Legionowo. Park handlowy, zamiast powiększonej galerii Maxim. Jest pozwolenie na budowę!

maxim-plac-bloki-sobieskiego

Teren, na którym ma powstać park handlowy Maxim, fot. GP (archiwum)

31 marca wydano pozwolenie na budowę 2-budynkowego parku handlowego na osiedlu Sobieskiego w Legionowie. Inwestycja ma zostać zrealizowana na działkach będących własnością inwestora tj. spółki Pir, położonych między Domem Handlowym Maxim (DH Maxim), a ulicą Jana III Sobieskiego.

Procedura trwała przeszło 3 miesiące

31 marca Starostwo Powiatowe w Legionowie wydało pozwolenie na budowę parku handlowego w sąsiedztwie obecnego DH Maxim w Legionowie. Postępowanie w tej sprawie toczyło się przez ponad 3 miesiące tj. od 22 grudnia 2020r. W międzyczasie, inwestor tj. spółka Pir wzywany był do uzupełnienia dokumentacji.

Zmiana planów

2-budynkowy park handlowy z wejściami z zewnątrz do wszystkich powstałych w nim sklepów na osiedlu Sobieskiego w Legionowie zbuduje spółka Pir, będąca właścicielem DH Maxim. Sama inwestycja zostanie zrealizowana w bliskim sąsiedztwie obecnej galerii. Już w zeszłym roku ustaliliśmy, że inwestor zmienił plany, co do kształtu planowanej inwestycji. Wcześniej, była mowa o budowie dużej 2-piętrowej galerii handlowej powstałej w wyniku połączenia nowego budynku z budynkiem obecnego DH Maxim. Obecnie, jego działania zmierzają w kierunku budowy 2 jednopiętrowych budynków handlowo- usługowych, bez żadnej ingerencji w konstrukcję DH Maxim. Planowane jest jedynie dostosowanie elewacji istniejącego centrum do elewacji dwóch budynków handlowych mających powstać w jego sąsiedztwie. Nowe przedsięwzięcie ma zostać zrealizowane w formule parku handlowego. Do każdego ze zlokalizowanych w nim sklepów będzie można dostać się jedynie z zewnątrz, nie będzie typowych dla galerii handlowych wspólnych ciągów komunikacyjnych. Wejścia do sklepów mają powstać od strony parkingu znajdującego się pod obecnym centrum. Rozwiązanie to ma zapewnić spokój mieszkańcom okolicznych bloków. Składający się z 2 budynków park handlowy ma być niższy od DH Maxim. Między łącznie trzema budynkami mają powstać ciągi komunikacyjne, zapewniające mieszkańcom z pobliskich bloków swobodne przejścia. Parkingi obsługujące 2-budynkowy park handlowy będą znajdowały się przed wejściami do sklepów. Sklepów ma powstać od 20 do 30. Ich powierzchnie będą bardzo zróżnicowane . Co do marek i ich branż, które w przyszłości wprowadzą się do parku handlowego na osiedlu Sobieskiego w Legionowie obecnie jest zbyt wcześniej na takie zapowiedzi. – Takich informacji nie ujawnia się w trakcie negocjacji. Dopiero na kilka tygodni przed otwarciem parku będziemy mogli upublicznić dane przyszłych najemców – mówił w grudniu 2020r. inwestor.

 

 

Szczegóły inwestycji

Z informacji przekazanych w styczniu tego roku przez Starostwo Powiatowe w Legionowie wynika, że w ramach wnioskowanego przedsięwzięcia, łączna powierzchnia użytkowa w 2-budynkowym parku handlowym ma wynieść łącznie przeszło 6,2 tys. m². Każdy z budynków handlowo-usługowych ma być wysoki na 6,56 metra. Jeden z nich ma być większy, bo jego powierzchnia użytkowa ma wynieść nieco ponad 4 tys. m². Po za tym, w wybranej części ma liczyć 2 piętra. Reszta jego powierzchni oraz cały drugi budynek handlowo-usługowy mają być zaś budowlami jednopiętrowymi. Przy parku handlowym ma też powstać 125 miejsc parkingowych.

Bez kina

W budynkach nie zaprojektowano kina – informowała w styczniu tego roku redakcję Gazety Powiatowej Joanna Kajdanowicz, rzeczniczka prasowa Starostwa Powiatowego w Legionowie. Podobne sygnały miesiąc wcześniej wysyłał sam inwestor. Wyjaśniał on, że przez epidemię koronawirusa i związane z nią ograniczenia dla przedsiębiorców zmienił formułę samej inwestycji. Twierdził też wówczas, że budowa drugiego kina w Legionowie przez obecne uwarunkowania rynkowe jest teraz raczej niewykonalna. Wątpił też w to, aby przy obecności sieci Helios w galerii Gondola w centrum Legionowa, inna sieć chciałaby w naszym mieście zaistnieć.

Do sprawy będziemy wracać.