Legionowo. Literacka ścieżka edukacyjna w miasteczku ruchu drogowego nas osiedlu Sobieskiego

literacka ścieżka edukacyjna

Literacka ścieżka edukacyjna na osiedlu Sobieskiego w Legionowie, fot. UM w Legionowie

Przy miasteczku ruchu drogowego na osiedlu Sobieskiego w Legionowie powstała literacka ścieżka przyrodnicza. Tablice, które ustawiono w tej okolicy informują o rosnących tu drzewach i krzewach, a także zachęcają do sięgnięcia do literatury o tej tematyce. Inwestycję zrealizowała Miejska Biblioteka Publiczna (MBP) w Legionowie, przy współpracy z miejscowymi magistratem i spółdzielnią.

W grudniu 2021r. przy drzewach i krzewach rosnących w obrębie miasteczka ruchu drogowego na osiedlu Sobieskiego w Legionowie pojawiły się tablice informujące o walorach przyrodniczych tej roślinności, a także odsyłające zainteresowanych do literatury poświęconej wskazanym gatunkom. Chodzi tu o drzewa takie jak m. in. śliwa mirabelka, dąb, brzoza, wierzba, klon i jesion. Wśród pozycji literackich, do których odsyłają spacerowiczów tablice ustawione na literackiej ścieżce przyrodniczej znalazły się natomiast m.in. Mirabelka Cezarego Harasimowicza i Drzewo życzeń Katherine Applegate. Tablice odsyłają też do księgozbiorów MBP w Legionowie. – Jedna z nich jest grą edukacyjną, dzięki której można nauczyć się rozpoznawania 15 gatunków okolicznych roślin – informują legionowscy urzędnicy.

 

Zrobiliśmy to, ponieważ….

Za  inicjatywą stoją bibliotekarze z MBP w Legionowie. Podczas jej organizacji korzystali oni z pomocy urzędników z referatu ochrony środowiska urzędu miasta oraz pracowników Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej (SMLW) w Legionowie.

Może wydawać się abstrakcyjne, że MBP angażuje się w takie przedsięwzięcia, jak projektowanie ścieżki przyrodniczej. Jest to jednak ściśle związane z naszą wcześniejszą działalnością. Pomysł na stworzenie tablic powstał przy okazji projektu ekologicznego pt. Sąsiedzi, czyli co się roi w Legionowie i współpracy z SMLW. Dowiedzieliśmy się wtedy, że w okolicach miasteczka ruchu drogowego istniała w przeszłości ścieżka przyrodnicza, a spółdzielnia dysponuje bogatymi materiałami związanymi z jej powstaniem. Umożliwiło to stworzenie nowych materiałów edukacyjnych w tej lokalizacji, wzbogaconych o nawiązania do literatury – mówi Tomasz Talarski, dyrektor MBP w Legionowie. – Z naszego punktu widzenia opracowanie ekologicznych zagadnień w taki sposób, aby zachęcić dzieci, rodziców i edukatorów do pracy z tekstami literackimi oraz tablicami, było równie ważne, co dostarczenie informacji o poszczególnych gatunkach roślin. Na czterech tablicach znalazł się kod QR, który kieruje do dodatkowych materiałów edukacyjnych. Zawarte są w nich propozycje różnorodnych aktywności, które dzieci mogą wykonać wraz z opiekunami – zarówno rodzicami, jak i nauczycielami. Znalazły się wśród nich prace plastyczne, tematy do omówienia z bliskimi, ale także spacery tematyczne po Legionowie. Zadania zostały dostosowane do możliwości dzieci w dwóch grupach wiekowych – w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym – dodaje Karolina Błaszczak-Modzelewska, zastępczyni dyrektora MBP w Legionowie.

Gdzie jest miasteczko ruchu drogowego?

Miasteczko ruchu drogowego powstało na zielonym placu przy targowisku miejskim, między ulicą Piotra Wysockiego, a blokiem nr 30 na osiedlu Sobieskiego w Legionowie w ramach tzw. inicjatyw lokalnych w 2015r.