Legionowo. Przychodnia protestuje u ministra. Przebudowa nie została wstrzymana

przychodnia-legionowo

Przychodnia na górce, fot. GP/kf (archiwum)

 – Otrzymanie negatywnej opinii nie oznacza, że przychodnia nie może być modernizowana – zapewniają pracownicy zespołu prasowego wojewody mazowieckiego, odnosząc się do planów przebudowy ZOZ Legionowo.

Przychodnia na górce zaprotestowała u ministra zdrowia

Opinia wojewody mazowieckiego negatywnie oceniająca celowość przebudowy lewego skrzydła budynku, w którym mieści się Zakład Opieki Zdrowotnej „Legionowo” (ZOZ „Legionowo”) i dostosowania go do potrzeb planowanego tam całodobowego ambulatorium chirurgiczno-urazowego, wcale nie przekreśla możliwości przeprowadzenia inwestycji. Jak się okazuje, roboty mogą być wykonane, tyle że nie za pieniądze pochodzące z funduszów unijnych. Zresztą, negatywna wojewódzka ocena może się jeszcze zmienić w pozytywną ministerialną. – We wtorek (3 października br.), szefostwo ZOZ „Legionowo” osobiście złożyło protest do ministra zdrowia w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie – informuje Joanna Kajdanowicz, rzeczniczka prasowa Starostwa Powiatowego w Legionowie, które jest organem kontrolującym działalność tej placówki. Szefostwo resortu zdrowia w ciągu 30 dni powinno się odnieść do zarzutów podniesionych w tym proteście i ponownie ocenić – albo pozytywnie albo negatywnie – przedmiotowy wniosek. W przypadku podtrzymania przez urzędników negatywnej opinii wojewody mazowieckiego w tej sprawie, legionowska przychodnia może jeszcze tę decyzję zaskarżyć w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym (WSA) w Warszawie.

 

Za samorządową kasę

W czasie, w którym przed urzędami i sądami będą ważyły się będą losy opinii oceniającej celowość modernizacji budynku ZOZ „Legionowo”, przychodnia może rozpocząć remont połączony z dostosowaniem swojego budynku do potrzeb uruchomienia w nim całodobowego ambulatorium chirurgiczno-urazowego. Przypomnijmy, że pieniądze na modernizację tej placówki są już przecież zabezpieczone w tegorocznym budżecie powiatu legionowskiego, zaś działalność całodobowego ambulatorium chirurgiczno-urazowego – zgodnie zresztą z zapowiedziami lokalnych włodarzy miała być, przynajmniej na początku, finansowana wyłącznie z budżetów legionowskich samorządów.

Wojewoda zablokował dostęp do unijnej kasy

Działający od przeszło roku Instrument Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia (IOWISZ), w którym celowość powyższych inwestycji oceniają albo wojewodowie, albo minister stojący na czele resortu zdrowia nie jest narzędziem obligatoryjnym dla planujących swój rozwój ośrodków zdrowia. Wnioski składane w ramach tego programu są dobrowolne i, uwaga!, są one płatne po 4 tys. zł z góry. Aczkolwiek uzyskanie pozytywnej opinii w tym systemie daje placówkom medycznym pewne przywileje. I zapewne z myślą o nich szefostwo ZOZ „Legionowo” zaprotestowało przeciwko tej negatywnej opinii wojewody mazowieckiego w ministerstwie zdrowia. Okazuje się, że posiadanie pozytywnej opinii o celowości danej inwestycji zdrowotnej jest niezbędne przy ubieganiu się o jej dofinansowanie ze środków unijnych oraz umożliwia zdobycie większej liczby punktów przy negocjowaniu kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Zatem to właśnie ten ośrodek zdrowia, który posiada pozytywną opinię, ma większe szanse na uzyskanie kontraktu, aniżeli ten, który w ogóle jej nie uzyskał lub uzyskał, ale była ona negatywna. – ZOZ w Legionowie złożył wniosek do wojewody o wydanie opinii o celowości inwestycji w ochronie zdrowia, w zakresie przebudowy wschodniego skrzydła budynku. Miało to służyć poprawie efektywności obsługi pacjentów oraz sprawniejszemu przemieszczaniu się pomiędzy strefą opieki specjalistycznej (parter i część piętra), laboratorium (I piętro) i częścią administracyjną (I piętro). Jak zaznaczono we wniosku, modernizacja związana była z rozszerzeniem usług świadczonych przez poradnię chirurgiczną i ortopedyczną poprzez zwiększenie liczby procedur zabiegowych (gipsownia, gabinet zabiegowy chirurgiczny i ortopedyczny) oraz wydłużenie godzin pracy i wykorzystanie gabinetów całodobowo – informują pracownicy z zespołu prasowego wojewody mazowieckiego. Dlaczego opinia na temat przebudowy legionowskiej placówki była negatywna?

Mnożyć przez zero

We wspomnianym instrumencie IOWISZ punkty przyznawane w poszczególnych blokach wcale nie są do siebie dodawane, tylko są przez siebie mnożone, według zawartego w przepisach prawa wzoru. – Całkowity wynik dla tego wniosku wyniósł zero. W kryteriach o numerach 4, 5, 29, 30, 31, 32, 33 i 34 zostało przyznane zero punktów. Przyznanie w którymkolwiek z tych kryteriów zera daje również ogólny wynik zero – tłumaczy zespół prasowy wojewody mazowieckiego. Pytania, na które szefostwo ZOZ Legionowo odpowiedziało w taki sposób, że otrzymało od wojewody mazowieckiego zero punktów, dotyczyły głównie potrzeb zdrowotnych dotychczas niezaspokojonych na legionowskim terenie, wprowadzenia nowych skutecznych metod leczenia, prowadzenia edukacji medycznej i szkoleń, zwiększenia kwalifikacji dotychczasowej kadry lekarskiej przychodni, innowacji i patentów wykorzystywanych w organizacji pracy i w praktyce klinicznej tej placówki, czy też nawet stworzenia w niej warunków do rozwoju badań naukowych w dziedzinie zdrowia.