Legionowo. Opozycja: Trzeba uchylić decyzję środowiskową umożliwiającą Ms-Eko gospodarowanie odpadami przy Sikorskiego. Szykują się kolejne kontrole

wysypisko-smieci-773x515

Śmieci, fot. GP (archiwum)

Komisja rewizyjna Rady Miasta Legionowo ma skontrolować poprawność wydania decyzji środowiskowej, umożliwiającej firmie Ms-Eko z Warszawy magazynowanie i przeładunek śmieci na działce miejskiej położonej przy ulicy Władysława Sikorskiego w Legionowie. – Wyniki kontroli będą mogły posłużyć do uchylenia tejże decyzji – mówią opozycyjni radni, dodając zarazem, że rozwiązanie umowy dzierżawy tego terenu z tym przedsiębiorcą, niestety nie gwarantuje tego, że dobrowolnie on zrezygnuje z realizacji tej inwestycji w tym miejscu.

Opozycja w osobach radnych Dariusza Petryki oraz Bogdana Kiełbasińskiego i Mirosława Grabowskiego ze stowarzyszenia Nasze Miasto Nasze Sprawy (NM NS) doprowadziła do tego, że w najbliższym czasie komisja rewizyjna Rady Miasta Legionowo skontroluje poprawność wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, formalnie umożliwiającej firmie Ms-Eko z Warszawy magazynowanie i przeładunek śmieci na działce miejskiej położonej przy ulicy Władysława Sikorskiego w Legionowie. Decyzję tę wydał Urząd Miasta w Legionowie 21 grudnia 2020 r. W opinii wskazanych samorządowców przeprowadzenie tej kontroli może otworzyć furtkę do skutecznego uchylenia wspomnianej decyzji, co w obliczu ryzyka, że firma Ms-Eko z Warszawy, mimo wypowiedzenia umowy dzierżawy dalej będzie chciała zorganizować przeładownię śmieci w tej lokalizacji, może okazać się jedynym skutecznym prawnie sposobem uniemożliwienia realizacji tej inwestycji w naszym mieście. – W związku z tym, że wycofanie zgody na zawarcie umowy nie gwarantuje, że dzierżawca dobrowolnie zrezygnuje z inwestycji, to podczas posiedzenia komisji rewizyjnej złożyłem wniosek o zmianę planu pracy komisji i dodanie punktów dotyczących przeprowadzenia kontroli wydania decyzji środowiskowej – informuje niezrzeszony radny Dariusz Petryka. – Wyniki kontroli będą mogły posłużyć do uchylenia decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach – dodaje następnie.

 

Komisja rewizyjna przyjrzy się kulisom wydania decyzji środowiskowej

Powyższy wniosek formalny został jednogłośnie przyjęty przez radnych pracujących w komisji rewizyjnej Rady Miasta Legionowo na jej ostatnim posiedzeniu, które odbyło się w miniony czwartek tj. 9 lutego 2023 r. tj. w dniu, w którym upubliczniono większość zapisów umowy dzierżawy terenów przy ulicy Władysława Sikorskiego w Legionowie pod przeładownię śmieci, zawartej pomiędzy miejską spółką KZB Legionowo i firmą Ms-Eko z Warszawy. Kolejnym krokiem formalnie umożliwiającym przeprowadzenie kontroli poprawności wydania tej decyzji administracyjnej jest zmiana planu pracy komisji rewizyjnej, co łączy się z koniecznością uzyskania akceptacji przez całą Radę Miasta Legionowo. Niewykluczone, że ta ostatnia decyzja zostanie podjęta już w najbliższą środę tj. 15 lutego 2023 r. podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Legionowo. Inicjatywę uchwałodawczą w tym względzie podjęli bowiem wymienieni powyżej radni opozycyjni. – Jeśli na sesji nadzwyczajnej Rada Miasta Legionowo przyjmie ten projekt uchwały, to kontrola będzie mogła się odbyć jeszcze w lutym 2023 r. – sygnalizuje radny Petryka. Z projektu tej uchwały wynika, że w drugiej połowie lutego 2023 r. komisja rewizyjna opracuje plan tej kontroli, sama kontrola przeprowadzona zostanie w marcu 2023 r., natomiast jej wyniki mają zostać podsumowane w kwietniu 2023 r.

O magazynowaniu śmieci przy Sikorskiego zdecydowano już w przeszłości!

Przypomnijmy. 21 grudnia 2020 r. Urząd Miasta w Legionowie wydał pozytywną decyzję środowiskową na rzecz firmy Ms-Eko z Warszawy dla budowy stacji przeładunkowej śmieci na przeszło 3 tys. m² działce przemysłowej, położonej pomiędzy ulicami Władysława Sikorskiego i Suwalną w Legionowie. W decyzji tej jest również mowa o magazynowaniu śmieci. Urzędnicy orzekli wówczas, że planowana inwestycja nie wymaga dodatkowych środowiskowych procedur, czyli że nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla tego przedsięwzięcia. Z argumentacją tą, już wtedy nie zgadzał się radny Dariusz Petryka. Samorządowiec wraz z legionowianami zamieszkałymi w sąsiedztwie tego planowanego przedsięwzięcia odwołali się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO) w Warszawie. Organ ten z przyczyn formalnych-proceduralnych, nie odniósł się jednak wtedy merytorycznie do tych argumentów, a cała sprawa z organizacją stacji przeładunkowej dla śmieci w Legionowie przycichła.

Poniżej publikujemy linki do informacji o planach budowy stacji przeładunkowej dla śmieci w Legionowie, opublikowanych na łamach Gazety Powiatowej w przeszłości. We wszystkich tych wiadomościach jest mowa o możliwości magazynowania odpadów na placu przy ulicy Władysława Sikorskiego.

O sprawie decyzji środowiskowej pisaliśmy już wielokrotnie:

22 grudnia 2020 r.

Legionowo. Przeładowywanie i magazynowanie śmieci przy Sikorskiego. Jest decyzja środowiskowa

20 stycznia 2020 r.

Legionowo. Przeładowywanie i magazynowanie śmieci przy Sikorskiego. Decyzja środowiskowa zostanie zaskarżona

12 lutego 2021 r.

Legionowo. Przeładowywanie i magazynowanie śmieci przy Sikorskiego. 21 odwołań od decyzji środowiskowej