Legionowo. Ratusz zastosował na obrzeżach miasta specjalny preparat, który ma odstraszać dzikie zwierzęta. Czy to rozwiązanie ograniczy liczbę wizyt m.in. dzików w mieście?

dziki_w_kryjowce_02

Dziki, fot. GP (archiwum)

Co jakiś czas na terenie Legionowa pojawiają się dzikie zwierzęta takie jak dziki, lisy czy łosie. Zwierzęta te niestety coraz częściej zapuszczają się na tereny miejskie. Legionowski ratusz w celu ograniczenia wizyt m.in. dzików, lisów czy łosi na terenie miasta zastosował specjalny granulat wydzielający zapachy nieprzyjazne dla dzikich zwierząt. Preparat ma powstrzymać m.in. dziki przed coraz częstszymi wizytami. Gdzie został rozłożony specjalny granulat?

 

 

– W związku z coraz częstszymi wizytami dzikich zwierząt na terenach zabudowanych – w szczególności dzików, Wydział Gospodarki Komunalnej zlecił wykonanie zabiegu, który ma powstrzymać zwierzęta przed wędrówkami do miasta. Polegał on na rozsypaniu specjalnego granulatu – bezpiecznego dla zwierząt i środowiska. Ma on być dla zwierząt bodźcem do ucieczki i powrotu do lasu. – informują legionowscy urzędnicy.

 

 

Jak dodają pracownicy Urzędu Miasta Legionowo w ostatnim czasie preparat został zastosowany wzdłuż lasu przy ul. Prymasowskiej, wokół Willi „Kazinek”, wzdłuż granicy z gminą Jabłonna (ul. Pałacowa) oraz wzdłuż parku Jana Pawła II. To rozwiązanie ma zabezpieczyć tereny, przy których dziki pojawiały się najczęściej.

Dziki to zwierzęta wszystkożerne, które w naturze zjadają zarówno pokarm roślinny, ale nie pogardzą również napotkaną padliną. W miastach, na terenie osiedli, dziki wykorzystują rozmaite odpady żywnościowe. W ostatnich dwóch dekadach nastąpił przeszło 2,5-krotny wzrost populacji dzików. Jest to skutek sprzyjających tym ssakom warunków, w tym efekt łagodnych zim i zmian w rolnictwie.

Urząd Miasta zwraca się do mieszkańców o niedokarmianie dzikich zwierząt na terenie Legionowa

– Ponawiamy poprzedni apel, aby nie wyrzucać resztek jedzenia przez balkony czy ogrodzenia, na skraju lasów czy też przy śmietnikach. Zwracamy się do mieszkańców z prośbą, aby w ten sposób nie „zapraszać” dzikiej zwierzyny do miasta. Należy pamiętać, że dokarmiany dzik przyzwyczaja się do takich warunków i przekazuje wyuczone postawy swojemu potomstwu. Skutek takiego dokarmiania jest łatwy do przewidzenia – miasto stanie się ich głównym obszarem żerowym. – apelują i informują legionowscy urzędnicy.

W przypadku spotkania z dzikim zwierzęciem na terenach miejskich Urząd Miasta Legionowo zwraca się do mieszkańców o zgłoszenie takiej sytuacji pod telefon alarmowy Straży Miejskiej – 986.

Dodatkowo legionowski magistrat przypomina:

  • nie wolno zbliżać się do dzików, głaskać ich, straszyć ani atakować,
  • w przypadku spotkania dzika nie wolno wykonywać żadnych gwałtownych ruchów, należy spokojnie się oddalić,
  • nie wolno szczuć dzików psami, nie wolno dokarmiać dzików,
  • nie wolno wyrzucać odpadów żywieniowych (kuchennych) w miejscach do tego nieprzeznaczonych,
  • należy utrzymywać odpowiedni stan miejsc gromadzenia odpadów.