Legionowo. Czy w legionowskich szkołach jest bezpiecznie? Sprawdzą to radni

szkola-podstawowa-7-773x515

Szkoła Podstawowa nr 7 (fot. arch GP)

Legionowscy radni sprawdzą, na jakie niebezpieczeństwa narażeni są uczniowie w szkołach i w drodze do nich. Pomóc mają im w tym dyrektorzy szkół, nauczyciele oraz policja. Na pomysł taki wpadł Sławomir Traczyk i zostało to zaakceptowane przez komisję zdrowia, bezpieczeństwa i spraw społecznych.

Nie tylko obowiązkowe statystyki

W miniony czwartek (20 lutego) radni z komisji zdrowia, bezpieczeństwa i spraw społecznych zapalili zielone światło dla kolejnej inicjatywy obecnie już bezpartyjnego radnego Sławomira Traczyka. Samorządowiec domagał się podjęcia konkretnych działań na rzecz diagnozy niebezpieczeństw czyhających na uczniów w legionowskich szkołach i w drodze do nich. Zasugerował też koordynację tych działań z kadrą pedagogiczną, policją i strażą miejską. – Chciałbym, aby na podstawie raportów, bądź ankiet sporządzonych przez policję, dyrektorów szkół, nauczycieli, czy też samych uczniów stworzyć listę „słabych punktów” i w kolejnych miesiącach próbować je eliminować. Tak, aby na następnych komisjach rady miasta można było sprawdzać postępy. Aby posiedzenia komisji nie były tylko miejscem, gdzie wysłuchujemy sprawozdań, lecz stały się miejscem, gdzie realnie wpływa się na to, co się dzieje w mieście, jeśli chodzi o bezpieczeństwo w szkołach i w drodze do nich – wyjaśnia radny Traczyk.

 

 

Przemoc w szkołach groźniejsza od narkotyków?

9 przyjętych zawiadomień o przemocy w legionowskich szkołach i 187 wniosków do sądu rodzinnego. 38 z tych wniosków dotyczyło popełnienia przez nieletnich czynów karalnych pod postacią m. in. znęcania się, zniszczenia mienia, kradzieży, naruszenia nietykalności cielesnej, gróźb karalnych, czy też znieważenia nauczyciela. Pozostałych 149 wniosków skierowanych do miejscowego sądu rodzinnego dotyczyło przejawów demoralizacji wśród nieletnich pod postacią m. in. palenia papierosów, czy też wagarowania – to policyjny bilans bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w legionowskich szkołach i ich najbliższych okolicach w 2019r. Zdaniem legionowskiej policji w szkołach nie ma problemów z narkotykami, ponieważ w całym minionym roku śledczy nie otrzymali ani jednego takiego zgłoszenia. Nieletni dopuszczali się tego typu przestępstw, ale czynili to poza szkołą. W związku z przestępczością narkotykową w 2019r. kryminalni zatrzymali 5 nieletnich na terenie powiatu legionowskiego, w tym 2 na terenie samego Legionowa – tak wynika z oficjalnej policyjnej oceny stanu bezpieczeństwa powiatu legionowskiego w 2019r.

Przestępczość wśród nieletnich w powiecie legionowskim

Skalę przestępczości i demoralizacji wśród dzieci i młodzieży w 2019r. w całym powiecie legionowskim obrazują też inne policyjne statystyki. – Policjanci skierowali 419 wniosków i zawiadomień, w tym 278 do sądów rodzinnych, 34 do szkół i placówek oświatowo-wychowawczych, 4 do służb zdrowia i opieki społecznej oraz 103 do pozostałych instytucji i organizacji. Jednocześnie w prowadzonych sprawach poszukiwawczych za osobami nieletnimi, zatrzymano 12 uciekinierów z placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz 9 uciekinierów z domów rodzinnych. Policjanci ujawnili 28 osób nieletnich pod wpływem alkoholu. Wśród nieletnich ustalili też 23 sprawców, którzy popełnili 24 czyny karalne – to garść ubiegłorocznych danych, pod którymi podpisał się asp. szt. Piotr Suplicki, naczelnik wydziału sztabu policji w legionowskiej KPP. – Dane dotyczące przestępczości z udziałem nieletnich wskazują na konieczność prowadzenia ciągłego rozpoznania i monitorowania tego zjawiska, jak również prowadzenia pracy profilaktycznej z nieletnimi zagrożonymi demoralizacją – sygnalizuje policja.

Profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka

Profilaktyka przestępczości wśród nieletnich od lat prowadzona jest przez policję, zwłaszcza wśród uczniów lokalnych szkół. Stróże prawa właśnie w szkołach organizują regularne spotkania z uczniami i nauczycielami. W 2019r. legionowska policja odbyła łącznie 588 takich profilaktycznych spotkań.