Legionowo. Kolejne reformy przestrzenne w centrum Legionowa. Rozbudowa Gondoli i zabudowań wzdłuż krajówki? Można składać uwagi

gondola9

Centrum Legionowa, fot. GP (archiwum)

Trwa planowanie reform przestrzennych w centrum Legionowa, odgraniczonym ulicami generała Józefa Sowińskiego, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Jagiellońską, Juliusza Słowackiego i drogą krajową nr 61 (DK nr 61). Do 8 maja 2023 r. można składać uwagi do projektu nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla powyższej okolicy. Zgodnie z założeniami urbanistów, w centrum miasta zostaną wskazane przestrzenie, na których będzie można lokalizować obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. m², zaś zabudowę istniejącą wzdłuż krajówki będzie można rozbudowywać.

Projekt nowego mpzp dla odgraniczonego ulicami generała Józefa Sowińskiego, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Jagiellońską, Juliusza Słowackiego i DK nr 61 tj. ulicą Warszawską centrum Legionowa zostanie wyłożony do publicznego wglądu w dniach od 31 marca do 24 kwietnia 2023 r., a w czwartek, 13 kwietnia 2023 r. o godzinie 17 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta (UM) w Legionowie odbędzie się dyskusja publiczna nad ustaleniami zawartymi w tym dokumencie. Uwagi do zawartych tam reform można zgłaszać do 8 maja 2023 r. Rozpatrzy je prezydent Roman Smogorzewski. Procedura związana z tworzeniem przepisów przestrzennych mających w przyszłości obowiązywać w tej części miasta rozpoczęła się w sierpniu 2019 r., kiedy to radni przystąpili do sporządzania mpzp dla tej dzielnicy.

 

Rozbudowa zabudowań wzdłuż Warszawskiej

Przypomnijmy. Latem 2019 r. legionowski samorząd przystąpił do zmiany mpzp obowiązującego w odgraniczonym ulicami generała Józefa Sowińskiego, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Jagiellońską, Juliusza Słowackiego i DK nr 61 centrum Legionowa. – Opracowanie mpzp ma na celu stworzenie warunków formalno-prawnych dla realizacji nowej zabudowy, która zostanie odpowiednio wkomponowana w istniejącą strukturę urbanistyczną, określenie podstaw obsługi komunikacyjnej i prawidłowej polityki parkingowej, wyznaczenie czytelnych granic zabudowy wielofunkcyjnej ustalonej w studium w kwartale ulic Jagiellońska, Słowackiego, Mrugacza i Piłsudskiego, jako terenów przeznaczonych pod lokalizację obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. m² – tak wówczas tę decyzję tłumaczyli legionowscy urzędnicy. Wyjaśniali też wtedy, że nowe przepisy mają umożliwić nadbudowę i rozbudowę istniejącej zabudowy wzdłuż DK nr 61. Jak dotąd, tego rodzaju ruchy były i są zablokowane, ponieważ zapisy obecnie obowiązującego tu mpzp ustalają linię zabudowy w odległości 25 metrów od zewnętrznej krawędzi jezdni DK nr 61.

 

Rozbudowa handlowej Gondoli

Wraz z podjęciem prac nad zmianą mpzp dla wskazanego powyżej centrum Legionowa, miejscowy samorząd przychylił się też wtedy do wniosku prywatnego przedsiębiorcy o zmianę tego dokumentu, ale jedynie w zakresie kilkunastu należących do niego nieruchomości, położonych na tym obszarze. Tym przedsiębiorcą był Jerzy Petz właściciel m. in. kliniki Mediq i galerii Gondola, zaś jego wniosek dotyczył zmiany mpzp dla łącznie 13 działek odgraniczonych ulicami Marszałka Józefa Piłsudskiego, Jagiellońską, Juliusza Słowackiego i księdza pułkownika Jana Mrugacza. Zamiany w tej przestrzeni, których w 2019 r. domagał się wskazany przedsiębiorca miałyby być zgodne z zapisami ogólnego legionowskiego studium z 2017 r. i miałyby umożliwić budowę w tym miejscu obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. m² oraz dopuścić tam zabudowę nie wyższą niż 23 metry, zaś na 30 procentach powierzchni nie wyższą niż 28 metrów. – Galeria Gondola jest jednym z centralnych punktów handlowych i gastronomicznych, a w niedalekiej przyszłości wraz z otwarciem pierwszego kina w Legionowie przez największą sieć kin w Polsce – spółkę Helios S. A. stanie się również jednym z centralnych punktów rozrywkowych dla mieszkańców Legionowa. Planowana inwestycja polegająca na rozbudowie galerii Gondola wpisuje się w związku z tym w podstawowe założenia strategiczne gminy, wyrażone w uchwalonym w 2017 r. studium – tak jeszcze w lipcu 2019 r. pisał Jerzy Petz we wniosku o zmianę mpzp dla centrum Legionowa.

Do sprawy będziemy wracać.