Legionowo. Kolejna tarcza antykryzysowa dla legionowskich przedsiębiorców!

UM_Legionowo

Urząd Miasta Legionowo, fot. GP/kg (archiwum)

Legionowski samorząd pracuje nad kolejnym pakietem pomocowym dla przedsiębiorców.  Tarcza antykryzysowa przewiduje m. in. ulgi podatkowe i odroczenia płatności podatku od nieruchomości.

Aktualnie pracujemy nad uchwałami w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości oraz przewidującej przedłużenie jego terminu płatności. Wiele lokalnych firm w związku z epidemią znalazło się w trudnej sytuacji finansowej, więc staramy się zaoferować im szereg rozwiązań pomagających przetrwać ten trudny czas. Wierzę głęboko, że podjęte przez nas decyzje przyczynią się do tego, by po zakończeniu epidemii mogły one jak najszybciej wrócić do normalnego funkcjonowania – mówi Piotr Zadrożny, zastępca prezydenta miasta. Na tą okoliczność powstały trzy projekty uchwał, których zatwierdzeniem zajmą się radni już w najbliższą środę (27 stycznia).

 

 

Podatek od nieruchomości

Projekty uchwał zakładają, że przedsiębiorcy, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z epidemią Covid-19 będą mogli zapłacić podatek od nieruchomości za miesiące luty, marzec i kwiecień do końca 2021r. Niektórzy z nich zyskają szanse na całkowite umorzenie tego podatku za miesiące styczeń, luty i marzec. Z takiej pomocy będą mogły skorzystać jedynie firmy, którym rząd w rozporządzeniu z 21 grudnia 2020r. zakazał działalności. Z tych przywilejów będą mogły skorzystać siłownie, kluby fitness, baseny, dyskoteki, restauracje, czy też centra handlowe o powierzchni sprzedaży większej niż 2 tys. m². Zwolnione z płacenia podatku od nieruchomości zostaną również lokalne organizacje pozarządowe, których kondycja finansowa uległa pogorszeniu na skutek epidemii koronawirusa.

Pierwsza tarcza była nieco szersza

Wiosną 2020r. przedsiębiorcom zaoferowano podobną pomoc. Jednak wówczas ujęta w uchwałach Rady Miasta legionowska tarcza antykryzysowa była nieco szersza. Zawierała, bowiem odrębne przepisy wprowadzające ulgi dla najemców miejskich nieruchomości. Przedsiębiorcy dzierżawiący od miasta nieruchomości, w tym lokale usługowe, którym rząd zakazał lub ograniczył działalność nie musieli płacić czynszów za kwiecień, maj i czerwiec.

Pomoc publiczna

Brak projektu uchwały w sprawie zwolnień z czynszów przedsiębiorców wynajmujących od miasta nieruchomości, wcale nie oznacza, że niektórzy z nich, zwłaszcza zaś ci, którym rząd zakazał działalności nie mogą się o takie ulgi ubiegać. Mogą to zrobić indywidualnie w ramach oferowanej przez samorządy pomocy publicznej. Zgodnie z obowiązującymi ogólnymi, nie-covidowymi przepisami można, bowiem sięgnąć po ulgi w podatkach od nieruchomości, leśnego, rolnego, transportowego i śmieciowego oraz w zobowiązaniach cywilno-prawnych, takich jak użytkowanie wieczyste, dzierżawa, najem, czy koszty eksploatacji tych nieruchomości. Wymienione ulgi mogą zaś zostać udzielone w formie odroczenia terminów płatności tych zobowiązań, rozłożenia ich na raty, a nawet pod postacią całkowitego ich umorzenia.