Legionowo. Co się dzieje na tyłach Błękitnego Centrum i galerii Gondola? Inwestor milczy, pozwolenie na budowę wygasło?

gondola10

Trwa rozbiórka wilii Rożnowianki przy ulicy Jagiellońskiej w centrum Legionowa, fot. GP/kg

Tereny, na które planowano rozbudować galerię Gondola w centrum Legionowa zostały ostatnio uporządkowane i ogrodzone. Trwa również rozbiórka stojącej nieopodal wilii Różnowianka. Oficjalnie nic jednak nie wskazuje na rozpoczęcie jakiegoś procesu inwestycyjnego w tym miejscu. Urzędy nie potwierdzają takich informacji.

Przybliżmy. Galeria Gondola mieszcząca się w centrum Legionowa miała się powiększyć i miały powstać w niej mieszkania. Centrum handlowe, oprócz terenów, które obecnie zajmuje miało też zająć działki zlokalizowane na tyłach Błękitnego Centrum i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz teren, na którym stoi pawilon handlowy przylegający do wskazanej galerii. Chodzi dokładnie o 6 nieruchomości położonych w obrębie ewidencyjnym 39, opatrzonych numerami 14/3, 14/4, 14/5, 14/7, 16 i 21/2. Inwestycja w takiej wersji nie została jednak zrealizowana, a galerię zbudowano bez mieszkań na działkach leżących we wskazanym obrębie, opatrzonych numerami 7/5, 45/7, 45/4, 13 oraz na części nieruchomości o numerze 14/7. Działki o numerach 16 i 21/2 były w przeszłości wielokrotnie zaśmiecane, a ich właściciel upominany o ich uporządkowanie. Informowaliśmy o tym w m. in. w tej wiadomości.

Mapa centrum Legionowa z numerami działek, na których miała powstać większa galeria Gondola, a na których obecnie trwają roboty porządkowe i rozbiórkowe, fot. https://legionowo.e-mapa.net

Duża inwestycja, czy tylko porządki?

Od kilku tygodni trwa porządkowanie nieruchomości o numerach 16, 21/2, 22/1 i 22/2. Zostały one uporządkowane i ogrodzone, a teren na nich został wyrównany. Trwa też rozbiórka wilii Różnowianka, która mieści się na części działek 22/1 i 22/2. Postęp prac wykonywanych w terenie może sugerować rychłe rozpoczęcie jakiegoś procesu inwestycyjnego w tej części miasta.

Inwestor milczy

Kilkukrotnie próbowaliśmy skontaktować się właścicielem galerii Gondola, który jest zarazem właścicielem porządkowanych obecnie nieruchomości, aby ustalić w jakim celu wykonywane są tam obecnie powyższe prace. Jednak bez skutku.

W starostwie nie mają żadnych zgłoszeń

Zwróciliśmy się również do Starostwa Powiatowego w Legionowie z zapytaniem, czy w tamtejszym urzędzie toczą się jakieś postępowania administracyjne względem nieruchomości o numerach 16, 21/2, 22/1 i 22/2 położonych w obrębie ewidencyjnym nr 39 w Legionowie. Okazuje się, że nic takiego nie ma tam miejsca. – Ze sprawdzenia rejestrów wydziału architektury Starostwa Powiatowego w Legionowie wynika, że od 5 stycznia 2022 roku do dziś do tutejszego urzędu nie wpłynęły inne wnioski o pozwolenie na budowę czy zgłoszenia zamiaru przystąpienia do wykonywania robót budowlanych, rozbiórki, zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części do w/w działek – potwierdza Joanna Kajdanowicz, rzeczniczka prasowa Starostwa Powiatowego w Legionowie. Urzędniczka wskazuje jednak, że dla działek o numerach 16 i 21/2 w kwietniu 2018 r. zostało wydanie pozwolenie na budowę, a decyzja powyższa dotyczyła zgody na budowę większej, niż ma to miejsce obecnie, galerii handlowej, w której oprócz punktów handlowych miały też powstać mieszkania. Przypomnijmy jeszcze raz, że inwestycja w tym kształcie w finale nie doszła jednak do skutku. – Dla terenów za galerią Gondola w Legionowie na terenie działek o numerach ewidencyjnych 16, 22/1, 21/2, 21/1, 22/2, 44/34 obręb ewidencyjny 39 uprzejmie informuję, iż w dniu 9 kwietnia 2018 roku decyzją nr 489/18 Starosta Legionowski zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na nadbudowę, przebudowę i rozbudowę budynku handlowo usługowego z garażem podziemnym, w wyniku której powstanie budynek mieszkalny wielorodzinny z garażem i częścią usługową na terenie działek nr. ew. 7/5, 13, 14/3, 14/4, 14/5, 14/7, 16, 21/2, 45/4, 45/7 obręb 39 w m. Legionowo – wyjaśnia przedstawicielka legionowskiego starostwa. – W myśl przepisów decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli budowa nie została rozpoczęta przed upływem 3 lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż 3 lata. Tak wynika z art. 37 ust. 1 Prawa budowlanego (Dz. U. z 2021 r. poz. 2351 ze zm.). Skutek w postaci wygaśnięcia decyzji następuje z mocy samego prawa. Gdyby we wspomnianym okresie doszło do formalnego wszczęcia robót budowlanych, do wygaśnięcia decyzji nie dojdzie. Nawet jeśli minęło kilka lat od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna, pod warunkiem jednak, że w dzienniku budowy dokonywano wpisów – dodaje następnie.

Zatem pozwolenie na rozbudowę galerii Gondola na tereny położone na tyłach Błękitnego Centrum i ZUS-u straciło swoją ważność w kwietniu 2021 r., pod warunkiem, że inwestor nie dokonywał w dzienniku budowy żadnych wpisów.

Do sprawy będziemy wracać.