Legionowo. Komisja architektoniczno-urbanistyczna ma wiele uwag do planowanego bloku przy Piłsudskiego. Jest projekt uchwały

blok smlw wizualizacja7

Wizualizacja bloku mającego powstać przy ulicy Leśnej w Legionowie, fot. UM Legionowo (archiwum GP)

W środę w przyszłym tygodniu (29 czerwca 2022r.) legionowski samorząd zdecyduje, czy w bliskim sąsiedztwie legionowskiego fiskusa będzie mógł powstać nowy 5-piętrowy blok. Mimo uwag do tej inwestycji ze strony m. in. miejskiej komisji architektoniczno-urbanistycznej, przygotowany projekt uchwały w tej sprawie przewiduje zgodę na jej realizację.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa (SMLW) z Legionowa w oparciu o specustawę deweloperską chce zbudować na mierzącym nieco ponad 2,5 tys. m² terenie przy ulicy Leśnej, w bliskim sąsiedztwie legionowskiego fiskusa kolejny blok. Aby uzyskać zgodę na realizację tego przedsięwzięcia, w lutym 2022r. zawnioskowano w Urzędzie Miasta Legionowo o tzw. ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej. Parametry nowej inwestycji mieszkaniowej są zgodne z ustaleniami legionowskiego studium z 2017r., nie wypełniają jednak większości podstawowych ustaleń mpzp z 2008r. Dokument ten nie zezwala, bowiem na budowę bloków w tym miejscu, dopuszcza usługi administracji publicznej i nieuciążliwe w zakresie handlu i usług komercyjnych w zakresie finansów, biur i gastronomii. W związku z tymi rozbieżnościami, legionowska spółdzielnia sięga po specustawę deweloperską, w myśl której inwestycje mieszkaniowe mogą być realizowane w zgodzie z ustaleniami jedynie studium. Legionowskie studium z 2017r. na działkach, na których planowane jest to przedsięwzięcie dopuszcza wielorodzinną zabudowę mieszkaniową z blokami o wysokości nawet do 20 metrów.

 

32 mieszkania i 54 miejsc parkingowych

Nowy blok, wysoki na 16 metrów, ma powstać przy ulicy Leśnej w Legionowie, na mierzącym łącznie nieco ponad 2,5 tys. m² terenie ogrodzonym obecnie blaszanym ogrodzeniem. Nieruchomości, których użytkownikiem wieczystym jest SMLW przylegają do mieszczącego się przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego fiskusa. Otoczone są innymi zbudowanymi przez spółdzielnię blokami, w tym wieżowcami. W bloku ma powstać nie więcej jak 32 mieszkania i 3 lokale usługowe na parterze. Będzie tam również garaż podziemny. Łącznie zaplanowano 54 miejsca postojowe, w tym 8 w terenie i 46 w garażu podziemnym. Obsługa komunikacyjna wskazanej inwestycji mieszkaniowej będzie się odbywała zarówno od strony ulicy Leśnej, jak i poprzez wewnętrzną drogę dojazdową powiązaną bezpośrednio z ulicą generała Józefa Sowińskiego.

Uwagi do założeń inwestycyjnych

Zanim legionowski magistrat opracował projekt uchwały zezwalającej na lokalizację tej inwestycji mieszkaniowej w ścisłym centrum miasta, oceniły ją miejska komisja architektoniczno-urbanistyczna, Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Legionowie oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne – Wody Polskie. Instytucje te zgłosiły wiele uwag do powyższych założeń inwestycyjnych. Dotyczyły one m. in. obsługi komunikacyjnej nowych mieszkań i lokali usługowych, kolizji infrastruktury sieci cieplnej, kanalizacyjnej i energetycznej z planowanym budynkiem, konieczności wycinki drzew cennych przyrodniczo, czy też niejasności związanych ze sposobem odprowadzania wód deszczowych. – Argumenty zawarte w uwagach nie przesądzały, w ocenie organu właściwego do podjęcia uchwały o odmowie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej – dowiadujemy się z uzasadnienia projektu uchwały godzącej się na realizację tej inwestycji mieszkaniowej.

Brakuje mieszkań w Legionowie!

Urząd Miasta w Legionowie przygotował projekt uchwały w tej sprawie, który będzie procedowany na miejskiej sesji zaplanowanej na następną środę (29 czerwca 2022r.) – Nie zachodzi sprzeczność w zakresie funkcji planowanej inwestycji – budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami – ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy miejskiej Legionowo – pisze wiceprezydent Pawlak w uzasadnieniu projektu tej uchwały. – Przy podejmowaniu niniejszej uchwały Rada Miasta Legionowo brała pod uwagę stan zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych na terenie gminy oraz potrzeby i możliwości rozwoju gminy wynikające z ustaleń studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy – dodaje.

Do sprawy będziemy wracać.