzyli się z nowościami wprowadzonymi przez zeszłoroczną nowelizację kodeksu wyborczego i opublikowali w sieci raport o stanie naszego miasta w roku poprzednim. Nad zawartymi w tym dokumencie informacjami odbędzie się debata z udziałem radnych i mieszkańców. Rada miasta dopiero po rozpatrzeniu tego raportu i po przeprowadzeniu nad nim tej szerokiej debaty z obywatelami podejmie uchwałę w przedmiocie udzielenia prezydentowi Romanowi Smogorzewskiemu wotum zaufania.

 

15 legionowian, każdy z minimum 50-osobowym poparciem

W dyskusji nad raportem o stanie Legionowa w 2018r. mogą wziąć udział mieszkańcy. Jednak, aby szef legionowskiej rady mógł udzielić im głosu, wcześniej muszą się oni wykazać odpowiednim poparciem społecznym.  – Mieszkaniec składa do przewodniczącego rady pisemne zgłoszenie, poparte podpisami, co najmniej 50 osób – informują urzędnicy na stronie internetowej legionowskiego Biuletynu Informacji Publicznej (BIP). – Zgłoszenie należy złożyć najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który zwołana została sesja, podczas której ma być przedstawiany raport o stanie gminy. Mieszkańcy są dopuszczani do głosu według kolejności zgłoszenia otrzymanego przez przewodniczącego rady. Liczba mieszkańców mogących zabrać głos w debacie wynosi 15 – czytamy następnie w przedmiotowym komunikacie.

W czerwcu będzie gorąco?

15 legionowian, którzy będą mieli poparcie u minimum 50 osób, będzie mogło zabrać głos w tej pierwszej w historii dyskusji o stanie miasta. Chętni aktywiści już teraz powinni zacząć zbierać podpisy, ponieważ do czerwcowej sesji zostało zaledwie kilkanaście dni. Najprawdopodobniej odbędzie się ona w ostatnim tygodniu czerwca br. W raporcie, który pod koniec maja opublikowano w sieci, oprócz licznych statystyk m.in. demograficznych i oświatowych, zawarto też sprawozdanie z realizacji wszystkich uchwał podjętych przez legionowską radę w 2018r. Podsumowano również realizację wszystkich miejskich inwestycji.

U sąsiadów podobnie

Nowości dotyczące powyższych raportowania i debat nad tymi raportami z udziałem mieszkańców dotyczą  wszystkich gmin, w tym powiatu legionowskiego. Wszystkie te dyskusje przeprowadzone, zatem zostaną także i na forach rad gmin Nieporęt, Wieliszew, Jabłonna i Serock, a także na forum rady powiatu legionowskiego. W gminach Nieporęt, Wieliszew, Jabłonna i Serock mieszkańcy chcący zabrać głos w tej publicznej dyskusji muszą się wykazać nieco mniejszym poparciem społecznym – bowiem każdy z tych 15 gminnych mówców musi się wylegitymować tylko 20 głosami poparcia. Sesje we wspomnianych jednostkach samorządu terytorialnego, na których odbędą się debaty o ich stanie w 2018r. odbędą się także pod koniec czerwca tego roku.