Legionowo. Mobbing w Urzędzie Miasta. Trwa kolejne postępowanie

Ratusz-Legionowo

W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa mobbingu przez jednego z urzędników w legionowskim magistracie powołano komisję, której celem jest potwierdzenie lub wykluczenie tych zarzutów. Postępowanie ma charakter poufny. Urzędnicy nie ujawniają żadnych szczegółów, w tym danych sprawcy, ofiary, okoliczności i kontekstu tych ewentualnych nękań i prześladowań. To już kolejne postępowanie wszczęte w podobnej sprawie.

24 marca 2022r. prezydent Roman Smogorzewski powołał komisję do przeprowadzenia postępowania w sprawie zgłoszenia o mobbing w Urzędzie Miasta (UM) w Legionowie. Zawiadomienie o popełnieniu tego rodzaju przestępstwa wpłynęło do niego w tym samym dniu tj. 24 marca 2022r. Zapytaliśmy w magistracie o ujawnienie szczegółów tego dochodzenia, jednak ich nie uzyskaliśmy. Otrzymaliśmy natomiast informację, że postępowanie ma charakter poufny i prowadzone jest z poszanowaniem praw zarówno pracownika wnoszącego zgłoszenie, jak i pracownika wskazanego w zgłoszeniu, jako sprawcę mobbingu, a fakty ustalone w jego trakcie nie będą mogły być ujawnione publicznie. Zarzuty mobbingu ujęte we wskazanym zgłoszeniu potwierdzą lub wykluczą inni legionowscy urzędnicy. Będą to sekretarz miasta, Ida Parakiewicz-Czyżma, naczelniczka wydziału kadr i obsługi klienta, Dorota Polakiewicz oraz radczyni prawna Agnieszka Zielińska. Komisję do przeprowadzenia postępowania w sprawie zgłoszenia o mobbing w urzędzie w powyższym składzie powołano na podstawie prezydenckiego zarządzenia z 2013r. w sprawie wprowadzenia w magistracie wewnętrznej polityki antymobbingowej.

 

Pół roku wcześniej też zajmowano się mobbingiem

Podobne postępowanie przeprowadzono w magistracie w lipcu 2021r. Wówczas powiedziano nam, że podejrzanym o popełnienie przestępstwa mobbingu jest naczelnik jednego z referatów w magistracie. Z uwagi na dobro stron tego dochodzenia, nie ujawniono jednak żadnych szczegółów zarówno na etapie jego trwania, jak i już po jego zakończeniu.

Mobbing w świetle polskich przepisów

Mobbing jest świadomym, uporczywym nękaniem psychicznym pracownika w sposób werbalny lub niewerbalny przez przełożonego lub współpracownika. Konsekwencją tych prześladowań są m. in. obniżenie samooceny ofiary, poczucie odosobnienia i stany lękowe. W polskim prawie przestępstwo mobbingu zdefiniowane zostało w kodeksach m. in. pracy i w karnym. – Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników – to definicja z kodeksu pracy. – Kto, wykonując czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 – tak natomiast jest to ujęte w kodeksie karnym.