Legionowo. Radni nie chcieli podjąć dyskusji o referendum w sprawie odwołania prezydenta Smogorzewskiego. – To nie jest nasze ostatnie słowo – zapowiada opozycja

Roman_Smogorzewski

Prezydent Legionowa Roman Smogorzewski, fot. GP (archiwum)

Rada Miasta Legionowo nie zgodziła się na zajęcie się na swoim dzisiejszym posiedzeniu tj. 29 marca 2023 r. projektem uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum lokalnego w celu odwołania prezydenta Romana Smogorzewskiego przed upływem kadencji. Radni opozycyjni, którzy stoją za powyższą inicjatywą uchwałodawczą zapowiadają, że dyskusja nad tą sprawą niebawem jednak powróci na jego forum.

W środę, 29 marca 2023 r. podczas sesji Rady Miasta Legionowo, większość radnych nie zgodziła się na wprowadzenie do porządku bieżących obrad projektu uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum lokalnego w celu odwołania prezydenta Romana Smogorzewskiego przed upływem kadencji. Autorem tego dokumentu są radni opozycyjni – niezrzeszony Dariusz Petryka, Andrzej Kalinowski z Prawa i Sprawiedliwości (PiS) oraz radni Mirosław Grabowski i Bogdan Kiełbasiński ze stowarzyszenia Nasze Miasto Nasze Sprawy (NM NS). – Jak wiecie ten wniosek i uchwała to pokłosie działań prezydenta m. in. w sprawie punktu przeładunku śmieci – informował legionowian w mediach społecznościowych jeden z autorów wskazanego projektu uchwały, radny Mirosław Grabowski ze stowarzyszenia NM NS. Szerzej o argumentach przemawiających za odwołaniem prezydenta Legionowa, Romana Smogorzewskiego przed upływem kadencji informowaliśmy w m. in. tej wiadomości.

 

Pytanie referendalne

Czy jest Pani/Pan za odwołaniem Prezydenta Miasta Legionowo Romana Smogorzewskiego przed upływem kadencji? – tak według opozycyjnych radnych miałoby brzmieć pytanie, na które legionowianie mieliby odpowiadać tak lub nie w ewentualnym referendum. O szczegółach jego organizacji miałby zaś przesądzić komisarz wyborczy w Warszawie – stałoby się tak, gdyby projekt merytorycznej uchwały został przegłosowany przez Radę Miasta Legionowo. Takiej decyzji jeszcze jednak nie podjęto, ponieważ lokalni samorządowcy nie wprowadzili tego projektu uchwały pod swoje ostatnie obrady. – Ten temat jeszcze powróci na forum legionowskiego samorządu – zapowiada radny Mirosław Grabowski ze stowarzyszenia NM NS. Niewykluczone, że stanie się to podczas jego następnego posiedzenia, zaplanowanego na środę, 26 kwietnia 2023 r.

 

Wniosek o referendum w sprawie mojego odwołania ma charakter polityczny – ocenia prezydent Roman Smogorzewski

Niemniej, do treści wskazanego projektu uchwały ustosunkował się prezydent Legionowa, Roman Smogorzewski. Głowa naszego miasta stwierdziła, że argumenty opozycyjnych radnych są nieprawdziwe oraz nasycone są treściami pozamerytorycznymi, zaś oni sami podjęli powyższą inicjatywę uchwałodawczą jedynie z politycznych pobudek. – Prezydent opiniuje projekt uchwały jednoznacznie negatywnie. Nie można przy tym nie wskazać, iż ustawodawca ogranicza się jedynie do wskazania, że rada gminy może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania wójta z przyczyny innej niż nieudzielenie mu absolutorium lub wotum zaufania na wniosek co najmniej ¼ ustawowego składu rady. W praktyce oznacza to, że wniosek o odwołanie wójta w tym trybie można złożyć w każdej sytuacji, o ile w ocenie co najmniej ¼ ustawowego składu rady zasługuje on na rozpatrzenie. Jest to o tyle istotne, że rodzi to możliwość stosowania przez radę rożnych kryteriów oceny pracy wójta (burmistrza, prezydenta), w tym tych o charakterze uznaniowym lub politycznym – tak w swojej sprawie wypowiedział się prezydent Roman Smogorzewski. – Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku wniosku o przeprowadzenie referendum do których odsyła opiniowana uchwała w ocenie organu wykonawczego są nie tylko nieprawdziwe, ale przede wszystkim mają charakter pozamerytoryczny, a sam wniosek dyktowany jest jedynie względami natury politycznej – ocenił następnie.

Do sprawy będziemy wracać.