Legionowo. Koniec użytkowania wieczystego. Kłótnia o wysokość legionowskich bonifikat

Nowy Bukowiec

Mieszkańcy Nowego Bukowca w Legionowie będą mieć niższe bonifikaty za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność, fot. UM Legionowo (archiwum GP)

Legionowscy radni jednomyślnie przyjęli 98-procentową bonifikatę przy przekształcaniu prawa użytkowania wieczystego gruntów miejskich we własność. Ulga w takiej stawce nie będzie jednak dotyczyć m. in. legionowian z Nowego Bukowca, gdyż ich domy nie stoją na gruntach należących do miasta, tylko na terenach należących do skarbu państwa.
Projekt uchwały przewidywał 60-procentowe bonifikaty przy przekształceniach prawa użytkowania wieczystego zabudowanych gruntów miejskich we własność dla wszystkich legionowian. Warunkiem otrzymania tej ulgi było zaś wniesienie jednorazowej opłaty w ciągu roku, w którym dokonano takiego przekształcenia. Ustalenie bonifikaty na tym poziomie motywowane było m. in. chęcią równego i sprawiedliwego traktowania wszystkich mieszkańców naszego miasta. Okazuje się jednak, że domy m.in. na Nowym Bukowcu stoją na gruntach będących własnością skarbu państwa, zaś na mocy uchwalonego latem 2018 r. prawa na tego typu terenach maksymalne zniżki z tytułu wspomnianych przekształceń nie mogą być większe niż 60 procent. Odnośnie nieruchomości tam położonych przekształceń prawa użytkowania wieczystego we własność będzie dokonywał starosta legionowski. Innymi słowy nie będzie on miał możliwości udzielania większych niż 60 procent zniżek przy tych przekształceniach.

 

Traczyk zamknął wszystkim usta

– Ta ustawa jest zła, ponieważ różnicuje Polaków i mieszkańców Legionowa. Dlatego też złożę autopoprawkę zwiększającą bonifikatę od tych przekształceń do 98 procent w przypadku opłaty jednorazowej. Nie są to duże pieniądze w skali całego miasta – zapowiadał prezydent Roman Smogorzewski podczas ostatniej zeszłorocznej legionowskiej sesji (28 grudnia 2018 r.). – Cieszę się, że przychylił się pan do złożonego przez nas wniosku – komentował prezydencką decyzję radny Andrzej Kalinowski, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości (PiS) w legionowskiej radzie, który chwilę wcześniej domagał się zdjęcia projektu przedmiotowej uchwały z porządku obrad rady. – To jest mój wniosek! Nie znałem waszego wniosku, bo go nawet na oczy nie widziałem – nie ustępował radnemu Kalinowskiemu prezydent. – Dlaczego mieszkańcy osiedla Nowy Bukowiec i inni będą mieli tylko 60 procent zniżki i będą traktowani przez państwo gorzej? Niech szef PiS-u na Legionowo odpowie mi, co zrobi, żeby zostali oni tak samo potraktowani, jak pozostali legionowianie? – domagał się następnie konkretnych obietnic od przedstawicieli PiS-u w legionowskiej radzie. – Za poprzedniej władzy tj. za rządów Platformy Obywatelskiej (PO) na gruntach skarbu państwa bonifikat od takich przekształceń w ogóle nie było. Kształtowały się one na poziomie 0 procent. Proszę więc nie mówić o niesprawiedliwości – skomentował kończąc dyskusję radny Sławomir Traczyk z PiS-u.
Po burzliwej – bo przesiąkniętej polityką krajową – dyskusji radni przystąpili do głosowania i o dziwo wszyscy zagłosowali tak samo. Oznacza to, że począwszy od 1 stycznia br., legionowianie chcący przekształcić prawo użytkowania wieczystego zabudowanych gruntów miejskich we własność otrzymają aż 98 procentową bonifikatę, jeśli opłatę tą wniosą jednorazowo i w ciągu roku, w którym doszło do takiego przekształcenia. Zgodnie z uchwałą nawet mniej zamożni legionowianie za kilkadziesiąt złotych będą mogli stać się właścicielami ziemi, na której stoją ich domy i mieszkania, zaś przy dokonywaniu tych zmian nie będą ponosić żadnych opłat notarialnych. – Przekształcenia, o którym mowa dokonane zostaną na mocy decyzji administracyjnych – zapewniał prezydent Roman Smogorzewski.

Nowe prawo dla 100 legionowian

Warto w tym miejscu przypomnieć, że większości przekształceń prawa użytkowania wieczystego gruntów miejskich we własność dokonano w Legionowie w przeszłości, zaś legionowianie mogli ich dokonać z aż 99-procentowymi bonifikatami. – Nieruchomości, wobec których ta nowa ustawa będzie miała zastosowanie jest bardzo niewiele – wyjaśniał prezydent Roman Smogorzewski. – W 2019 r. Gmina Miejska Legionowo, realizując ustawę z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów przewiduje wydanie około 100 zaświadczeń dla nieruchomości zabudowanych budynkami wielorodzinnymi (zasoby Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej, wspólnoty oraz zasoby komunalne) i zabudowanych budynkami jednorodzinnymi – poinformowała lokalna władza w uzasadnieniu do projektu tej uchwały.