Legionowo. Inicjatywa uchwałodawcza opozycji. Chcą ułatwić obywatelom aktywność samorządową

Komitet Miasto Dla Kobiet

Komitet inicjatywy uchwałodawczej Miasto dla Kobiet, fot. GP (archiwum)

Opozycja podjęła inicjatywę uchwałodawczą w sprawie ułatwień we wnoszeniu inicjatyw uchwałodawczych przez legionowian. Impulsem do proponowanych nowelizacji okazała się odmowa wniesienia pod obrady rady obywatelskiego projektu uchwały w sprawie nazwania ronda u zbiegu ulic Jagiellońskiej, Jasnogórskiej, Matejki i Grottgera w Legionowie rondem Praw Kobiet.

Żeby nie zbierać podpisów dwa razy

W październiku tego roku legionowscy radni Mirosław Grabowski i Bogdan Kiełbasiński ze stowarzyszenia Nasze Miasto Nasze Sprawy (NM NS) oraz niezrzeszony Dariusz Petryka podjęli inicjatywę uchwałodawczą w sprawie ułatwień we wnoszeniu inicjatyw uchwałodawczych przez legionowian. Samorządowcy proponują szereg zmian w funkcjonującej od 2018r. w naszym mieście uchwale. – Przedłożony projekt uchwały doprecyzowuje szczegółowe zasady wnoszenia inicjatyw uchwałodawczych przez mieszkańców Gminy Miejskiej Legionowo. Zaproponowane zmiany dookreślają zasady procedowania zgłoszonych uchwał w przypadku konieczności przeprowadzenia konsultacji wynikających z przepisów prawa – wyjaśniają radni. – Ograniczy to konieczność ponownego zbierania przez wnioskodawców podpisów celem wydania przez Prezydenta Miasta Legionowo zarządzenia o przeprowadzeniu konsultacji, które mogą być następstwem złożonego projektu uchwały wspartego wymaganą liczbą podpisów mieszkańców miasta. Doprecyzowanie tych zapisów wpłynie na zwiększenie aktywności obywatelskiej i przyczyni się do budowy społeczeństwa obywatelskiego – argumentują.

Podpisy pod rondem Praw Kobiet w Legionowie musieli wyrzucić do kosza?

Impulsem do podjęcia powyższej inicjatywy uchwałodawczej była odmowa wniesienia pod obrady rady obywatelskiego projektu uchwały w sprawie nazwania ronda u zbiegu ulic Jagiellońskiej, Jasnogórskiej, Matejki i Grottgera w Legionowie rondem Praw Kobiet. Przyczyną tej odmowy okazała się natomiast konieczność wcześniejszego przeprowadzenia konsultacji nazewniczych ze społeczeństwem. Do tej sytuacji doszło wiosną 2021r. – Nasza inicjatywa związana ze zmianą ustawy w sprawie zgłaszania inicjatyw uchwałodawczych przez mieszkańców Gminy Miejskiej Legionowo jest wynikiem problemów, jakie na swojej drodze napotkały inicjatorki pomysłu nadania jednemu z rond w Legionowie nazwy „Rondo Praw Kobiet”. To pierwsza z takich inicjatyw obywatelskich w naszym mieście, wokół której udało się zebrać bardzo dużą grupę mieszkańców Legionowa, którzy wsparli ten pomysł swoimi podpisami. Wydawało się, że wszystko jest na dobrej drodze, a projekt uchwały to tylko kwestia głosowania radnych. Nic jednak mylnego. Na przeszkodzie stanęły obowiązujące przepisy, a tak naprawdę ich interpretacja przez Prezydenta Legionowa. Zażądano od inicjatorów tego pomysłu i złożonego projektu uchwały zebrania dodatkowych 100 podpisów i wystąpienia do prezydenta z wnioskiem o przeprowadzenie w tej sprawie konsultacji. Dziwne i niezrozumiałe, gdyż podobne wcześniejsze wnioski kilkunastu mieszkańców o nadanie nazwy ulicy, były przez prezydenta poddawane konsultacjom bez konieczności składania dodatkowych wniosków i zbierania podpisów. Dlatego te zmiany które proponujemy w swoim projekcie uchwały powinny tę kwestię uregulować. Przepisy powinny być przejrzyste i czytelne, wskazywać jednoznacznie sposób postępowania z takimi projektami obywatelskimi jak m. in. projekt uchwały w sprawie nadania jednemu z rond w Legionowie nazwy „Ronda Praw Kobiet”. Jako radni powinniśmy zabiegać, aby aktywność obywatelską wzbudzać, a nie ją ograniczać. Tylko w ten sposób możemy zbudować społeczeństwo obywatelskie – objaśnia intencje opozycji radny Mirosław Grabowski ze stowarzyszenia NM NS.

Inicjatywa uchwałodawcza kobiet na Dzień Kobiet

Przybliżmy. Działaczki stowarzyszenia NM NS 8 marca 20212r. podjęły inicjatywę uchwałodawczą, aby rondo u zbiegu ulic Jagiellońskiej, Jasnogórskiej, Matejki i Grottgera w Legionowie nazwano rondem Praw Kobiet. Projekt uchwały w tej sprawie poparło niemal 400 mieszkańców Legionowa i miał on być procedowany podczas miejskiej sesji jeszcze w marcu 2021r. Z przyczyn proceduralnych, tak się jednak nie stało. Wtedy, okazało się bowiem, że zgodnie z legionowskim statutem nazewnictwo miejskich ulic, placów, parków, czy też rond obligatoryjnie wymaga wcześniejszych konsultacji społecznych. A tych, wówczas nie zarządzono. Zdaniem prawników z ratusza, komitet inicjatywy uchwałodawczej Miasto dla Kobiet powinien najpierw zawnioskować do prezydenta Romana Smogorzewskiego o przeprowadzenie konsultacji społecznych w tej sprawie, a dopiero potem składać projekt uchwały nazewniczej pod obrady rady.

Na dniach okaże się, czy projekt uchwały w sprawie ułatwień we wnoszeniu inicjatyw uchwałodawczych przez legionowian stanie się przedmiotem obrad całej rady podczas najbliższej, zaplanowanej na koniec października 2021r. sesji.