Legionowo. Libacje alkoholowe i narkotyki nocami za Urzędem Miasta. Policja i ratusz mają plan jak uspokoić sytuację w Parku Solidarności

park solidarności

Do redakcji Gazety Powiatowej w ostatnich tygodniach docierały informacje o problemie głośnych imprez oraz libacji alkoholowych na terenie parku “NSZZ Solidarność”. Według okolicznych mieszkańców wieczorami regularnie bawi się tam legionowska młodzież. Imprezki umilają sobie alkoholem i narkotykami. Problem zauważyły władze miasta i policja, które mają zająć się problemem. 

 

 

Park im. “NSZZ Solidarność” mieści się w obrębie ulic Sowińskiego, Piłsudskiego, Mrugacza i Słowackiego. To teren położny praktycznie w centralnej części miasta, na tyłach Urzędu Miasta Legionowo. Okazuje się jednak, że już od jakiegoś czasu, park, w którego centralnej części znajduje się duża altana stał się ulubionym miejscem spotkań części legionowskiej młodzieży. Nie byłoby w tym nic zdrożnego, gdyby nie fakt, że do takich spotkań na tym terenie dochodzi przeważnie nocami, a imprezom towarzyszy często głośna muzyka, alkohol i inne używki. Zdarza się również, że nie raz już interweniowało w tym miejscu pogotowie ratunkowe, a medycy musieli zaopatrywać osoby poszkodowane.

 

 

Okoliczni mieszkańcy stracili cierpliwość i zaczęli domagać się od władz miasta i policji reakcji na te ekscesy.

Radna wnioskuje o przeniesienie altany z Parku “Solidarności” w inne miejsce

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Legionowo, która odbyła się pod koniec marca br. radna Agata Zaklika przedstawiła pomysł przeniesienia altany, która znajduje się w centralnej części Parku im. “NSZZ Solidarność” na teren jednego z miejskich przedszkoli, gdzie mogłaby posłużyć dzieciom za ochronę przed deszczem lub słońcem. Jak poinformowała radna Zaklika temat bezpieczeństwa na terenie parku za ratuszem jest znany radnym i był poruszany m.in. na jednej z komisji Rady Miasta.

Odpowiedzi w tej sprawie udzielił radnej podczas sesji Prezydent Miasta Roman Smogorzewski, który poinformował, że pomysł przeniesienia altany na teren którejś z miejskich placówek oświatowych zostanie przeanalizowany. Policzone mają zostać m.in. koszty takiej operacji. Obecnie jednak nic w tej sprawie nie jest jeszcze przesądzone. Prezydent Smogorzewski zwrócił również uwagę, że poziom bezpieczeństwa mogą poprawić m.in. wzmożone działania prewencyjne Policji polegające na częstszych wizytach mundurowych w Parku im. “Solidarności”. Z pismem w tej sprawie Urząd Miasta Legionowo zwrócił się do Komendy Powiatowej Policji w Legionowie.

Jakie działania podejmuje legionowski ratusz w celu poprawy bezpieczeństwa w Parku im. “NSZZ Solidarność”?

O sytuację w Parku Solidarności zapytaliśmy jeszcze przed świętami Wielkanocnymi legionowski ratusz i policję.

– Straż Miejska w Legionowie w ramach codziennej służby patrolowania miasta monitoruje również teren Parku Solidarności pod kątem bezpieczeństwa, ładu oraz porządku publicznego. Interwencji wynikających ze zgłoszeń mieszkańców do Dyżurnego Straży Miejskiej od początku roku do dnia 31 marca 2023 r. było na terenie Parku Solidarności pięć. – poinformował Gazetę Powiatową Kamil Stępkowski z Urzędu Miasta Legionowo. – Park Solidarności jest częściowo objęty stałym nadzorem monitoringu miejskiego. Kamera znajduje się na wysokości przychodni ZOZ, przy ul. Słowackiego. Jest ona obrotowa i pracuje w trybie „trasa” oraz trybie „manualnym”. Oznacza to, że w momencie, gdy operator obsługuje inną kamerę miejską, ta obejmuje obrazem teren Parku Solidarności oraz pracuje w trybie „trasa” tj. monitoruje wybrane miejsca i nagrywa zdarzenia 24H/dobę. Wyniki pracy zgłoszeń prowadzonych poprzez pracowników monitoringu miejskiego za rok 2023 r. jeszcze nie są dostępne. Natomiast w 2022 r. z tej jednej tylko kamery odnotowano 40 zgłoszeń dotyczących spożywania alkoholu na terenie Parku Solidarności. Zostały one przekazane do Komendy Powiatowej Policji w Legionowie oraz Straży Miejskiej. W przypadku podjęcia interwencji przez patrole Straży Miejskiej wobec osób nieletnich, sytuacje takie również są na bieżąco przekazywane Dyżurnemu Komendy Powiatowej Policji w Legionowie. – dodał Kamil Stępkowski. – Należy pamiętać, że Straż Miejska w Legionowie pracuje od poniedziałku do soboty w godzinach 7:00 22:00. W nocy oraz w niedziele o wszelkich niepokojących zdarzeniach na terenie Parku Solidarności lub w innych miejscach miasta należy kierować na nr tel. alarmowy 112. – przekazał rzecznik legionowskiego urzędu.

Używki pozostawione przez młodzież na terenie parku (fot. GP/kg)

 

Straż Miejska patroluje teren wokół Parku w nieoznakowanym pojeździe

– Skuteczniejsza kontrola Parku Solidarności, to obecnie oprócz zwiększenia ilości IW (interwencji własnych) rozpoczęte od niedawna kontrole Straży Miejskiej w nieoznakowanym aucie. Dzięki takim akcjom możliwa jest lepsza kontrola tego miejsca. Normalnie na widok oznakowanego radiowozu osoby przebywające na terenie parku i naruszające porządek oddalają się w trybie natychmiastowym. Są też pierwsze efekty takich patroli w postaci wypisywania mandatów za zaśmiecanie terenu publicznego oraz ukarania mandatami karnymi za spożywanie alkoholu w miejscu publicznym. – poinformował naszą redakcję Kamil Stępkowski z legionowskiego ratusza. – Ponadto w pobliskich punktach handlowych przeprowadzone zostaną kontrole przestrzegania przepisów przez sprzedawców w zakresie sprzedaży alkoholu. Z prośbą o zwiększony nadzór zwróciliśmy się także do policji, gdyż otrzymaliśmy anonimowe informacje, że niektóre punkty nie przestrzegają zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim. Dodatkowo teren parku został doświetlony. – poinformował pracownik legionowskiego ratusza.

Używki pozostawione przez młodzież na terenie parku (fot. GP/kg)

Policja ma plan priorytetowy dla Parku “Solidarności”

Z pytaniami w sprawie niepożądanych sytuacji do jakich dochodzi na terenie parku za legionowskim ratuszem i planach na ich poprawę zwróciliśmy się również do Policji. – Od początku 2023 roku policja odnotowała w Parku za legionowskim ratuszem pięć interwencji związanych z zakłócaniem ładu i porządku oraz zakłócania ciszy nocnej. Dwa z tych zgłoszeń udało się potwierdzić. Nikt w czasie tych interwencji nie został zatrzymany. Policjanci zastosowali w czasie tych interwencji m.in. mandaty i pouczenia. Od kwietnia bieżącego roku dzielnicowa ma plan priorytetowy dla tego terenu, którego celem jest ograniczenie zachowań uciążliwych dla mieszkańców, takich jak zakłócanie spokoju publicznego i spożywanie alkoholu. Dodatkowo są prowadzone na bieżąco działania prewencyjne w okolicach parku, które będą powtarzane. – poinformowała Gazetę Powiatową w czwartek (13 kwietnia) komisarz Justyna Stopińska, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Legionowie.

Czy działania wprowadzone przez Urząd Miasta Legionowo, Straż Miejską i Policję pozwolą w najbliższym czasie zwiększyć bezpieczeństwo w Parku “Solidarności” dowiemy się prawdopodobnie w ciągu kilku najbliższych tygodni. Gazeta Powiatowa będzie przyglądać się sprawie poprawy bezpieczeństwa w parku za legionowskim ratuszem. Nasza redakcja poinformuje również mieszkańców, jeżeli podjęta zostanie decyzja o usunięciu z Parku “Solidarności” altany, która mieści się w jego centralnym punkcie.